TERAZ14°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Od 2 lat walczymy z depopulacją

A.Stańczyk
Aleksandra Stańczyk czw., 5 listopada 2015 10:58
Województwo łódzkie wyludnia się - biją na alarm demografowie. W naszym regionie nie dość, że jest coraz mniej mieszkańców, to do tego jest coraz więcej osób starszych.
Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

- Wyludniamy się, w województwie łódzkim jest najwięcej osób w wieku poprodukcyjnym, choć jest to charakterystyczne dla całej Polski. Bierzemy pod uwagę wskaźniki demograficzne i staramy się przeciwdziałać temu zjawisku - mówi Anna Mroczek, dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej.

Dlatego opracowano specjalny program mający zmniejszyć depopulację w województwie łódzkim. - Mam nadzieję, że będzie nam się lepiej żyło i w takim kierunku idziemy, jeśli chodzi o działania w tym programie. Mamy swoje mocne strony, ale tą słabą jest właśnie sytuacja demograficzna. Staramy się to naprawiać, bo chcemy, aby jak najwięcej młodych ludzi zostało w Łódzkiem – dodaje dyrektor Mroczek.

 

Program w województwie łódzkim działa od 2013 roku.

 

Problemy demograficzne dotykające województwo łódzkie należą do największych w skali kraju i poważnie zagrażają rozwojowi regionu. Diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczej, statystyki GUS, raporty z badań oraz opracowania merytoryczne w zakresie demografii województwa łódzkiego nie napawają optymizmem. Liczba ludności województwa do roku 2020 będzie systematycznie spadać. Ponadto Łódzkie charakteryzuje się najgorszymi w kraju wskaźnikami dotyczącymi zdrowotności, w tym najwyższym poziomem umieralności oraz drugim miejsce w zakresie zachorowalności na choroby cywilizacyjne. Zjawiska te w przeważającym stopniu dotyczą miasta Łodzi, szczególnie w zakresie umieralności w wieku 20 - 60 lat.

 

- Głównym celem działań Zarządu Województwa Łódzkiego jest odbudowa kapitału ludzkiego regionu poprzez tworzenie sprzyjających warunków na rynku pracy, rozwój wykształcenia i kompetencji oraz poprawa jakości życia mieszkańców województwa. Proponowane działania i kierunki interwencji dotyczą w szczególności obszaru rodziny, edukacji, rynku pracy, jakości życia, zdrowia oraz aktywizacji seniorów i mają różne zakresy oddziaływania i interwencji w zależności od grupy docelowej, do której są skierowane - czytamy w „Planie przeciwdziałania depopulacji w województwie łódzkim” z 2013 r.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 22

    reklama

    Dla Ciebie

    14°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio