Na wieczną wartę odszedł w 2017 roku Jan Stolarski, przed laty osoba powszechnie znana w rodzinnym Piotrkowie. Co warto o nim wiedzieć?
Polacy z żadnym innym narodem w Europie nie mieli tak dobrych relacji na przestrzeni tysiąca lat. Nigdy nie zawiedliśmy się na Węgrach - mówił w programie O tym się mówi na antenie Strefy FM Grzegorz Łubczyk, były ambasador Polski na Węgrzech i dziennikarz.
Na wykład doktora Tomasza Toborka i wystawę o „Warszycu” w ramach konferencji „Niezłomni. Podziemie antykomunistyczne na ziemi piotrkowskiej w latach 1945 – 1956” zaprasza Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Piotrkowie.
Od 6 lat 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wzorem lat poprzednich również w Piotrkowie odbędą się społeczne obchody, na które składać się będzie cykl wydarzeń organizowanych przez piotrkowskie środowiska patriotyczne.
Osadzeni w piotrkowskim Areszcie Śledczym wysłuchali w czwartek wykładu historycznego przygotowanego przez pracownika IPN i piotrkowski Klub Grota. Był to jeden z pięciu wykładów zaplanowanych dla więźniów w tym roku.
W powiecie piotrkowskim gościmy 25-osobową Grupę Historyczno-Edukacyjną „Szare Szeregi” z Warszawy, która postanowiła spędzić ferie w Łódzkiem. Goście stacjonują na terenie gminy Czarnocin. We wtorek spotkali się z policjantami z naszego regionu, wydarzenie miało charakter szczególny, bowiem 14 lutego przypada 75. rocznicę powołania Armii Krajowej.
W PRL-u w Hortensji pracowało nawet 2200 osób. W latach 90. już zaledwie kilkaset. W 1997 roku, kiedy o piotrkowskiej hucie pisał „Tydzień Trybunalski”, zakład był zadłużony i w ZUS-ie, i wobec gminy Piotrków, i wobec PGNiG, a MZGK wstrzymał nawet – za długi – dostawy wody dla huty.
W 143. rocznicę urodzin Wincentego Witosa ludowcy w całej Polsce uczcili jego pamięć. U zbiegu ulic Próchnika i Piłsudskiego w Piotrkowie lokalni działacze złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem trzykrotnego premiera RP.
IV Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stefana Roweckiego Grota po raz kolejny gościło w swoich murach przedstawicieli Klubu Historycznego im. gen. Stefana „Grota" Roweckiego. Wykład zatytułowany „Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953" wygłosił 12 stycznia profesor dr hab. Grzegorz Motyka z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Przewodniczącym Rady Miasta został Marek Grynkiewicz. Jednego z radnych Piotrkowa pogryzł pies, do zdarzenia doszło na terenie schroniska dla zwierząt. Na szczycie listy przebojów Radia Piotrków królował No Doubt z przebojem „Don't Speak”. Listę filmowych przebojów okupowały z kolei „Desperado”, „Młodzi gniewni” i „Słodko-gorzki”. A najczęściej granym przebojem w Radiu Piotrków był „Kieliszek i szklanka” grupy Big Cyc.
Taki był Piotrków w 1997 roku. Właśnie wtedy, dokładnie 6 marca, ukazał się pierwszy numer „Tygodnia Trybunalskiego”. Tak, tak, małymi kroczkami zbliża się nasze 20-lecie.