Piotrkowianie dobrze wiedzą, że w mieście są miejsca, gdzie można przekazywać nadwyżki swojego jedzenia potrzebującym. Jednym z nich jest społeczna lodówka, która stoi u zbiegu ulic Słowackiego i Kołłątaja. Po świętach Bożego Narodzenia nasze domowe lodówki często pękają w szwach. Właśnie teraz ta społeczna przechodzi niemałe oblężenie.
Zgodnie z tradycją świątecznie udekorowaną choinkę powinniśmy trzymać w domu aż do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromniczej). Są jednak tacy, którzy z bożonarodzeniowym drzewkiem rozstają się tuż po 26 grudnia. Co zrobić z nim po zakończeniu świąt?
Dostałeś prezent pod choinkę, ale niestety nie był to najlepszy upominek dla ciebie. Uśmiechnąłeś się, podziękowałeś… I co dalej? Przede wszystkim nie patrz na niechciany podarunek w swoich rękach jako na przejaw złej woli czy złośliwości.
Przy okazji świąt i uroczystości rodzinnych przygotowujemy różne potrawy i smakołyki. Niestety trudno jest dokładnie zaplanować, jak dużo uda nam się z tego zjeść. Dlatego zwykle pod koniec uroczystych wydarzeń okazuje się, że w lodówce jest więcej jedzenia niż tego byśmy sobie życzyli
Okres Bożego Narodzenia większość z nas spędza w rodzinnym gronie i świątecznym nastroju. Nie wszyscy mogą jednak cieszyć się taką atmosferą. Tak jest w przypadku osadzonych, odbywających karę pozbawienia wolności. W piotrkowskim Areszcie Śledczym święta to specyficzny czas.
Zgodnie z tradycją od Wigilii możemy w kościołach odwiedzać i podziwiać szopki bożonarodzeniowe. Niestety większość z nich jest dostępna tylko w czasie mszy świętej. W pozostałych godzinach kościoły są dla wiernych całkowicie bądź częściowo zamknięte.
Boże Narodzenie. Dla jednych czas magii, dla innych wiary. Na pewno czas rodzinny. Dla jednych ten okres to wielka radość, a dla innych (choć mówi się o tym dużo mniej) to morze bólu, często nie do zniesienia. Braku bliskości nigdy nie odczuwa się mocniej niż właśnie w Boże Narodzenie. Wspólnie z Centrum Wsparcia Rodziny i Dziecka w Piotrkowie w tym niezwykłym czasie zapraszamy do rozważenia, czy ktoś z nas może ofiarować tę bliskość dzieciom, którym przez całe życie jej brakuje.
Praktycznie całą swoją wiedzę na temat przyjścia Jezusa Chrystusa na świat czerpiemy z kart Pisma Świętego. Na jego podstawie nie jesteśmy jednak w stanie stwierdzić, kiedy Boże Narodzenie rzeczywiście się dokonało. Z kart ewangelii nie wyciągniemy ani dnia, ani miesiąca, ani nawet roku urodzenia Chrystusa. Dlaczego więc to niezwykle ważne dla chrześcijan święto obchodzimy 25 grudnia?
Pierwsza gwiazdka to nieodłączny element Wigilii. Pojawienie się jej na niebie, jest znakiem, że można zasiąść przy świątecznym stole i rozpocząć wieczerzę. O której godzinie pierwsza gwiazdka zaświeci na niebie w tym roku?
Jak co roku w Rynku stanęła choinka, lecz niemałe było zdziwienie mieszkańców, którzy świąteczne drzewko zobaczyli ogrodzone metalowym płotem. Dlaczego tak się stało?