Udrożnienie tzw. starej Łódzkiej w Piotrkowie ma upłynnić i rozładować ruch samochodowy w tej części miasta. Nie wszyscy jednak cieszą się z wprowadzenia takiego rozwiązania. Lekarze z przychodni "Twoje Zdrowie" wystosowali pisma do władz miasta, aby te jeszcze raz rozważyły kwestię włączenia tej ulicy do ronda Solidarności. Zdaniem lekarzy, spowoduje to duży ruch pojazdów na tym odcinku oraz problemy z parkowaniem w pobliżu placówki, co przełoży się na bezpieczeństwo i komfort pacjentów. "Pragniemy zwrócić uwagę, że przy ulicy Łódzkiej zlokalizowana jest przychodnia lekarska TWOJE ZDROWIE, która od 16 lat obejmuje opieką medyczna 14 tysięcy piotrkowian. Z własnych środków wybudowaliśmy obiekt użyteczności publicznej, wspierając w ten sposób władze miasta w realizacji obowiązku zapewnienia mieszkańcom opieki medycznej. Wybierając tę lokalizację, kierowaliśmy się faktem, że jest to ulica „ślepa” z możliwością swobodnego parkowania samochodów. Jesteśmy wiodącą poradnią pediatryczną, z największym w powiecie piotrkowskim punktem szczepień. Wśród pacjentów dorosłych przeważają osoby starsze, w dużym procencie niepełnosprawne. Obawiamy się, że udrożnienie ulicy spowoduje rozwijanie przez kierowców prędkości zagrażającej naszym podopiecznym. Domyślamy się, że konsekwencją zmian będzie też zakaz parkowania. Na władzach miasta spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo i komfort życia obywateli Piotrkowa, ze szczególnym uwzględnieniem tych najsłabszych - chorych i cierpiących. Udrożnienie ulicy daje możliwość kierowcom, zwłaszcza tym niecierpliwym, ominięcia skrzyżowania z sygnalizacją świetlną i jazdę na skróty. Odbiera natomiast 14 tys. pacjentom, w tym dzieciom i niepełnosprawnym, możliwość bezpiecznego dotarcia do budynku przychodni lekarskiej oraz zaparkowanie środków lokomocji" - czytamy w piśmie, które w październiku 2019 roku wpłynęło do Urzędu Miasta w Piotrkowie.
W odpowiedzi magistrat poinformował, że już opracowany w 2005 roku projekt przebudowy Łódzkiej przewidywał włączenie odcinka ,,starej'” Łódzkiej do ronda Solidarności. "Na skutek wniosków mieszkańców i radnych Rady Miasta wykonano projekt zamienny organizacji ruchu, który ten odcinek zamykał i sankcjonował jako uliczkę ślepą” - tłumaczył Adam Karzewnik, zastępca prezydenta Piotrkowa. - „Taki zakres wykonano w latach 2009-2010 przy udziale środków UE. Obecnie, przy zamknięciu ul. Wojska Polskiego oraz prowadzonych pracach na autostradzie A1, konieczne są alternatywne objazdy. (...) Po zakończeniu prac na starej Łódzkiej do czasu zakończenia zadania <<Przebudowa rzeki Strawy wraz z przebudową ul. Wojska Polskiego>>, czyli do grudnia 2020 r. przewiduje się zakaz parkowania od ul. Wojska Polskiego do ul. Żabiej po obu stronach ul. Łódzkiej, z uwagi na czasowy przebieg linii MZK. Po zakończeniu inwestycji na ul. Wojska Polskiego, na ul. starej Łódzkiej wprowadzona zostanie nowa - stara organizacja ruchu - etap II, w której przewidziano możliwość parkowania po stronie przychodni. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość w związku z niedogodnością".
Odpowiedź nie usatysfakcjonowała pracowników przychodni, którzy postanowili wysłać do Urzędu kolejne pismo, w którym zaznaczają, że zakaz zatrzymywania i postoju znacząco utrudnia dostęp wszystkim, wyklucza ludzi starszych, niepełnosprawnych, matki z małymi dziećmi, a otwarcie ulicy dla ruchu wcześniej czy później zaowocuje wypadkiem komunikacyjnym. Pracownicy przychodni podkreślają też, że urzędnicy nie wzięli pod uwagę faktu, że przed przychodnią parkują pojazdy uprzywilejowane, karetki pogotowia ratunkowego. „Apel o zachowanie cierpliwości i wyrozumiałość brzmi wręcz groteskowo i absurdalnie. Proszę kierować go do osób niepełnosprawnych, chorych, zespołów karetek (reanimacje, stany nagłe, pacjenci na noszach), a nie do nas" – czytamy w piśmie skierowanym do magistratu.
- Spuściliśmy uszy po sobie i czekamy co będzie dalej. No bo z kim tutaj walczyć, jeśli tak podstawowa jednostka jak prezydent nie rozumie potrzeb swoich mieszkańców? To zupełny brak empatii - mówi Małgorzata Grzegorska, lekarz chorób dziecięcych, specjalista medycyny rodzinnej.
Urząd Miasta ogłosił przetarg na wykonanie inwestycji. Wykonawca na realizację przedsięwzięcia będzie miał czas do połowy maja 2020 roku.