Ulica Wiejska 6 w Piotrkowie stała się miejscem niepokojących wydarzeń, które od grudnia 2024 roku znacząco wpłynęły na życie mieszkańców budynku. W tym czasie doszło tam do czterech poważnych incydentów związanych z pożarami, a dodatkowo jeden z nich powstał w wyniku zapalenia się instalacji elektrycznej. Mieszkańcy tego budynku żyją w poczuciu zagrożenia, które nasila się z każdym kolejnym pożarem. Sprawą zainteresował się TBS.
Budynek przy Wiejskiej 6 to stary obiekt mieszkalny, w którym znajduje się kilka pustostanów. Lokale te od dłuższego czasu są opuszczone, niezabezpieczone i pozostawione bez nadzoru, co sprzyja ich wykorzystywaniu przez osoby postronne. Zniszczone drzwi, wybite okna i brak fizycznego zabezpieczenia sprawiły, że puste mieszkania stały się miejscem nielegalnych wejść i – jak pokazuje sytuacja – potencjalnych przestępstw.
Jeżeli chodzi o adres Wiejska 6, to od października mieliśmy cztery zgłoszenia. Natomiast w trzech przypadkach nie zostało złożone zawiadomienie w tej sprawie, dlatego sprawa nie może być dalej procedowana. Jest to ogólnodostępny budynek, ponieważ tam nie ma zabezpieczeń, typu domofon, itd. Też był przypadek, że pojechaliśmy, interweniowaliśmy i już to zaprószenie ogniem udało się ugasić, natomiast policjanci stwierdzili, że należy - wezwać strażaków, żeby sprawdzili poziom dwutlenku węgla. - mówiła asp. sztab. Izabela Gajewska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie.
Pożary, które miały miejsce w budynku, znacząco obniżyły poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Każdy z nich wiązał się z interwencją służb ratunkowych, a dym i ogień stanowiły realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi zamieszkujących budynek.
Nadal otwarta pozostaje kwestia generalnego stanu technicznego budynku. Instalacje – w tym przede wszystkim elektryczna – wymagają pilnej kontroli i ewentualnej modernizacji. Budynek powinien przejść szczegółowy przegląd techniczny, uwzględniający zarówno kwestie bezpieczeństwa pożarowego, jak i ogólnego standardu mieszkalnego. Dopiero wtedy mieszkańcy będą mogli poczuć się bezpiecznie.
Jedno zdarzenie dotyczyło podpalenia, dwa zdarzenia, które dotyczyły komórek lokatorskich, to też były podpalenia. Jedno zdarzenie było związane z pożarem instalacji przyłącza energetycznego oraz jedno związane z pożarem materiałów palnych zgromadzonych przy urządzeniu. Ostatnia interwencja dotyczyła sprawdzenia poziomu dwutlenku węgla - mówił bryg. Wojciech Pawlikowski, rzecznik PSP w Piotrkowie Trybunalskim.
W piotrkowskim TBS-ie odbyło się spotkanie zarządu i pracowników administracji nadzorującej budynek przy ulicy Wiejskiej. Wynikiem tego spotkania jest zobowiązanie administracji do zamurowania okien i drzwi w lokalach stanowiących pustostany. Brak dostępu i możliwości ograbiania mieszkań wpłynie bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa. Jest to rozwiązanie alternatywne do montażu domofonów i kluczy do klatki. Zamknięcie drzwi wejściowych nie jest w tym przypadku możliwe ze względu na przepisy przeciwpożarowe. TBS zobowiązał się również do wystosowania pism o zwiększoną kontrolę okolic budynku do policji i straży miejskiej.
Przypominamy także, że z prezesem TBS można się umówić indywidualnie na konsultacje. Są prowadzone w każdy wtorek.
Komentarze 4
14.04.2025 10:51
Nie ma co, widać ze elyta tu mieszka i dba o budynek
14.04.2025 08:40
W Warszawie na Wiejskiej też jest dużo pustostanów.