Advertisement

Mamy wiosnę!

Niedziela, 20 marca 202219932
Dziś rozpoczyna się ta astronomiczna, jutro kalendarzowa. Pogoda zachęca do wyjścia na spacer i pooddychania wiosennym powietrzem. Przy odrobinie szczęścia może uda się znaleźć kwiaty czy pączki na drzewach bądź krzewach.
Mamy wiosnę!


20 marca - to właśnie dziś nastąpi równonoc, czyli zrównanie dnia z nocą. Będą one trwały tyle samo, po 12 godzin. Od tej chwili każdy kolejny dzień będzie stawał się dłuższy, natomiast noc krótsza.

 

Jutro natomiast początek wiosny kalendarzowej i tzw. dzień wagarowicza.

Dzień wagarowicza to nieformalne święto. Z tej okazji placówki oświatowe organizują liczne wydarzenie sportowe, kulturalne czy artystyczne. Popularnym zwyczajem ludowym jest też topienie marzanny. Dzieci i młodzież biorą udział w dekorowaniu lalki kwiatami i kolorowymi wstążkami. Samo topienie zazwyczaj odbywa się przy akompaniamencie muzyki i śpiewów, dlatego też stanowi bardzo radosną tradycję. Ponadto wspólne uczestniczenie z uczniami w obchodach pierwszego dnia wiosny jest dobrym pomysłem na kreatywne i bezpieczne spędzenie dnia wagarowicza.

 

A to nie wszystkie rodzaje wiosny. 1 marca przywitaliśmy meteorologiczną wiosnę, która potrwa do 31 maja. Natomiast wyróżniamy też wiosnę fenologiczną, kiedy można zaobserwować rozwój listków na krzakach i drzewach, zakwitają też kwiaty. Początkiem tej pory roku jest zaranie wiosny. To okres wschodów pierwszych roślin zielonych oraz budzenia się soków w roślinach wieloletnich. Charakterystyczne jest też w jej trakcie zakwitanie gatunków, których kwiaty pojawią się przed rozwojem liści, a więc leszczyny, osiki, cisa, podbiału, przylaszczki czy kaczeńca. W południowo-zachodniej i zachodniej Polsce wczesne zaranie wiosny przypada na przełom lutego i marca, w północno-wschodniej dopiero na początek kwietnia.

Jest również wiosna termiczna, kiedy średnia temperatura dobowa wynosi od 5° do 10°C. Najwcześniej zaczyna się ona w zachodniej i południowo-zachodniej części Polski (ok. 25 marca), najpóźniej na północnym-wschodzie (nawet ok. 10 kwietnia). I to właśnie ta wiosna, na którą tak naprawdę czekamy. Wtedy rozkwitną nie tylko rośliny w naszych ogrodach, ale też cała przyroda wokół nas.

 

A kiedy skończy się wiosna?

Będzie to moment przesilenia letniego, czyli 21 czerwca. Wówczas rozpocznie się już lato.


Zainteresował temat?

4

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

może coś dla naszych ~może coś dla naszych (Gość)20.03.2022 12:30

Plac zabaw oddany we władanie dzieciaków, czy jeszcze go blokuje zabytkowe 'drewno' i niemoc urzędnicza zwana kłódką?

100


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat