Alstom i Air Products podpisują umowę na opracowanie zeroemisyjnych rozwiązań w transporcie w Polsce

PAPKraj Wtorek, 13 czerwca 20230
Air Products będzie odpowiedzialne za dystrybucję i magazynowanie wodoru oraz zapewnienie infrastruktury do jego tankowania. Alstom dostarczy bezemisyjne, napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi pociągi. Umowa zwiększy świadomość proekologiczną wśród operatorów i dostawców branży transportowej w Polsce.
fot.:  Air Products - Podpisanie umowy fot.: Air Products - Podpisanie umowy

Alstom, światowy lider w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej mobilności, oraz firma Air Products, największy na świecie dostawca wodoru, podpisały porozumienie o współpracy, które dotyczy promowania rozwoju zeroemisyjnych rozwiązań w transporcie w Polsce. W obszarze podjętych wspólnych działań Air Products będzie odpowiedzialna za dystrybucję i magazynowanie wodoru oraz zapewnienie infrastruktury do jego tankowania w ramach własnego łańcucha dostaw. Natomiast Alstom dostarczy bezemisyjne, napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi pociągi.

 

Transport ciężki, obejmujący pociągi, autobusy i pojazdy ciężarowe, wymaga szybkiej transformacji energetycznej. Wspólne działania na gruncie polskim to kontynuacja partnerstwa Air Products z Alstom podjętego w 2022 roku z dniem podpisania listu intencyjnego dotyczącego dekarbonizacji transportu kolejowego w Czechach poprzez zastosowanie niskoemisyjnego wodoru.

 

Jako światowy lider z ponad 60-letnim doświadczeniem w zakresie bezpiecznych dostaw oraz infrastruktury wodorowej inwestujemy w projekty umożliwiające stosowanie niskoemisyjnego wodoru. Wierzymy, że wspólnie z Alstom możemy budować świadomość ekologiczną operatorów i dostawców branży transportowej w Polsce. Chcemy wdrażać rozwiązania do zasilania paliwem wodorowym środków transportu, w tym także pojazdów szynowych. Razem udowodnimy, że wodór ma zastosowanie w kolejnictwie, a eksploatacja pociągów wodorowych jest solidną technologią, która jest jednocześnie bezpieczna i przyjazna dla środowiska, a także efektywna ekonomicznie” - powiedział Jacek Cichosz, prezes zarządu Air Products w Polsce.

 

Dekarbonizacja transportu i dążenie do neutralności emisyjnej wymaga realnych i natychmiastowych działań. Rozwój innowacyjnego transportu szynowego jest właściwą odpowiedzią na to wyzwanie. Alstom jako pierwszy wprowadził do użytku komercyjnego pociąg wodorowy, który jest już z powodzeniem wykorzystywany w ruchu pasażerskim. Tym samym Coradia iLint™ to jedyny na świecie działający pasażerski pociąg wodorowy, który charakteryzuje się nie tylko pełną bezemisyjnością, ale i wydajnością energetyczną. Bazując na doświadczeniu w rozwijaniu innowacyjnych technologii, wspólnie z Air Products jesteśmy gotowi na wprowadzenie pociągu wodorowego na polskie tory, współuczestnicząc tym samym w wodorowej rewolucji” - mówi Sławomir Cyza, prezes i dyrektor zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich.

 

W Polsce firma Air Products ma za sobą pionierskie wdrożenia środków transportu publicznego zasilanych wodorem. Po zaprezentowaniu autobusu miejskiego napędzanego wodorem w Jaworznie, przeprowadzonego wspólnie z partnerami - producentem autobusów firmą Solaris, PKM Jaworzno i władzami miasta, firma podjęła kolejne kroki w kierunku zastosowania wodoru w transporcie, tym razem kolejowym. W Europie Air Products otworzyła swoją pierwszą stację tankowania wodoru już w 1994 roku i nadal dokonuje znaczących postępów w zastosowaniu wodoru zarówno jako paliwa transportowego, jak i paliwa do wytwarzania energii.

 

Alstom posiada szeroką wiedzę specjalistyczną w zakresie technologii napędowych dla sieci i oferuje bogatą gamę ekologicznych produktów trakcyjnych do zastosowań wodorowych, akumulatorowych, hybrydowych i dwusystemowych oraz w sieciach trakcyjnych i wodorowych. Jako lider zrównoważonej mobilności Alstom opracował pierwszy na świecie pociąg pasażerski napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi, Coradia iLint™. Pociąg został oddany do użytku w 2018 roku w Niemczech. Od tego czasu pojazd był testowany w Austrii, Holandii, Szwecji, Polsce i Francji. Alstom zaprezentował pociąg wodorowy w Czechach i Słowacji podczas targów Railshow, które odbyły się w dniach 17-25 maja 2022 r.

