Piotrków Trybunalski to miasto, w którym formowany był 4. Pułk Piechoty Legionów Polskich. Weterani tej formacji mieszkali w okresie międzywojennym w Kielcach i służyli w 4. Pułku Piechoty Legionów - kontynuatora tradycji „Czwartaków”. M.in. z tych względów patronat nad wydarzeniem objął również Krzysztof Chojniak - prezydent Piotrkowa Trybunalskiego.
Wydarzeniu towarzyszył piknik historyczny, w którym obok muzeów z Kielc i regionu świętokrzyskiego, częstochowskiego biura Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, a także grup rekonstrukcyjnych oraz służb mundurowych, uczestniczyło Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Na stoisku przygotowana przez piotrkowskie Muzeum znalazły się materiały popularyzujące szeroko pojętą tematykę związaną z historią wojskowości, a także foldery promujące Piotrków i wydawnictwa o tematyce niepodległościowej.
Tego dnia odwiedzający kielecką Kadzielnię zobaczyć mogli ponadto historyczny sprzęt m.in. broń i wyposażenie używane przez żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Granicznej.
W ramach wydarzenia zaplanowana została jeszcze ogólnopolska konferencja naukowa, która odbędzie się 7 października, czyli rocznicę zakończenia działań wojennych na terenie Polski w 1939 r.
Komentarze 6
07.09.2021 10:20
Muzeum miejskie w P. Tr., to lepiej zrobiłoby, gdyby zacząłi, dla potomnych, zbierać pamiątki, o i po różnych organizacjach kulturalnych, gospodarczych, artystycznych, społecznych, sportowych, muzycznych działających w latach 1945-2000. Również o firmach, fabrykach i zakładach pracujących w owych latach na terenie miasta. Przecież gdzieś są sztandary, proporczyki, puchary, szyldy, dyplomy itp. po tych podmiotach działalności piotrkowian. Dlaczego nie ma fotografii ludzi, wydarzeń i budynków tych organizacji życia gospodarczego i społecznego miasta. Dlaczego jest brak fotosów, rekwizytów, kostiumów z filmów nagrywanych w Piotrkowie? Jeszcze kilka lat i niczego nie będzie do zachowania dla następnych pokoleń. A muzeum nic w tych sprawach nie robi. Jak muzeum jest placówką naukową, oświatową i kulturalną, to powinna gromadzić i eksponować przedmioty, fotografie i dokumenty przedstawiające życie mieszkańców Piotrkowa i piotrkowskiego powiatu. A tu nic się nie dzieje i nie widać, aby cokolwiek w tym kierunku było robione, a nawet nie widać w planach, aby coś było w przyszłości robione. Muzeum zatrzymało się na 2 wojnie, i to raczej, tak po łbach i powierzchownie, niż dogłębnie i szeroko. A o najnowszej historii, która szybko mija, zapomniało. Może nie tyle muzeum, co ludzie i kierownictwo tej placówki zapomniało. Ale po co to piszę, jak to nic nie da. Bo jaki pan (prezydent) taki cały kram(urząd miasta i podlegające mu podmioty i placówki). Żałość chwyta na to muzeum patrząc i szerzej na miasto
07.09.2021 06:29
cyt. "Piotrkowskie Muzeum promowało nasze miasto w Kielcach". No ,no jeśli muzeum promuje Piotrków to znaczy ,że wszystko idzie w "dobrym" kierunku. Miasto Piotrków czeka "świetlano-wspominkowa" przyszłość. A ta prawdziwa to -za dwadzieścia lat pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców.
06.09.2021 21:43
Może trochę bardziej konkretnych informacji jeśli ktoś ma wiedzę na ten temat.