Jak najbardziej może istnieć wiele nieporozumień dotyczących wczesnych objawów ciąży, które mogą pojawić się wkrótce po zapłodnieniu. Często kobiety nie są pewne, czy doszło do poczęcia po stosunku bez zabezpieczenia. Warto mieć jednak na uwadze, że kiedy chcemy uniknąć niechcianej ciąży, powinnyśmy zażyć tabletkę dzień po najszybciej, jak to możliwe. Antykoncepcja awaryjna działa tylko przez pierwsze kilka dni po stosunku bez zabezpieczenia.
Co należy wiedzieć na temat elektronicznych recept? Czym one się różnią od standardowej e-recepty i na co warto zwrócić uwagę? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, gdzie można uzyskać elektroniczną ereceptę i jakie zalety ma takie rozwiązanie.
W ostatnich dwóch latach znacznie zmieniła się rola i zakres odpowiedzialności farmaceutów. Katarzyna Bosacka - znana z drobiazgowej analizy etykiet i składów oraz propagowania zdrowego stylu życia - sprawdziła, czy i jak nowe uprawnienia farmaceutyczne realizowane są w rzeczywistości? Czy faktycznie w aptece można się dziś zaszczepić, poprosić o receptę i dokonać przeglądu posiadanych leków?
Pacjenci od 8 stycznia otrzymają skierowanie na leczenie tylko w formie elektronicznej. To kolejny krok m.in. po e-recepcie zmierzający do cyfryzacji i usprawnienia procesu leczenia.
Bez wychodzenia z domu można już nie tylko zrobić zakupy, zapłacić rachunki, czy nawet prowadzić zdalne lekcje. W równie wygodny sposób można korzystać z teleporad medycznych, a także uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta. Aby zostać e-pacjentem wystarczy mieć ważny profil zaufany lub korzystać z bankowości elektronicznej.
W środę 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. W określonych przypadkach recepty będą również wystawiane w postaci papierowej. Dotyczy to: recept w ramach tzw. importu docelowego, recept dla osób o nieustalonej tożsamości, recept transgranicznych (do końca 2020 r.), recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej), braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią tego systemu lub systemu gabinetowego/HIS czy brakiem dostępu do internetu.
Od 8 stycznia 2020 roku recepty w Polsce – z kilkoma, ściśle określonymi wyjątkami – będą mogły być wystawiane wyłącznie elektronicznie. Od tego dnia lekarz będzie miał obowiązek wystawić receptę elektroniczną.
E- recepta to nowoczesna i wygodna dla pacjenta, lekarza i farmaceuty forma recepty. Pierwszą receptę w Łódzkiem i jedną z pierwszych w Polsce wystawiono w Skierniewicach 9 maja 2018 r. Od tego czasu 51 lekarzy w naszym regionie wystawiło już ponad 42 tysiące recept dla 4314 pacjentów.
Policjanci z Opoczna zatrzymali dwóch 18-latków podejrzanych o podrabianie recept lekarskich. Fałszywe recepty przedkładali w aptekach i kupowali różne leki, najczęściej o działaniu psychotropowym.
Zaostrza się konflikt na linii - NFZ - aptekarze - Ministerstwo Zdrowia. Do piątku przez godzinę dziennie apteki będą nieczynne.