Advertisement

100 lat parafii św. Jacka w Piotrkowie [ZDJĘCIA]

Piątek, 02 grudnia 20227
2 grudnia 1922 roku została erygowana parafia św. Jacka w Piotrkowie. W piątkowym wieczór w kościele parafialnym odprawiono jubileuszową mszę świętą.

Ładuję galerię...

Uroczystościom przewodniczył Metropolita Łódzki ks. arcybiskup Grzegorz Ryś. Eucharystię rozpoczęła uroczysta procesja, w trakcie której pasterz łódzkiego kościoła wprowadził do kościoła relikwie bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. 

 

Na początku eucharystii ks. Mariusz Jersak, proboszcz parafii pw. św. Jacka i św. Doroty, przypomniał historię kościoła oraz powstania parafii. W swoim słowie arcybiskup Grzegorz Ryś nawiązał m.in do roli, jaką powinna odgrywać parafia w życiu każdego jej członka.

Parafia jest także po to, aby posłuchać Słowa Bożego, poddać się jego działaniu i wyjść do ludzi. Jesteście dziś w tym miejscu tacy pięknie, tacy cudowni. Ale Pan Bóg nie zebrał Wam było dobrze między sobą, żebyście dobrze czuli się we własnym gronie. Pan zgromadził Was po to, abyście wyszli, bo Kościół jest posłany do świata. Świat to nie jest jakaś abstrakcja. To jest mój dom, moje miejsce pracy, moje miejsce wypoczynku, moje miasto. To są miejsca, w które Pan Bóg nas posyła - wskazywał Metropolita Łódzki. 

 

Uroczystość 100-lecia parafii zgromadziła wielu gości. Na eucharystii pojawił się m.in. przedstawiciele władz centralnych i samorządowych. Byli kapłani, którzy w poprzednich latach posługiwali w kościele oraz duchowni z innych parafii w mieście, nie tylko rzymskokatolickich. 

Dziękuję wszystkim którzy przybyli na dzisiejszą uroczystość oraz przyczynili się do tak wspaniałego przebiegu. W sposób szczególny dziękuję arcybiskupowi Grzegorzowi za przekazanie parafii relikwii błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Obok świętego Jacka i świętej Doroty stanie się on teraz naszym patronem - mówił na zakończenie mszy świętej ks. Mariusz Jersak. 

Uroczystość zakończyła zawierzenie całej parafii Matce Bożej, którego także dokonał arcybiskup Grzegorz Ryś. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

4


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_piotrkowianka ~go?ć_piotrkowianka (Gość)04.12.2022 20:19

Oglądając te zdjęcia doszłam do smutnego wniosku, który jest potwierdzeniem faktu, że Piotrków Trybunalski to miasto rencistów i emerytów. To nie tylko w tym kościele, ale w każdym piotrkowskim największą część wiernych stanowią babki emerytki. Młodzieży jak na lekarstwo, którą można tu policzyć na palcach dwóch rąk (oprócz kilku uczennic i uczniów przy szkolnym sztandarze). A co będzie, gdy te babki poumierają? Pozostaną puste kościoły i kroniki z fotografiami tych, którzy są teraz obecni. Taka jest - niestety - przyszłość polskiego Kościoła i polskiej wiary.

82


wspomnienie ~wspomnienie (Gość)03.12.2022 16:10

Kościół mojego dzieciństwa i młodości, ileż to pięknych wspomnień zostało w pamięci o księżach, ministrantach i ludziach, którzy w każdą niedzielę przemierzali kilka kilometrów, żeby uczestniczyć we mszy świętej. Ileż od tego czasu zmieniło się w samym Kościele i w ludziach, ale, na szczęście, Bóg Ojciec pozostał ten sam i niezmienny.

85


Alosza  Gromkopierdi ~Alosza Gromkopierdi (Gość)03.12.2022 21:04

Sto lat i ani dnia dłużej.

36


xxnn ~xxnn (Gość)03.12.2022 09:16

Co tu pisać. Kolejna szopka bożonarodzeniowa. Tak ,tak to się dzieje w Piotrkowie.

811


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat