Od soboty wchodzi w życie regionalne zaostrzenie obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. Dziewięć powiatów w kraju będzie w strefie czerwonej, dziesięć w żółtej, gdzie ograniczenia będą łagodniejsze. Wszystko po to, by powstrzymać coraz szybsze ostatnie rozprzestrzenianie się SARS-CoV2.
Państwowa Komisja Wyborcza ponownie podała dane dotyczące frekwencji w II turze wyborów prezydenckich. Do godz. 17.00 w Polsce wyniosła on 52,10%. W Piotrkowie (powiat grodzki) do urn wyborczych poszło 53,69% uprawnionych do głosowania.
Niedziela (12 lipca) to druga tura wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej. W związku z pandemią koronawirusa, Urząd Miasta w Piotrkowie przypomina, aby podczas głosowania w sposób szczególny zadbać o swoje bezpieczeństwo.
W sobotni poranek pierwsza 100-osobowa grupa pielgrzymów wyruszyła w kierunku Częstochowy, wcześniej pątnicy wzięli udział w uroczystej Mszy Św. w kościele farnym odprawionej przez abp. Grzegorza Rysia. W nietypowej 151. pieszej pielgrzymce piotrkowskiej na Jasną Górę z powodu panującej epidemii i zaleceń sanitarnych weźmie łącznie udział 400 osób.
Wystartowały tegoroczne egzaminy ósmoklasisty. Uczniowie w pierwszym dniu zmierzyli się z testem z języka polskiego. W związku z panującą sytuacją epidemiczną zdających obowiązują rygorystyczne normy sanitarne. Odwiedziliśmy tuż przed rozpoczęciem egzaminu Szkołę Podstawową nr 16 w Piotrkowie, żeby sprawdzić jakie wprowadzono zasady bezpieczeństwa oraz czy młodzież się do nich dostosowała.
Piotrkowskie szkoły podstawowe są znowu otwarte i prowadzą zajęcia opiekuńczo - dydaktyczne dla klas I-III oraz konsultacje dla ósmoklasistów. Z 1900 dzieci korzystających z nauczania wczesnoszkolnego w całym Piotrkowie, rodzice zaledwie 162 zadeklarowali chęć skorzystania z oferty szkół, a na pierwszych zajęciach pojawiło się tylko 70 z nich.
Po dwumiesięcznej przerwie w przyjmowaniu gości i realizowaniu zamówień tylko na wynos lub dowóz większość piotrkowskich lokali gastronomicznych jest ponownie otwarta. Było to możliwe dzięki zniesieniu kolejnych rządowych obostrzeń od 18 maja. Liczni restauratorzy wykorzystali przerwę w funkcjonowaniu na odnowienie i wyremontowanie lokali, a w ostatnich dniach na dostosowanie się do nowych norm sanitarnych. Niektóre ogródki już są gotowe i czekają na gości, w części lokali jednak wciąż trwa ich budowa oraz ostatnie prace wewnątrz. Wszyscy zapowiadają pełną gotowość do końca maja. Sprawdziliśmy jakie zmiany musiała wdrożyć branża gastronomiczna.
W nadchodzącym tygodniu zapadną decyzje dotyczące ewentualnego dalszego znoszenia obostrzeń wprowadzanych w związku z epidemią koronawirusa - zapowiedział w rozmowie z PAP rzecznik rządu Piotr Müller.
Na terenie targowiska i giełdy samochodowej przy ul. Dmowskiego w Piotrkowie nie brakowało w sobotę zarówno osób handlujących jak i klientów. Niestety nie wszyscy, którzy wybrali się na zakupy przestrzegali obowiązujących zaleceń i obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Podobnie jest także na innych targowiskach w Piotrkowie i powiecie.
Przywrócenie działalności centrów handlowych, prowadzenie usług hotelarskich, wznowienie funkcjonowania muzeów czy bibliotek, rezygnacja z tzw. godzin dla seniorów i możliwość korzystania z rowerów miejskich - m.in. takie zapisy znalazły się w projekcie łagodzenia obostrzeń.