Lekarze pracujący w jednej z piotrkowskich przychodni sprzeciwiają się zmianie organizacji ruchu na tzw. starej Łódzkiej. Ich zdaniem przyniesie to więcej problemów niż korzyści. Postanowili więc interweniować. Tymczasem piotrkowski magistrat ogłosił właśnie przetarg na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji.
Narodowy Fundusz Zdrowia dokonał zmiany w terminach zgłaszania kolejek do specjalistów. Placówki medyczne muszą codziennie maksymalnie do godziny 10.00 przesyłać raporty, które mają zawierać czas oczekiwania na wizytę i jej pierwszy wolny termin. Wszystko po to, aby pacjent nie czekał już tak długo w kolejkach.
"Dlaczego traktują nas jak ludzi drugiej kategorii? My też zasługujemy na regularną opiekę lekarską" - to słowa mieszkańców Sulejowa, którzy od połowy kwietnia w tamtejszej przychodni mogą liczyć na pomoc tylko jednego lekarza, który pracuje tylko na pół etatu. W dni, kiedy placówka jest zamknięta, jedynym rozwiązaniem dla chorego jest przyjechać do Piotrkowa.
Według rządowych danych w ciągu ostatniego ćwierćwiecza z Polski wyjechało trzydzieści tysięcy lekarzy. Czy ich brak widoczny jest także w piotrkowskich szpitalach?
Ci lekarze, którzy zadeklarowali, że będą pracować tylko w jednej placówce, dostaną wyższą pensję. Specjaliści w całej Polsce mieli czas na składanie dokumentów w tej sprawie do minionego piątku. Rozwiązanie to może być niekorzystne dla małych szpitali, takich jak ten przy ul. Roosevelta w Piotrkowie. Powiatowe Centrum Matki i Dziecka może bowiem stracić radiologów.
„Łańcuch światła” powrócił do Piotrkowa Trybunalskiego. W niedzielny wieczór przed piotrkowskim sądem zgromadziło się około 20 osób, by – jak zapowiadali – zapalić świeczkę konającej demokracji. Spotkanie przerodziło się jednak w manifest poparcia dla protestujących od kilkunastu dni lekarzy rezydentów.
W Warszawie około 20 lekarzy rezydentów prowadzi protest głodowy. Młodzi medycy domagają się większych zarobków i nakładów finansowych na służbę zdrowia. W piotrkowskich szpitalach pracuje 23 lekarzy rezydentów: 20 w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika i 3 w Powiatowym Zespole Opieki Zdrowotnej.
Wszystko wskazuje na to, że oddział kardiologiczno-internistyczny w szpitalu przy ul. Roosevelta w Piotrkowie od poniedziałku wznowi swoją działalność. Placówka zatrudniła już nowych lekarzy.
Wydłużony czas pracy przychodni, które mają być czynne od 8 do 18, możliwość telefonicznej rejestracji wizyt, a także większa obsada lekarzy w poradniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej to udogodnienia, jakie wkrótce obowiązywać mają w publicznej, piotrkowskiej opiece zdrowotnej. Najpierw jednak nastąpią istotne zmiany organizacyjne, które 2 lutego mają zatwierdzić radni Rady Powiatu.
Wprawdzie to tylko zabawa i nie można na jej podstawie wyciągać poważniejszych wniosków, ale jednak kilkadziesiąt osób wzięło w niej udział. W radiowym Maglu zorganizowano ranking najpopularniejszych lekarzy w Piotrkowie.