Ponad 70-osobowe kolejki do lekarza to od połowy kwietnia norma w jednej z poradni w Sulejowie. Pacjenci przyjmowani są jedynie trzy dni w tygodniu, ponieważ na terenie placówki pracuje tylko jeden lekarz i to na pół etatu. - Problem rozpoczął się, kiedy kierownik poradni poszedł na zwolnienie lekarskie. Obecnie na pomoc możemy liczyć jednie w poniedziałek, wtorek i środę, zaś w czwartek i piątek musimy jeździć do Piotrkowa, kiedy na DK12 są największe korki. Lekarz, który pracuje w przychodni naprawdę się stara, ale sam nie jest w stanie wszystkich przyjąć. Zdarza się też, że zostaje po godzinach. Zastanawiam się, co w sytuacji, kiedy on też zachoruje albo po prostu pójdzie na urlop. Czy wtedy poradnia będzie całkowicie zamknięta, a my będziemy zostawieni sami sobie? - powiedziała mieszkanka Sulejowa. - Problem w poradni dotyczy kilku tysięcy osób. Są to nie tylko mieszkańcy Sulejowa, ale również i Kurnędza, Białej czy Włodzimierzowa. To gminna placówka, więc jeden lekarz przez trzy dni to zdecydowanie za mało. Z pomocy lekarskiej zawsze korzystali też turyści, którzy przecież też mają do tego prawo – dodaje kobieta.
Mieszkańcy, jak sami mówią, mają już dosyć bycia traktowanym jak osoby drugiej kategorii. Postanowili więc zacząć działać. Utworzona została lista, zbierane są podpisy mieszkańców, którzy proszą organ prowadzący, aby przysłał im dodatkowego lekarza.
Poradnie we Włodzimierzowie i Sulejowie prowadzone są przez podległe Starostwu Powiatowemu w Piotrkowie Trybunalskim Powiatowe Centrum Matki i Dziecka. Z informacji, jakie uzyskaliśmy wynika, że od poniedziałku w przychodni będzie pracowało dwóch lekarzy - jeden z nich będzie przyjmował 3 razy w tygodniu, drugi zaś w dwa kolejne dni, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli codziennie liczyć na pomoc lekarską.
Sytuacja w przychodni w Sulejowie ma się zmienić diametralnie. - Świadczenie usług w ramach podstawowej opieki zdrowotnej należy do wyłącznych zadań własnych gminy. Jednoznacznie wskazała na ten fakt Najwyższa Izba Kontroli w swoim wystąpieniu pokontrolnym Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w 2018 roku. Aby te świadczenia mogły być realizowane przez powiat zaproponowano m.in. burmistrzowi Sulejowa, gdzie realizujemy te usługi, podpisanie porozumienia o współpracy obu samorządów w tym zakresie, a ponieważ do tego nie doszło, Zarząd Powiatu przyjął w kwietniu stanowisko o tym, że usługi te PCMD będzie świadczyć do 1 lipca bądź do 1 września. Ostatecznie burmistrz zadeklarował, że jest w stanie przejąć prowadzenie tego zadania od 1 września. Do tego czasu dla bezpieczeństwa zdrowotnego zadeklarowanych do przychodni w Sulejowie i we Włodzimierzowie mieszkańców, PCMD będzie nadal świadczyć podstawową opiekę lekarską i pielęgniarską - informuje Starostwo Powiatowe.
Burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski zapewnia, że gmina zrobi wszystko, żeby do 1 września znaleźć odpowiedni podmiot medyczny, który poprowadzi przychodnie w Sulejowie. - Na dniach przystąpimy do wyłonienia innego podmiotu, ale nie ukrywam, że zainteresowanie jest bardzo duże - mówi W. Ostrowski.