Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego chce utworzyć szczegółową dokumentację fotograficzną miasta. Każdy element przestrzeni jak np. ulica, dom, czy też ogrodzenie, można sfotografować i przesłać do organizatorów. Projekt stworzenia archiwum podzielony został na 5 etapów, z których każdy dotyczy innej części miasta. Na koniec, a dokładnie na 2022 rok, zaplanowano podsumowanie projektu i utworzenie albumu z fotografiami.
Piotr Głowacki z piotrkowskiego Archiwum Państwowego został laureatem 26. edycji Nagrody Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Mijający rok dla Piotrkowa i jego mieszkańców przebiegał pod znakiem obchodów 800-lecia miasta. Jubileusz uhonorowany został również przez Archiwum Państwowe w formie bogato ilustrowanej, okolicznościowej publikacji.
Nowym gospodarzem obiektów przy ul. Batorego 10 w Piotrkowie zostało Archiwum Państwowe. W poniedziałek prezydent miasta uroczyście przekazał dyrektorowi Archiwum gospodarowanie nieruchomością. Przypomnijmy, że chodzi o obiekty, w których swego czasu mecze rozgrywała GKS Piotrcovia, a które od lat popadały w ruinę.
Nieruchomość przy ul. Batorego 10 w Piotrkowie to od lat nasz wyrzut sumienia. Obiekty stoją puste i coraz bardziej niszczeją. Zakusy na przeprowadzkę pod ten adres ma Archiwum Państwowe.
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Archiwów - 8 czerwca (czwartek), w godz. 9.00 – 17.00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim (ul. Toruńska 4). Współorganizatorem imprezy jest Polskie Towarzystwo Historyczne – Koła w Piotrkowie Trybunalskim i Tomaszowie Mazowieckim. Tegoroczne piotrkowskie obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów organizowane są pod hasłem „Tajniki konspiracji piotrkowskiej. W 75. rocznicę powołania Armii Krajowej”.
Wkrótce obchodzić będziemy 170. rocznicę pierwszego przejazdu pociągu przez Piotrków. Wydarzenie to związane było z budową Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, a sam przejazd miał miejsce 2 września 1846 r.
Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu założyło Wolborskie Archiwum Cyfrowe, którego zadaniem jest gromadzenie materiałów, mających duże znaczenie historyczne i będących unikatowymi świadectwami życia społecznego.
Miejskie instytucje borykają się z problemami lokalowymi. Piotrkowska biblioteka nadal mieści się w budynku po synagodze, choć władze miasta próbowały zdobyć środki na budowę nowego obiektu. Tymczasem siedziby dla swoich zasobów poszukuje Archiwum Państwowe. Zdaniem wiceprezydenta Adama Karzewnika najlepszym rozwiązaniem byłaby wspólna nowa siedziba dla obu instytucji.
W 2017 roku Piotrków będzie obchodził swoje 800-lecie. Miasto jest młodsze o 150 lat od Rozprzy i Wolborza najstarszych miejscowości w naszym regionie.