TERAZ14°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Województwo podejmuje walkę z wyludnieniem

JaKac1
JaKac1 czw., 21 lutego 2013 09:04
Ponad 100 tysięcy ludzi - tylu mieszkańców województwa łódzkiego ubyło w ciągu ostatnich 12 lat. Zarząd Województwa postanowił podjąć walkę z wyludnianiem się naszego regionu. W jaki sposób?
Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął Plan Przeciwdziałania Depopulacji w regionie. Strategia wskazuje kierunki interwencji, a jej celem jest odbudowa kapitału ludzkiego poprzez tworzenie sprzyjających warunków na rynku pracy, rozwój wykształcenia oraz poprawę jakości życia mieszkańców województwa łódzkiego w latach 2013 - 2014. Łódzkie znajduje się w trudnej sytuacji demograficznej. Stopniowo zmniejsza się liczba ludności, istnieje niski (ujemny) przyrost naturalny, niekorzystna jest struktura wieku mieszkańców – wskaźnik obciążenia demograficznego wynosi 56,8 osób w wieku nieprodukcyjnym na 100 osób w wieku produkcyjnym.

- Przekazujemy istotny sygnał o konieczności przeciwdziałania depopulacji. Starzenie się to wyróżnik życia w Europie. Chcieliśmy przygotować szereg działań, by zatrzymać regres demograficzny i ustabilizować sytuację w regionie – mówi marszałek województwa Witold Stępień.
By zapobiec depopulacji Łódzkiego, określone zostały kierunki interwencji mające przeciwdziałać negatywnym zmianom demograficznym w województwie, odrębnie dla ludzi młodych i osób po 45 roku życia oraz seniorów.

Działania, wypracowane przez zespoły kierowane przez członków Zarządu Województwa Łódzkiego Marcina Bugajskiego i Dariusza Klimczaka, będą skupiać się na: zwiększeniu liczby miejsc w przedszkolach, tworzeniu nowych miejsc pracy, wsparciu szkoleniowym pracowników przedsiębiorstw, rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej, rozwoju bazy sportowo-rekreacyjnej i turystycznej, kontynuacji programów profilaktycznych w ochronie zdrowia, ułatwianiu dostępu do mieszkań z zasobów komunalnych, inicjowaniu zmian legislacyjnych w zakresie podatków, takich jak m.in. rozszerzenie ulgi prorodzinnej. - To kompletne podejście do zagadnień demograficznych - mówił podczas konferencji prasowej, kiedy to przedstawiono strategię walki z wyludnianiem, wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski. - Widać myślenie strategiczne władz województwa w działaniach skierowanych na walkę z depopulacją. Wychodząc naprzeciw takim inicjatywom, podjęliśmy decyzję o dodatkowej alokacji z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, która skierowana zostanie do województw na cele związane z przeciwdziałaniem depopulacji.

Ministerstwo przeznaczyło 14 mln euro na ten cel, natomiast województwo łódzkie przeznaczy na powyższe działania ponad 68,2 mln zł.

Oprac. as

***

GUS


Ze wstępnych wyników badań wynika, że w końcu 2012 roku ludność Polski liczyła ok. 38 mln 542 tysiące osób, tj. o 4 tysiące więcej niż przed rokiem. Rok 2012 był piątym z kolei, w którym odnotowano dodatni przyrost rzeczywisty ludności. Tempo przyrostu było znacznie wolniejsze i wyniosło 0,01%, co oznacza, że na każde 100 tys. mieszkańców Polski przybyła tylko 1 os., w 2011 – 2 os., a w 2010 – 8. W 2012 roku liczba ludności zwiększyła się w 6 województwach. Od początku bieżącego stulecia największe tempo przyrostu rzeczywistego obserwuje się w woj.: mazowieckim i pomorskim oraz małopolskim i wielkopolskim. Z kolei województwa, w których liczba ludności maleje najszybciej, to świętokrzyskie, ŁÓDZKIE oraz opolskie i lubelskie.

***

Łódzkie

ludność
2000 r. - 2 mln 627 tys. 800 osób
2005 r. - 2 mln 577 tys. 500 osób
2011 r. - 2 mln 533 tys. 700 osób
2012 r. - 2 mln 527 tys. osób

średnie tempo przyrostu ludności w procentach
2000 r. - minus 0,36%
2005 r. - minus 0,4%
2011 r. - minus 0,34%
2012 r. - minus 0,26%

(źródło: Podstawowe informacje o rozwoju demograficznym Polski do 2012 roku, 29 stycznia 2013)

reklama

Komentarze 0

reklama

Dla Ciebie

14°C

Pogoda

Kontakt

Radio