"Konstytucja 3 Maja – Duma Piotrkowa" to tytuł plenerowej wystawy przygotowanej przez Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, która z uwagi na panującą sytuacje epidemiczna prezentowana będzie na parkanie klasztoru oo. Bernardynów przy ul. Słowackiego.
Dziś wspominamy jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Rzeczpospolitej. 230 lat temu Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 Maja – pierwszą ustawę zasadniczą w Europie i drugą na świecie. Ze względu na pandemię koronawirusa, w Piotrkowie nie zorganizowano oficjalnych obchodów. Złożono jedynie kwiaty pod pamiątkową tablicą przy ul. Słowackiego.
Z okazji 230. rocznicy miasto wspólnie z Archiwum Państwowym przygotowało plenerową wystawę, którą będzie można oglądać w parku Jana Pawła II. - Na dwudziestu czterech barwnie ilustrowanych planszach zaprezentowaliśmy Konstytucję 3 Maja 1791 r. w znacznie szerszym kontekście historycznym i prawnym, odnosząc się do dziejów Piotrkowa Trybunalskiego – zaprasza do odwiedzania wystawy dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego.
Według najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia w całej Polsce jest 4 612 kolejnych chorych na COVID-19. W województwie łódzkim potwierdzono natomiast 235 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 8 osób, 5 z nich nie posiadało chorób współistniejacych. Mamy też 758 ozdrowieńców.
Dopiero od połowy maja zostaną wprowadzone łagodniejsze restrykcje dotyczące organizowania imprez okolicznościowych, w tym komunii oraz wesel. Tymczasem komunie jako uroczystości kościelne już się odbywają, np. w Parafii Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie.
Odwórca ról porucznika Borewicza i detektywa Malanowskiego nie żyje. W wieku 77 lat zmarł aktor i dziennikarz Bronisław Cieślak, który zmagał się z chorobą nowotworową. W 2017 roku uczestniczył w zlocie fanów serialu "07 zgłoś się", który obył się w Piotrkowie.
Krzysztof Chojniak w wywiadzie dla Strefy Fm Piotrków ujawnił, że dzieli się swoim doświadczeniem z przedstawicielami chełmskiego TBS-u, zasiadając w tamtejszej radzie nadzorczej. Tu i ówdzie podniosły się głosy, że to niedobrze, że prezydentowi powinna wystarczać pensja prezydencka (znacznie zmniejszona dzięki decyzji rządu), że do Chełma z Piotrkowa daleko, że to ponad 4 godziny jazdy. Autorami tych opinii były zapewne osoby, którym choćby najkrótsza rozłąka z prezydentem sprawia niewymowny ból, a może nawet i cierpienie.
Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu rozpatrzył odwołania w ramach I naboru do programu Ochrona Zabytków. Pieniądze popłyną także do Piotrkowa Trybunalskiego.
W tym tygodniu proponujemy dwie książki, które można śmiało uznać za wyjątkowe pozycje na rynku wydawniczym. Bo i stworzyli je młodzi autorzy, i odbiorcy mają po ich przeczytaniu mieszane uczucia. Książki te skłaniają do refleksji i ciekawią formą. Mamy też sprawdzony hit - książkę uznanego i wielokrotnie nagradzanego autora. A to daje nam gwarancję, że nie sposób się będzie od niej oderwać. Nawet w czasie majówki.
Przedstawiciele KORWiNa wyrazili swój sprzeciw wobec podatku dochodowego jako nieefektywnego i niesprawiedliwego. Na znak protestu symbolicznie „wysłali PIT-y w kosmos", podpinając wielkoformatowe kopie rozliczeń podatkowych pod baloniki z helem.