TERAZ17°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

840 rocznica ufundowania klasztoru Cystersów w Sulejowie

A.Wolski
Artur Wolski czw., 22 września 2016 10:20
W sobotę 24 września o godz. 12.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Tomasza Kantuaryjskiego na Podklasztorzu odbędzie się uroczysta msza święta z udziałem władz państwowych, samorządowych, parlamentarzystów oraz zaproszonych gości i mediów z okazji 840 rocznicy ufundowania klasztoru opactwa Cystersów w Sulejowie oraz 1050. rocznicy chrztu Polski.
Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Wspomnienie wydarzenia historycznego z 1176 roku, za sprawą fundatora księcia Kazimierza II Sprawiedliwego, które zapoczątkowało dzieje zakonu Cystersów na ziemi sulejowskiej pokrywa się w tym roku z bardzo ważną i znaczącą 1050 rocznicą Chrztu Polski. Dzieje kościoła na ziemiach polskich, a także zaistnienie państwowości Polski to dwa integralne filary naszej historii.

Fundacja klasztoru Cystersów w Sulejowie miała miejsce w 1176 roku. Dokonał jej książę Kazimierz II Sprawiedliwy, sprowadzając zakonników z opactwa Morimond w Burgundii (obecnie w Szampanii) i przeznaczając im ziemie położone nieopodal przeprawy przez Pilicę w Sulejowie. Inicjatywę księcia wsparli, także finansowo, biskup krakowski Fulko oraz arcybiskup gnieźnieński Piotr Łabędź, szczególnie zasłużony opiekun konwentów cysterskich.

 

Legenda o powstaniu klasztoru mówi o polowaniu księcia Kazimierza w porastającej tę okolicę puszczy. Książę miał się podczas pogoni za jeleniem odłączyć od drużyny. Tymczasem nadeszła silna burza. Szukającego – wśród wichury, błyskawic i zacinającego ulewnego deszczu – otuchy w modlitwie księcia dobiegł z nieba głos: - Zbuduj w tym miejscu kościół, a doprowadzę cię do sług twoich. Słysząc to, książę padł na ziemię i przyrzekł spełnić wolę Bożą. Gdy wstał, ujrzał wokół siebie dwanaście lwów, które doprowadziły go do dworzan. Na pamiątkę tego zdarzenia postanowiono umieścić w kościele dwanaście rzeźb lwów.

 

Na tę wyjątkową uroczystość serdecznie zapraszają przeor o. Augustyn Węgrzyn oraz władze miasta i gminy Sulejów. 

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 18

    ~ivanov (gość)

    23.09.2016 08:52

    ładnie tak ze strony Sulejowa kopiować i wklejać tekst ?!


    ~Al Bundy (gość)

    22.09.2016 17:49

    Książę miał się podczas pogoni za jeleniem odłączyć od drużyny. Tymczasem nadeszła silna burza. Szukającego - wśród wichury, błyskawic i zacinającego ulewnego deszczu - otuchy w modlitwie księcia dobiegł z nieba głos: - Zbuduj w tym miejscu kościół, a doprowadzę cię do sług twoich. Słysząc to, książę padł na ziemię i przyrzekł spełnić wolę Bożą. Gdy wstał, ujrzał wokół siebie dwanaście lwów, które doprowadziły go do dworzan.

    No i widzita ludzie? Gdyby jeleń nie uciekł i gdyby książę z głodu grzybów się nie nażarł, to dziś by tam c**j nocował, a nie klasztor stał. No i dupa, w sobotę hucznej imprezy by nie było! ;)


    ~Ministrant z Podklasztorza (gość)

    22.09.2016 16:54

    Ciekawe czy będzie


    ~Witek (gość)

    22.09.2016 13:55

    Oj widać jak o te filary historii dbają aż żal patrzeć na pozostałe ruiny


    ~Terebesz (gość)

    22.09.2016 13:32

    Może się wreszcie zamknął jak obiecał?


    reklama

    Dla Ciebie

    17°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio