Na drodze krajowej nr 12 w okolicach Rękoraja w środę rano zderzyły się dwa minibusy.
W ciągu kilku ostatnich lat udział piotrkowskich emzetek w rynku komunikacji publicznej w mieście zwiększył się i to znacząco. 86% wszystkich pasażerów wybrało MZK. - Należy liczyć się z tym, że w ciągu kilku najbliższych lat prywatni przewoźnicy w ogóle znikną z ulic - twierdzi ekspert od komunikacji.
Kilka tysięcy złotych kary może otrzymać właściciel firmy transportowej, który zamiast wyznaczoną trasą (wskazaną w licencji), wozi pasażerów innymi drogami. Niektóre minibusy kursujące na trasie Piotrków - Tomaszów zamiast drogą ekspresową S8, kursują jezdnią serwisową.
Jest taki przystanek w Piotrkowie, z którego nie można odjechać. No, przynajmniej nie w kierunku Bełchatowa, a to właśnie na tym najbardziej zależy studentom, którzy dojeżdżają na piotrkowską uczelnię. Dlaczego odebrano im tę możliwość?
Trzynaście osób trafiło do szpitala po wypadku drogowym, do którego doszło na krajowej "dwunastce" w Przygłowie. TIR uderzył w minibus, który włączał się do ruchu. Osiem osób przewieziono do Szpitala Rejonowego przy ul. Roosevelta, a pięć do Szpitala Wojewódzkiego przy ulicy Rakowskiej.
Prywatni przewoźnicy, którzy chcieliby uruchomić dodatkowe kursy na liniach podmiejskich, skarżą się, że władze Piotrkowa nie pozwalają im zatrzymywać się na przystankach przy ul. POW, czyli przy dworcach - PKP po jednej, i PKS po drugiej stronie.
Przewoźnicy drastycznie pocięli rozkłady jazdy. W Piotrkowie i Bełchatowie właśnie zaczynają obowiązywać wakacyjne grafiki kursów. Do tego PKS od miesięcy systematycznie ogranicza lub likwiduje kursy. W powiecie piotrkowskim rzadziej kursują minibusy. Z niektórych podmiejskich linii prywatni przewoźnicy w ogóle zrezygnowali. Pasażerowie nie mogą się w tym wszystkich połapać, zwłaszcza że na przystankach brakuje rozkładów jazdy.
Sporo szczęścia miał kierowca minibusu, który zatrzymał się na budynku Poczty przy ulicy Słowackiego w Piotrkowie. Kierujący mercedesem by uniknąć kraksy z poprzedzającym go pojazdem, odbił w prawo i wjechał w budynek Poczty Polskiej.
To z pewnością dobra wiadomość dla osób bezrobotnych i "przedemerytów" w Piotrkowie. Od 18 czerwca powraca bilet socjalny, który będzie ważny w dni powszednie od 8 do 15. Cena biletu wynosi 1,20 zł.
Bilet socjalny, czyli ulgowe przejazdy komunikacją miejską dla osób bezrobotnych i "przedemerytów", zniknął z Piotrkowa w tym roku. O tym czy wróci, zdecydują miejscy radni już jutro podczas sesji.