Wielkanoc to coroczne święto, które jest najstarszym i najważniejszym wydarzeniem w religijnym kalendarzu chrześcijańskim. Celebruje ono mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa i jest przy tym świętem ruchomym. Przypada na koniec marca lub kwiecień, co w praktyce oznacza w pełni wiosenny okres. Z tego względu wszelkie dekoracje wielkanocne to zwykle kolorowe i radosne ozdoby, w tym także typowe dla tego okresu kwiaty. Kompozycje wielkanocne można kupić gotowe lub też zdecydować się na własną wariację z wykorzystaniem wybranych roślin. Co więc najlepiej sprawdzi się na wielkanocnym stole? Podpowiadamy!
W sobotę (2.04.2022) obchodzimy 17. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Piotrkowa Trybunalskiego. Papież zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 w wieku 84 lat.
Dziś rozpoczyna się ta astronomiczna, jutro kalendarzowa. Pogoda zachęca do wyjścia na spacer i pooddychania wiosennym powietrzem. Przy odrobinie szczęścia może uda się znaleźć kwiaty czy pączki na drzewach bądź krzewach.
Dla wielu są bohaterami, choć są też tacy, którzy uważają ich za bandytów. 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - żołnierzy, którzy w 1945 roku stawili opór władzy komunistycznej narzuconej Polsce przez ZSRR.
18 stycznia rankiem piotrkowianie obudzili się w wolnym od hitlerowców mieście, a ta data uznawana jest za wyzwolenie Piotrkowa. Co roku, w rocznicę wyparcia z miasta wojsk hitlerowskich, pamięć bohaterów walk o wolność wspomina piotrkowska Lewica.
19 października 1984 roku bestialsko zamordowany został ks. Jerzy Popiełuszko - legendarny kapelan "Solidarności". W 37. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana, w Piotrkowie Trybunalskim uczczono jego pamięć.
16 października przypada 43. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Na rocznicę tego wydarzenia świętujemy w naszym kraju "Dzień papieski".
17 września 1939 roku ZSRR wbił nóż w plecy, walczącej od ponad dwóch tygodni z hitlerowskim najeźdźcą, II Rzeczypospolitej. Tego dnia wojska radzieckie wkroczyły na wschodnie granice Polski. Wydarzenia te upamiętniono w piątek (17.09) w Piotrkowie.
Piotrkowscy urzędnicy, a także kombatanci i przedstawiciele placówek edukacyjnych, pamiętali o bohaterach poległych w czasie II Wojny Światowej. W środowe przedpołudnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza.
15 sierpnia, w całej Polsce obchodzimy Święto Wojska Polskiego, ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej. W 101. rocznicę „Cudu nad Wisłą” władze Piotrkowa Trybunalskiego, wraz z mieszkańcami, upamiętniły pamięć poległych bohaterów.