Trwające w Wolborzu badania archeologiczne pozwoliły odkryć zabudowę zamkową o powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Prace od pół roku prowadzone są na prywatnych działkach mieszkańców, którzy wyrazili zgodę na wykopaliska.
Podczas badań siedziby rycerskiej w Mierzynie (XIV–XV w.) ekspedycja kierowana przez prof. Piotra Strzyża i dr Kalinę Skórę (Instytut Archeologii i Etnologii PAN) odkryła w pobliżu grodziska bardzo cenne znalezisko – dobrze zachowaną ołowianą bullę antypapieża Jana XXIII.
W Piotrkowie przebywa wiele ukraińskich rodzin. Wspólnie z polskimi, u których znalazły schronienie, przygotowywały świąteczne potrawy i święciły koszyczki. Wśród składanych sobie życzeń, najczęściej wypowiadane były "Spokojnego nieba nad głową".
Setki ludzkich kości i stare wejście do zakrystii głęboko pod ziemią. To znaleziska, jakie odkopano przy okazji inwestycji, jaka będzie przeprowadzona w kolegiacie wolborskiej. Okazuje się, że o ile szczątki nie zaskoczyły specjalistów, to drugie odkrycie jest już mocno zaskakujące.
W gminie Czarnocin rozpoczęły się poszukiwania popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego, które zostało ukryte w czasach II wojny światowej. Pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem, ale władze gminy już szykują kolejne poszukiwania.
Na niezwykłe znalezisko natknął się mieszkaniec wsi Lubień w gminie Rozprza. Podczas spaceru po lesie odnalazł on średniowieczny grot od włóczni, który prawdopodobnie ma przeszło 800 lat. W okolicy odkryto wcześniej cmentarz z XI wieku. Kolejne odkrycie może świadczyć o tym, że miał on większy obszar lub że istniało tam inne miejsce pochówku. Odpowiedzi przyniosą dopiero dalsze badania.
Co znaleziono przy ul. Fabrycznej w Woli Krzysztoporskiej podczas prac przy budowie kanalizacji sanitarnej?
Budowa piotrkowskiej mediateki na placu Pofranciszkańskim niebawem się rozpocznie. Poprzedzą ją badania archeologiczne. Jak wynika z dokumentów wojewódzkiego konserwatora zabytków, wzdłuż ul. Zamkowej i Curie-Skłodowskiej kiedyś znajdowały się przyklasztorne zabudowania gospodarskie.
U zbiegu ulic Garncarskiej i Krakowskie Przedmieście znaleziono ukryte w ziemi resztki muru Bramy Krakowskiej. Przez miejsce, w którym natrafiono na mur, ma przechodzić instalacja wodna.
Archeolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego powrócą do rozpoczętych 50 lat temu prac na terenie starego grodziska pomiędzy Rozprzą a Łochyńskiem.