Sukcesywnie trwają naprawy piotrkowskich ulic po tegorocznej zimie. Drogowcy cały czas pracują nad poprawą bezpieczeństwa likwidując pojedyncze ubytki w jezdniach, ale także wykonując większe prace naprawcze, jak na ulicy Szklarskiej.
Ostatnie dni w naszym regionie pod znakiem opadów i silnego wiatru. Czy weekend przyniesie zmianę pogody?
Do niebezpiecznie wyglądającego zderzenia samochodu ciężarowego z autem osobowym doszło w środę na skrzyżowaniu ul. 18 stycznia oraz ul Dmowskiego. Na szczęście w wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał.
W ubiegłym roku pojawiły się zatrważające informacje o tym, że staw w Wygodzie wysycha a w czerwcu 2020 wyglądał w zasadzie jak nieco większa kałuża. Tegoroczna wiosna przyniosła, wraz z podniesieniem się poziomu wody, także nadzieję.
Coraz częstsze są sytuacje gdy zaciągamy pożyczkę, żeby spłacić poprzednią, bo mamy wrażenie, że stoimy pod ścianą nie mając na spłatę raty. Wierzyciele co najwyżej zmniejszą ratę rozkładając spłatę zadłużenia na dłuższy okres, doliczając przy okazji prowizje i opłaty. Wówczas z pomocą przychodzą eksperci z Programu Ulga od Długu.
Dwie zupełnie odmienne połowy zobaczyliśmy w wykonaniu polonistów podczas ligowego spotkania z Pogonią Zduńska Wola. W pierwszej odsłonie podopieczni Roberta Grzesiuka grali wysoko ustawioną obroną, łatwo przerywali akcje gości i sami wyprowadzali groźne ataki. Niestety w drugiej połowie ci samu zawodnicy nie byli w stanie stworzyć ani jednej ciekawej akcji i popełniali niewymuszone, wręcz szkolne błędy. Na szczęście wszystko skończyło się szczęśliwie i Polonia ostatecznie wygrała 2:1.
Tydzień zacznie się nadejściem frontu z zachodu, który przyniesie ochłodzenie, zachmurzenie, deszcz i śnieg. Nocą w niektórych regionach przymrozki, a za dnia temperatury do 10 st. C. Pogoda poprawi się dopiero od weekendu - wynika z synoptycznej prognozy pogody IMGW na najbliższy tydzień.
Za nami trzecie z rzędu Święta z obostrzeniami. Powoli zaczynamy się do nich przyzwyczajać. Ale lockdown ma też swoje dobre strony. Np. piotrkowska drogówka miała mniej pracy, co jednak nie oznacza że nikogo nie ukarano. Owszem, parę mandatów wlepiono. I to wcale nie dla jaj.
By opisać budynki Wielkiej i Małej Synagogi należy cofnąć się do czasów, gdy w Piotrkowie powstała gmina żydowska, powołana w 1679 roku na mocy przywileju króla Jana III Sobieskiego. To jej staraniami 10 lat później we wschodniej części miasta, zwanej wtedy Wielką Wsią, stanęła bóżnica i sąsiadujący z nią kirkut, czyli cmentarz żydowski. Choć trzeba pamiętać, że Żydzi osiedlili się w Piotrkowie o wiele wcześniej, tworząc swoje małe miasteczko, co jest zresztą tematem na osobny artykuł. A my wróćmy do Synagogi...
Piotrkowski klub Konfederacji zorganizował w sobotę (10.04) konferencję prasową, w ramach której jego przedstawiciele zwrócili uwagę m.in. na zapaść służby zdrowia w Polsce czy wpływ koronawirusa na funkcjonowanie społeczeństwa. Członkowie ugrupowania poinformowali też, że postanowili przyłączyć się do projektu pn. "Otwieramy gospodarkę".