Mamy wiosnę!

Niedziela, 20 marca 20222
Dziś rozpoczyna się ta astronomiczna, jutro kalendarzowa. Pogoda zachęca do wyjścia na spacer i pooddychania wiosennym powietrzem. Przy odrobinie szczęścia może uda się znaleźć kwiaty czy pączki na drzewach bądź krzewach.
Mamy wiosnę!


20 marca - to właśnie dziś nastąpi równonoc, czyli zrównanie dnia z nocą. Będą one trwały tyle samo, po 12 godzin. Od tej chwili każdy kolejny dzień będzie stawał się dłuższy, natomiast noc krótsza.

 

Jutro natomiast początek wiosny kalendarzowej i tzw. dzień wagarowicza.

Dzień wagarowicza to nieformalne święto. Z tej okazji placówki oświatowe organizują liczne wydarzenie sportowe, kulturalne czy artystyczne. Popularnym zwyczajem ludowym jest też topienie marzanny. Dzieci i młodzież biorą udział w dekorowaniu lalki kwiatami i kolorowymi wstążkami. Samo topienie zazwyczaj odbywa się przy akompaniamencie muzyki i śpiewów, dlatego też stanowi bardzo radosną tradycję. Ponadto wspólne uczestniczenie z uczniami w obchodach pierwszego dnia wiosny jest dobrym pomysłem na kreatywne i bezpieczne spędzenie dnia wagarowicza.

 

A to nie wszystkie rodzaje wiosny. 1 marca przywitaliśmy meteorologiczną wiosnę, która potrwa do 31 maja. Natomiast wyróżniamy też wiosnę fenologiczną, kiedy można zaobserwować rozwój listków na krzakach i drzewach, zakwitają też kwiaty. Początkiem tej pory roku jest zaranie wiosny. To okres wschodów pierwszych roślin zielonych oraz budzenia się soków w roślinach wieloletnich. Charakterystyczne jest też w jej trakcie zakwitanie gatunków, których kwiaty pojawią się przed rozwojem liści, a więc leszczyny, osiki, cisa, podbiału, przylaszczki czy kaczeńca. W południowo-zachodniej i zachodniej Polsce wczesne zaranie wiosny przypada na przełom lutego i marca, w północno-wschodniej dopiero na początek kwietnia.

Jest również wiosna termiczna, kiedy średnia temperatura dobowa wynosi od 5° do 10°C. Najwcześniej zaczyna się ona w zachodniej i południowo-zachodniej części Polski (ok. 25 marca), najpóźniej na północnym-wschodzie (nawet ok. 10 kwietnia). I to właśnie ta wiosna, na którą tak naprawdę czekamy. Wtedy rozkwitną nie tylko rośliny w naszych ogrodach, ale też cała przyroda wokół nas.

 

A kiedy skończy się wiosna?

Będzie to moment przesilenia letniego, czyli 21 czerwca. Wówczas rozpocznie się już lato.

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

1


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

może coś dla naszych ~może coś dla naszych (Gość)20.03.2022 12:30

Plac zabaw oddany we władanie dzieciaków, czy jeszcze go blokuje zabytkowe 'drewno' i niemoc urzędnicza zwana kłódką?

100


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat