We wtorek (17.12.2024) oficjalne otwarto, wyczekiwaną przez mieszkańców miasta i regionu ścieżkę rowerową, wzdłuż DK12 na odcinku Piotrków - Przygłów. Od teraz w komfortowych warunkach możemy przejechać ten fragment. Natomiast w czwartek (19.12.24) Piotr Wojtysiak - wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Dorota Jankowska - Burmistrz Sulejowa oraz lokalni samorządowcy spotkali się z dyrektorem GDDKiA okręg Łódź - Marcinem Amrozem, aby porozmawiać na temat nowej ścieżki i rozwoju duktów rowerowych na terenie Powiatu Piotrkowskiego.
Choć nowa ścieżka rowerowa wzdłuż DK 12 jest już prawie gotowa, na oficjalne otwarcie musimy poczekać do jesieni. Wszystko za sprawą krótkiego odcinka w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Kleszcz. Ze względów administracyjnych radni miasta muszą zatwierdzić sfinansowanie budowy kilkunastu metrów ścieżki i zlecić budowę wykonawcy GDDkiA. Problem w tym, że radni mają teraz przerwę wakacyjną, i taką uchwałę mogą podjąć dopiero po jej zakończeniu, co uniemożliwia oficjalne otwarcie ścieżki latem.
Rosnąca z roku na rok liczba przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) zmusza do podejmowania intensywnych działań profilaktycznych. Eksperci apelują o zwiększenie świadomości społecznej oraz promowanie szczepień ochronnych, które są jedyną skuteczną metodą zapobiegania tej groźnej chorobie. W okresie wakacji i jesieni kleszcze są szczególnie aktywne, co dodatkowo zwiększa ryzyko zakażenia. Znaczenie mają także działania jednostek samorządu terytorialnego na rzecz edukacji i profilaktyki.
Letni Piknik Rodzinny w Moszczenicy to jedna z propozycji na spędzenie najbliższej niedzieli w naszym regionie. Imprezie przyświeca hasło „Rozpocznij bezpiecznie wakacje z powiatem piotrkowskim”.
Do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata oraz poważne konsekwencje finansowe grożą 37-latkowi z powiatu bełchatowskiego, który wsiadł za kierownicę pijany. Jego niebezpieczne zachowanie na drodze dostrzegli rowerzyści, którzy zareagowali na zagrożenie, jakie stwarzał na drodze.
Pelargonie, lawenda czy kocimiętka - to rośliny, których woń odstrasza komary. Jak z nimi walczyć? Są specjalne spraye, świeczki zapachowe czy moskitiery. Owady te potrafią uprzykrzyć życie, a ponadto mogą też przenosić choroby. Na szczęście, póki co, w tym sezonie nie ma plagi tych insektów. Uważać trzeba zaś na kleszcze.
28 grudnia premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie w sprawie zmiany granic dwóch gmin: Kleszczowa i Bełchatowa. Gmina Bełchatów przejęła część gminy Kleszczów. Część kluczową, bo chodzi o teren, na którym znajduje się Elektrownia Bełchatów.
Wielkimi krokami zbliża się wiosna i coraz cieplejsze dni. Niestety im cieplej, tym większe zagrożenie związane m.in. z kleszczami i komarami. Z roku na rok, zdaje się nam słyszeć o coraz większych plagach i zdecydowanym wzrostem zachorowalności m.in. na boreliozę. Jak radzić sobie z niechcianymi insektami w naszym ogrodzie czy działce?
Bełchatowscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku drogowego z udziałem rowerzysty. Zdarzenie miało miejsce 17 grudnia w miejscowości Dębina, na terenie gminy Kleszczów. 25-latek z obrażeniami został przewieziony do bełchatowskiego szpitala. Niestety mimo prowadzonej akcji ratunkowej mężczyzna zmarł. Badania wykazały, że rowerzysta był nietrzeźwy, miał ponad 3 promile.
Około 60 mln złotych rocznie zyska budżet gminy Bełchatów dzięki propozycji wojewody Tobiasza Bocheńskiego. Zakłada ona wchłonięcie przez gminę
Bełchatów fragmentu dotychczasowego terenu Kleszczowa, wraz z budynkiem Elektrowni Bełchatów i związanymi z nią dochodami. Włodarze okalającej Bełchatów gminy zapowiadają, że funduszami podzielą się także z innymi dotychczas wykluczonymi samorządami z ziemi bełchatowskiej. Wójt Konrad Koc w czwartek (23 września) zorganizował konferencję, na której wspólnie z burmistrzem Zelowa oraz posłanką Małgorzatą Janowską poparli ewentualne zmiany terytorialne.