 

Łącząc technologie dotyczące pojazdów szynowych Alstom oraz 60-letnie doświadczenie Air Products w zakresie produkcji i dystrybucji wodoru partnerzy gwarantują znaczny postęp technologiczny oraz zyskują wspólnie przewagę konkurencyjną na rynku. Podjęta przez Air Products i Alstom współpraca otwiera polski transport kolejowy na przyszłe technologie bezemisyjne. Umożliwi ona wprowadzenie wodoru do transportu kolejowego na terenie Polski. Obie firmy, jako pionierzy branży wodorowej w kraju, nieustannie podejmują istotne działania mające na celu przyspieszenie transformacji energetycznej transportu i innych sektorów gospodarki.

 

Alstom™ i Coradia iLint™ są zastrzeżonymi znakami towarowymi Grupy Alstom.

 

fot.: Air Products - Memorandum

 

Alstom

 

W oparciu o wizję niskoemisyjnej przyszłości Alstom opracowuje i wprowadza na rynek nowoczesne rozwiązania, które stanowią podstawę zrównoważonego transportu przyszłości. Portfolio Alstom obejmuje kolej dużych prędkości, metro, pociągi jednoszynowe i tramwaje, a także zintegrowane systemy, dedykowane usługi, infrastrukturę, sygnalizację i mobilność cyfrową. Alstom oferuje swoim różnorodnym klientom najszerszą ofertę w branży. Dzięki obecności w 63 krajach i bazie talentów liczącej ponad 80000 osób ze 175 narodowości firma koncentruje swoje umiejętności w zakresie projektowania, innowacji i zarządzania projektami tam, gdzie rozwiązania mobilne są najbardziej potrzebne. W roku podatkowym zakończonym 31 marca 2023 roku Grupa odnotowała przychody na poziomie 16,5 mld euro. Więcej informacji: www.alstom.com.

 

Air Products

 

Air Products (NYSE: APD) to wiodący dostawca gazów technicznych od ponad 80 lat. Koncentrując się na energii, środowisku i rynkach wschodzących, firma zapewnia gazy atmosferyczne i procesowe, urządzenia oraz aplikacje klientom z wielu branż, takich jak rafineryjna, chemiczna, metalurgiczna, elektroniczna, produkcyjna, spożywcza i napojowa. Air Products jest także światowym liderem w zakresie dostarczania technologii i urządzeń do skraplania gazu ziemnego. Firma opracowuje, projektuje, buduje, jest właścicielem i operatorem jednych z największych na świecie projektów dotyczących gazów przemysłowych. Jest również zaangażowana w projekty związane z wychwytywaniem dwutlenku węgla oraz produkcją zielonego wodoru, wspierając tym samym transport i transformację energetyczną na skalę światową. W roku 2022 przychody ze sprzedaży firmy Air Products w 50 krajach wyniosły 12,7 mld USD, a obecna kapitalizacja rynkowa firmy wynosi około 70 mld USD. Ponad 21 tysięcy utalentowanych, zaangażowanych i pełnych entuzjazmu pracowników, wywodzących się z różnych środowisk dąży do realizacji celów Air Products, jakimi są tworzenie innowacyjnych rozwiązań korzystnych dla środowiska, wpisywanie się w ideę zrównoważonego rozwoju, a także odpowiadanie na wyzwania, przed którymi stają klienci, społeczności oraz świat. Więcej informacji pod adresem: www.airproducts.com.pl, obserwuj firmę na mediach społecznościowych: LinkedIn, Twitter, Facebook lub Instagram.

 

KONTAKT:

 

Alstom:

 

Anna Załuska (CEE)

 

tel. +48 601 145 935

 

e-mail:[email protected]

 

Patrycja Nojszewska (Polska)

 

tel. +48 609 424 535

 

e-mail: [email protected]

 

Air Products:

 

Nicola Long (Europa)

 

tel. +44 (1932) 249532

 

e-mail: [email protected]

 

Hanna Dymek-Jara (Polska)

 

tel. + 48 22 623 07 00

 

e-mail: [email protected]

 

Źródło informacji: Air Products

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat