“Jesteśmy oczarowani, zachwyceni i brakuje nam słów”, “Zachwyca mnie optymizm, feeria barw”, “Niezwykła precyzja i ciężka praca zadziwiają” - to tylko kilka refleksji tych, którzy przyszli do Ośrodka Działań Artystycznych przy ul. Sieradzkiej w Piotrkowie, by podziwiać wystawę gobelinów piotrkowskiego artysty.
Jakiś czas temu informowaliśmy, jak kształtowały się wpływy do budżetu miasta z tytułu tzw. “kapslowego”. Była to kwota 1 mln 410 tys. zł przeznaczona na realizację programów: profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii. O komentarze na temat zagospodarowania tych środków poprosiliśmy kilku radnych miejskich.
W późnym średniowieczu w kulturze europejskiej rozpowszechniła się epidemia tańca zwanego tańcem świętego Wita. Mieszkańcy ówczesnych miast i grodów uczestniczyli w trwających czasem kilka dni tanecznych korowodach. Porwani tańcem, często wbrew woli , w zapamiętaniu doprowadzali się do skrajnego wyczerpania na granicy obłędu. Opętańczy, niewytłumaczalny taniec odbywał się na rynkach, placach i ulicach, wyzwalał stan i reakcje zbliżone do epilepsji. Jego finał pozostawiał uczestników oczyszczonych z trosk, gniewu i strachu, łączył wszystkich bez względu na płeć, wiek, profesję i pochodzenie.
- To są priorytety prezydenta, a nie miasta - stwierdzili w programie „O tym się mówi” radni Tomasz Sokalski z Lewicy oraz Marek Konieczko z klubu Rozwój i Gospodarność.
„Zagłada żydowskich miasteczek” - pod takim tytułem zorganizowana została wystawa w Miejskie Bibliotece Publicznej w Piotrkowie przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Na wernisaż wystawy Ewy Bloom-Kwiatkowskiej “Taniec Świętego Wita” zaprasza Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie.
Nasze informacje potwierdziły się. Organy władzy spółki MZGK zostały wybrane nieprawidłowo. Do spółki wkroczy kurator. Przypominamy, że we wrześniu ubiegłego roku odwołano ze składu Rady Nadzorczej spółki dwóch członków - od tego właśnie zaczęły się prawne zawirowania w MZGK.
W tym roku piotrkowski Urząd Miasta planuje kilka znaczących inwestycji - poinformowała w programie „Magiel” Strefy FM Małgorzata Majczyna - dyrektor piotrkowskiego Biura Inwestycji i Remontów.
Na należących do miasta budynkach krytej pływalni przy ulicy Próchnika i Domu Dziecka przy ulicy Wysokiej pojawią się wkrótce kolektory słoneczne. Piotrkowski magistrat ogłosił właśnie przetarg na tę inwestycję.
Prezydent miasta Krzysztof Chojniak przedstawił priorytety dla Piotrkowa Trybunalskiego, czyli najważniejsze zadania, jakie będą realizowane w mieście do 2014 roku. Wśród nich znalazły się remonty ulic, rozwój turystyki, pomoc społeczna, inwestycje w edukację, jednak zabrakło budowy nowej biblioteki miejskiej.