Artykuły do tagu: Zwyczaje

Wielkanocne tradycje na ziemi piotrkowskiej
Świętowanie Wielkiej Nocy, czyli zmartwychwstania Jezusa, to czas refleksji i radości z radosnego zakończenia tego ważnego dla chrześcijan wydarzenia. Przed laty nasi przodkowie przygotowywali się do przeżycia tych świąt nie tylko w sposób duchowy, ale dużą rolę spełniała też wielkanocna symbolika. Dziś o przygotowaniach i symbolach powiemy nieco więcej.
W Kościele katolickim dziś Wielka Sobota
W Wielką Sobotę wierni w Kościele katolickim trwają przy Grobie Pańskim rozważając mękę i śmierć Chrystusa oraz jego zstąpienie do otchłani - oczekują na Zmartwychwstanie. Zgodnie z polską tradycją tego dnia święcone są pokarmy na stół wielkanocny. Zwyczaj ten istnieje w naszym kraju od XIII wieku.
Polichno: Udarli kilogram pierza
Staropolska pierzawka weszła już na stałe do kalendarza imprez w gminie Wolbórz, dając okazję do integracyjnego spotkania i wspólnej zabawy pań z Kół Gospodyń Wiejskich.
Pokazali lokalne zwyczaje
Tradycyjne oczepiny, kiszenie kapusty czy sianokosy - te wszystkie zwyczaje można było obejrzeć podczas I Powiatowego Konkursu Obrzędów udowych, który odbył się w Gazomi Starej (gmina Moszczenica).
Różne zwyczaje, te same święta
Uroczysta wieczerza, sianko pod obrusem, współne śpiewanie kolęd i prezenty od św. Mikołaja - tak kojarzy się tradycyjne polskie Boże Narodzenie. To jedno z najważniejszych świąt dla katolików na całym świecie, ale w każdym kraju obchodzone jest nieco inaczej.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat