Na tę publikację miłośnicy i znawcy dziejów Piotrkowa czekali kilkadziesiąt lat. We wtorek, 30 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się premiera wydawnicza „Monografii Piotrkowa Trybunalskiego” Michała Rawity Witanowskiego. Rękopis najsłynniejszego piotrkowskiego regionalisty odczytał i przygotował do druku Piotr Głowacki.
Oficjalne podsumowanie i zakończenie obchodów 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego odbyło się w środowy wieczór na Zamku Królewskim. Właśnie tam zorganizowano uroczystą, pięćdziesiątą sesję Rady Miasta.
Pięćdziesiąta sesja Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego zwołana zostanie, nie tak jak zwykle w sali obrad magistratu przy Pasażu Rudowskiego, ale na Zamku Królewskim. W ten sposób władze miasta chcą podsumować rok 800-lecia naszego miasta.
Mijający rok dla Piotrkowa i jego mieszkańców przebiegał pod znakiem obchodów 800-lecia miasta. Jubileusz uhonorowany został również przez Archiwum Państwowe w formie bogato ilustrowanej, okolicznościowej publikacji.
Wspólne kolędowanie, uliczne jasełka, 800 porcji pierogów i mnóstwo niespodzianek – tak wyglądać będzie niedzielne (17 grudnia) przedświąteczne spotkanie w Rynku Trybunalskim.
Klucze do mieszkań w nowych blokach przy ul. Broniewskiego 17 i 19 w Piotrkowie już wręczone. Łącznie w dwóch budynkach na osiedlu 800-lecia zamieszka 67 rodzin.
Piotrków otrzymał nagrodę na Festiwalu Filmów Turystycznych, Ekologicznych i Artystycznych „FilmAT”. Wyróżniono projekcję „800 lat Piotrkowa – dzieje w kalejdoskopie”. Nagrodę przyznał i wręczył Zbigniew Żmudzki, laureat Oscara.
Uczniowie piotrkowskich szkół utworzyli w środę żywy napis „800 LAT” podczas happeningu zorganizowanego w Rynku Trybunalskim.
Bożena Gęgotek i Czesław Kuźniak zostali laureatami konkursu, który odbył się w ramach projektu „Piotrków Trybunalski i Opole – 800 lat – rocznica, która łączy”, organizowanego przez Ośrodek Edukacji Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ich prace – fotograficzna i plastyczna – przedstawiające zabytki Piotrkowa zdobyły największe uznanie wśród jurorów. Uroczysty finał i wręczenie nagród odbyło się w poniedziałek 16 października w siedzibie OEA.
Widowisko historyczne pod tytułem „Po-słowie w Piotrkowie, czyli sprawa miłości” obejrzeli w sobotę piotrkowianie, którzy przybyli na płytę Rynku Trybunalskiego. W spektaklu plenerowym wystąpili znani polscy aktorzy m.in. Dominika Ostałowska, Mirosław Zbrojewicz, Antoni Pawlicki, a także piotrkowianin Marcin Januszkiewicz.