Kuropatwa – co to za ptak?
Kuropatwa szara (Perdix perdix) to niewielki ptak z rodziny kurowatych od wieków zamieszkujący kiedyś stepy, a dziś pola i łąki środkowej i wschodniej Europy. Zarówno w Polsce jak i Europie niegdyś występowała licznie i bardzo licznie. Kuropatwa ma krępą budowę ciała, krótkie skrzydła i szaro-brązowe upierzenie, które pełni funkcję maskujące w środowisku. Waga dorosłego osobnika waha się od 300 do 450 gramów, a długość ciała wynosi około 30 cm. Posiada charakterystyczną brązową podkowę na piersi, co ułatwia jej rozpoznanie. Dymorfizm płciowy u kuropatwy jest słabo zaznaczony, więc dla niedoświadczonych obserwatorów przyrody rozpoznanie płci może stanowić nie lada wyzwanie. Co ważne, kuropatwa jest gatunkiem monogamicznym, więc w przeciwieństwie do większości kuraków, kuropatwy łączą się w pary.
Zmarł legendarny polski trener piłkarski Franciszek Smuda. W 2002 roku przez kilka miesięcy był szkoleniowcem piłkarzy II-ligowej wówczas Piotrcovii. Miał 76 lat.
W programie "O tym się mówi" radny Dariusz Cecotka zaprezentował swoją wizję przemiany ulicy Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim. Pomysł zakłada wyłączenie z ruchu kołowego odcinka tej ulicy, rozciągającego się od placu Kościuszki do ulicy Sienkiewicza, i przekształcenie go w deptak. Radny widzi w tej inicjatywie szansę na znaczne zwiększenie atrakcyjności centrum miasta.
Do Leśnego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Kole trafiło pisklę bociana czarnego. Kinderek, bo takie imię nadali mu internauci, przyjechał do Koła z Nadleśnictwa Wolsztyn.
Samiczka sokoła wędrownego, która wczesną wiosną przyszła na świat w Elektrowni Bełchatów należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, została zaobrączkowana. To już 14. pisklę, które od 2019 r. wykluło się w bełchatowskiej elektrowni. Sokoły wędrowne, które są pod ścisłą ochroną, to jeden z najrzadziej występujących gatunków ptaków w Polsce.
Mini-deptak oraz dwa zieleńce z ławkami parkowymi powstają na osiedlu "Południe" w Piotrkowie.
Trzy młode sokoły wędrowne, które wczesną wiosną przyszły na świat w Elektrowni Bełchatów, zostały już zaobrączkowane. Wśród sokolich trojaczków ornitolodzy rozpoznali trzy samiczki. Sokoły wędrowne, które są pod ścisłą ochroną, to jeden z najrzadziej występujących gatunków ptaków w Polsce. W ciągu ostatnich pięciu lat w Elektrowni Bełchatów przyszło na świat aż 13 piskląt sokoła wędrownego.
Nietypowo rozpoczęła się majówka w Leśnej Osadzie Edukacyjnej w Kole. Do ośrodka trafił "przyprawiony" bocian biały. Ptak był pokryty olejem jadalnym z przyprawami.
10 marca zakończyło działalność centrum dla uchodźców z Ukrainy zlokalizowane przy ul. Dmowskiego w Piotrkowie. W szczytowym momencie napływu uchodźców do Polski mieszkało tam kilkaset osób.
To już 226. dzień inwazji Rosji na Ukrainie. Pierwsze tygodnie wojny przyniosły mnóstwo emigracji osób, które w strachu przed wojną uciekały do Polski. Część z nich znalazła się w Piotrkowie.