TERAZ10°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Spółka PGO zapowiedziała od przyszłego roku produkcję polskiego pocisku 155mm w Piotrkowie

K.Chojnacka
Karina Chojnacka wt., 15 kwietnia 2025 14:43

Spółka PGO zapowiedziała od przyszłego roku produkcję polskiego pocisku 155mm, w Piotrkowie za produkcję amunicji odpowiedzialna będzie PIOMA Odlewnia. Pracę nad pociskiem trwają we współpracy z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia - podała Interia.pl 

Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Najważniejsze informacje

  • Spółka PGO planuje od przyszłego roku produkcję polskiego pocisku 155mm w Piotrkowie.
  • Produkcja amunicji w Gorlicach i Piotrkowie Trybunalskim ma rozpocząć się w 2026 roku.
  • Trwają prace nad dokumentacją technologiczną i budową prototypu nowego pocisku, z zakończeniem planowanym na lata 2025-2026.
  • Celem współpracy spółki z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia jest opracowanie w 100% polskiego korpusu pocisku kalibru 155 mm.
  • Amunicja ma być zgodna ze standardami NATO, aby uniezależnić kraj od produkcji licencyjnej.

Zgodnie z zapowiedziami, rozpoczęcie produkcji amunicji w Gorlicach i Piotrkowie Trybunalskim planowane jest na 2026 rok. Obecnie trwają prace nad dokumentacją technologiczną oraz budową prototypów nowego pocisku. Proces badań i rozwoju ma zakończyć się w latach 2025-2026, po czym rozpoczną się testy poligonowe. Współpraca spółki z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia trwa od 2023 r. Celem jest opracowanie w 100 proc. polskiego korpusu pocisku artyleryjskiego kalibru 155 mm.

Polska amunicja, zgodna ze standardami NATO, ma na celu uniezależnienie kraju od ograniczeń wynikających z produkcji licencyjnej. Spółka PGO odpowiada za opracowanie technologii oraz przygotowanie procesu produkcji korpusu pocisku, natomiast Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia zajmuje się stroną konstrukcyjną, a także realizacją testów i badań.

-To jest absolutnie przełomowy moment dla Polskiej branży zbrojeniowej. Powstaje ona dzięki współpracy Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia i PGO. Pierwszy Polski pocisk artyleryjski kalibru 155mm, tak pożądany na polu walki. Jesteśmy na etapie prototypowania, przygotowujemy się do budowy pierwszych egzemplarzy, które następnie zostaną przeznaczone na testy poligonowe. Projekt polskiej konstrukcji 155mm zapewnia nam pełną autonomię. Jesteśmy wolni od uwarunkowań licencyjnych, produkujemy go w kraju, z wykorzystaniem polskiego przemysłu, polskiego kapitału, wiedzy technologicznej i doświadczenia, które posiadają zarówno Wojskowy Instytut, jak i PGO. Dzięki zapewnieniu pełnej autonomii w zakresie amunicji artyleryjskiej, szczególnie tego najistotniejszego i najcięższego kalibru, jakim jest 155mm, stajemy się odporni na geopolitykę, na uwarunkowania licencyjne, po prostu jesteśmy niezależni - mówi 

Andrzej Bulanowski — wiceprezes zarządu PGO S.A.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Zobacz również

    Komentarze 50

    ~vds (gość)

    22.04.2025 09:03

    Nie ma jak ogłosić wrogom lokalizację produkcji amunicji. BRAWO


    ~Pierwszy strzal (gość)

    22.04.2025 08:09

    Będzie na rezurekcje, która będzie celebrować Antoni? Nie śmiejcie się, to może być poważna sprawa.


    ~właśnie (gość)

    16.04.2025 22:42

    Niedługo sezon ogórkowy, dlatego wyhoduję "ogóry" dla bonżura z nasion holenderskich. A co, jak szaleć to szaleć.


    ~Angela (gość)

    16.04.2025 17:41

    A w heringu proce i hacelki.


    ~Parafianka (gość)

    16.04.2025 13:46

    Tymczasem gminne echa donoszą, że pewna pani z urzędu swojego męża wsadziła na stanowisko kierownicze jednej z miejskich spółek, pomimo że konkurs nie został jeszcze oficjalnie zakończony. Co tu się dzieje w tym mieście, to niesłychane.



    reklama

    Dla Ciebie

    10°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio