XII edycja "Biegu Tropem Wilczym" odbyła się w niedzielę (03.03.2024) w Piotrkowie Trybunalskim. Mieszkańcy miasta i regionu znów tłumnie uczcili pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Jako, że pogoda dopisała, na starcie biegu pojawiły się całe rodziny.
Klub Gazety Polskiej zaprasza 1 marca o godz. 17.15 do kościoła Świętego Jakuba (Fara) w Piotrkowie na drogę krzyżową ze wspomnieniem Żołnierzy Wyklętych, mszę świętą, a po niej Marsz Pamięci pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych.
Symbolicznym dystansem 1963 metrów przebiegną uczestniczy Piotrkowskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Odległość nawiązuje do daty śmierci ostatniego członka antykomunistycznego ruchu oporu Józefa Franczaka ps. „Lalek”.
W Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie odbyło się podsumowanie etapu rejonowego konkursu "Żołnierze Wyklęci - niezłomni obrońcy Ojczyzny". Wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba nagrodził laureatów dyplomami oraz upominkami.
Padający śnieg i niska temperatura nie przestraszyła kilkuset osób, które wzięły udział w niedzielnych uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się w Piotrkowie.
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia odbędą się także w Piotrkowie, a zaplanowano je na najbliższą niedzielę.
Dla wielu są bohaterami, choć są też tacy, którzy uważają ich za bandytów. 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - żołnierzy, którzy w 1945 roku stawili opór władzy komunistycznej narzuconej Polsce przez ZSRR.
Pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych znajduje się przy ul. Roosevelta, na wlocie ulicy w rondo Żołnierzy Wyklętych. Ma formę obelisku - jest to głaz z zamocowaną na nim tablicą, obok którego znajdują się biało-czerwone flagi.
W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, delegacja władz miasta na czele z wiceprezydentem Andrzejem Kacperkiem złożyła symboliczny wieniec w imieniu wszystkich piotrkowian dla uczczenia pamięci członków powojennego podziemia antykomunistycznego. Podczas skromnej uroczystości, w asyście pocztu sztandarowego swoje wiązanki złożyli także poseł Grzegorz Lorek, wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra oraz przedstawiciel Ogólnopolskiego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to ma być wyrazem hołdu dla różnie ocenianych dziś żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, którzy swą postawą dali świadectwo męstwa i przywiązania do tradycji niepodległościowych.