Elżbieta Dobrzyńska, dyrektor piotrkowskiego sanepidu mówiła w programie „O tym się mówi” na antenie radia Strefa FM o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w regionie oraz o pracy stacji sanitarno - epidemiologicznej w czasie pandemii. Rozmówczyni Beaty Hołubowicz – Stachaczyk podkreślała w wywiadzie, że sporo piotrkowian niestety cały czas lekceważy rządowe obostrzenia.
Światowy Dzień Rzucania Palenia będzie obchodzić 19 listopada. Święto to przypada zawsze w trzeci czwartek listopada, ma już 30-letnią tradycję. Pomysł obchodów zrodził się w USA w Kalifornii w 1974 roku z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Zachęcono wtedy ponad milion palaczy do ostawienia papierosów na jeden dzień.
Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej i żołnierze wojsk operacyjnych będą od poniedziałku, 26 października, pomagali w codziennej pracy 15 punktów pobrań wymazów w kierunku koronawirusa w Łódzkiem. Personel medyczny zyska tym samym wsparcie i będzie mógł wrócić do opieki nad pacjentami. Pierwsi żołnierze zaczęli pracę w 3 punktach w Łodzi już w piątek.
Od poniedziałku 26 października Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Piotrkowie zawiesza normalną działalność, a pracownicy będą realizować zadania zdalnie. Taki komunikat piotrkowski sanepid wysłał do mediów w niedzielę.
Sanepid to przez lata instytucja, która kojarzyła nam się z kontrolami w barach i restauracjach czy na koloniach. Prowadziła też akcje prozdrowotne i wydawała decyzje w zakresie chorób zawodowych. A dzisiaj bez sanepidu walka z koronawirusem byłaby bardzo trudna. Przypomnijmy zatem, jakie były początki tej instytucji w kraju i w naszym mieście.
Ognisko koronawirusa w piotrkowskim sanepidzie. 6 osób pracujących w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej otrzymało dodatni wynik testu.
Osoba zakażona koronawirusem podróżowała busem na linii Piotrków - Bełchatów. Piotrkowski sanepid apeluje do pasażerów o obserwację stanu zdrowia.
Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie pracują nawet po kilkanaście godzin na dobę. Wszystko przez wzrastającą liczbę zakażeń koronawirusem w mieście i w powiecie. A ta w ostatnich dniach zwiększyła się z kilkunastu do kilkudziesięciu w ciągu doby. Osoby zatrudnione w sanepidzie poddane są tytanicznej pracy, która jest już ponad ich siły. Ale pracują dalej.
Jeden z księży, posługujący w parafii pw. św. Jacka i Doroty w Piotrkowie Trybunalskim jest zakażony koronawirusem. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poszukuje osób, które mogły mieć z nim kontakt.
Po szczepionki na grypę ustawiają się kolejki, a tych w aptekach brakuje. Epidemia koronawirusa zdecydowanie zwiększyła zainteresowanie zaszczepieniem się. Pacjenci mają nadzieję, że uchroni ich to przed grypą i zmniejszy ryzyko zachorowania na COVID-19. Tymczasem aptekarze są bezradni i rozkładają ręce, bo szczepionek po prostu nie ma.