Trwają zaawansowane prace przy wznoszeniu murka w miejscu dawnego ratusza na piotrkowskim Rynku. Ciągle jednak nie wiadomo ile będzie kosztowała ta inwestycja. Władze Piotrkowa pytane o kosztorys unikają odpowiedzi jak ognia.
- Budowa murka jest rozliczana kosztorysem powykonawczym, wobec tego dopiero po wykonaniu zostaną dokonane obmiary i wtedy będzie można powiedzieć ile kosztuje jego budowa. Na pewno jednak zdecydowanie mniej niż zakładaliśmy - powiedział wiceprezydent Piotrkowa Adam Karzewnik.
Już po raz trzeci odbędzie się “Dyktando Trybunalskie”. Tegoroczne zaplanowano na 30 maja na godz. 13:30. Sprawdzian przeprowadzony będzie w budynku B Filii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Piotrkowie.
MaryMarie, wychowana w małym szwedzkim miasteczku, w rodzinie ofiary Holocaustu, wyrasta na zdolną studentkę, członkinię nieformalnego Klubu Bilardowego Przyszłość, zrzeszającego grupę przyjaciół z wczesnej młodości. Kobieta osiąga sukces zawodowy – staje się uznaną dziennikarką, a następnie ministrem. W rządzie zajmuje się między innymi problemem przemocy seksualnej i handlem żywym towarem. W jej życiu osobistym brakuje jednak szczęścia. Mąż, notoryczny kobieciarz, jest sparaliżowany po tym, jak w jednym ze wschodnioeuropejskich miast zostaje wyrzucony przez okno, najprawdopodobniej przez nieletnią prostytutkę. Gdy MaryMarie czuwa przy łóżku chorego, zastanawia się, co w tej sytuacji zrobiłaby Mary, a co Marie. Odpowiedź nasuwa się sama. Jedna – pozwoliłaby mu żyć, druga – odłączyłaby od respiratora... W tym miejscu drogi Mary i Marie rozchodzą się, ich losy – choć pozostają ze sobą w ścisłym związku – biegną w całkiem przeciwnych kierunkach…
Nagroda „NIN”, Nagroda Balkanica i Brücke-Preis
Serbski emigrant pochodzenia żydowskiego mieszkający w Kanadzie, pisarz, słucha taśm, na których nagrał przed laty głos matki. Kiedy zmarła, a on szykował się do wyjazdu z pogrążonej w chaosie Jugosławii, w ostatniej chwili upchnął taśmy do walizki. Teraz – w spokojnej nowej ojczyźnie – wracają do niego tamte chwile, dźwięki, sytuacje. Spotkanie z językiem ojczystym staje się bodźcem do rozważań o własnej tożsamości, o mocy sprawczej słów, których codziennie używamy. Czy zdoła przekształcić w materiał literacki bolesne wspomnienia matki, zwłaszcza te związane z tragiczną historią Bałkanów? Czy będzie potrafił opisać losy tej niezwykłej kobiety?
Specjalnie dla fanów grupy Feel z całej Polski, którzy licznie odwiedzają nasz portal zamieszczamy wywiad z Piotrem Kupichą w wersji audio.
15 maja rozpocznie się w Piotrkowie „WIOSNA ŻAKÓW 2008” organizowana przez Uniwersytet Humanistyczno - Przyrodniczy Jana Kochanowskiego filia w Piotrkowie Trybunalskim. Głównym patronem medialnym jest Radio Strefa FM.
Termin imprezy: 15-16 maja 2008r.
Policjantka z Tomaszowa Mazowieckiego - podkom. Katarzyna Dutkiewicz poznała chłopca podczas obozu sportowego w Zakopanem, gdzie trenowała z dziećmi sztuki walki. Nawiązała bardzo dobry kontakt z chłopcem, który podczas rozmowy zdradził jej, że zawsze marzył o tym, żeby zostać policjantem lub pilotem.
PTH Trybualskie SA piotrkowski PKS i Zakłady Sprzętu Mechanicznego PZL - ZSM SA zmienią struktury własności.
Publiczność pokochała Was od razu, od pierwszego niemal brzmienia, nie mogę więc nie zapytać, jak to się robi? Jak zdobywa się taką sympatię publiczności?
- Nie wiem. Nie mam zielonego pojęcia, na czym to polega. Po części jakby zdajemy sobie sprawę, że wynika to z tego, że gramy dużo i mamy kontakt z publicznością. Zresztą to nas najbardziej cieszy, bo właśnie takie wyjścia na scenę, tak jak te dwa koncerty, które dzisiaj gramy, są czymś, z czego się na maxa cieszymy. Ale jest też jakby ta druga strona, strona medialna, gdzie media też po części muszą cię zaakceptować. Jeśli cię nie zaakceptują, no to będzie o tobie troszeczkę mniej słychać.
W samym centrum Szczecina stoi blok mieszkalny, zbudowany na gruzach dawnego cmentarza. Paulina Grych na murze tego bloku notuje historie jego mieszkańców, tworząc swoistą antropologię niedoskonałości.