TERAZ8°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

O ogrodnictwie i nie tylko. Ważne spotkanie w Piotrkowie

Ł.Michalczyk
Łukasz Michalczyk sob., 3 lutego 2024 08:37
Inwestycje drogowe i kolejowe, dotacje dla sołectw czy zabytki odnowione dzięki dotacjom z budżetu województwa były głównymi tematami spotkania „Porozmawiajmy w Łódzkiem” w Piotrkowie Trybunalskim. Z mieszkańcami spotkał się Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa. Oprócz rozmowy odbyły się też warsztaty ogrodnicze.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Za nami kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem”. Po raz pierwszy w nowej edycji, odbyło się w powiecie piotrkowskim, a dokładnie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Piotrkowie. Zgodnie z hasłem, pierwszym punktem wydarzenia była rozmowa o kierunkach rozwoju naszego województwa.

Spotykamy się, żeby poznać potrzeby i oczekiwania mieszkańców, a później odpowiednio przygotować naszą ofertę np. dotacji – mówił wicemarszałek Zbigniew Ziemba, który z uczestnikami spotkania rozmawiał m.in. o inwestycjach w powiecie piotrkowskim zrealizowanych przy wsparciu samorządu województwa oraz o zabytkach odrestaurowanych dzięki programowi „Łódzkie ratuje zabytki”.

 

Drugim punktem spotkania były prelekcje związane z ogrodnictwem. Dr inż. Waldemar Kiszczak z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach opowiadał o starych odmianach warzyw m.in. cebuli czy marchwi, przypomniał też, jak kiedyś była w Polsce popularna uprawa głąbika krakowskiego (sałaty łodygowej). Pokazywał też jak działa bank nasion, który od 2022 roku mamy na terenie województwa łódzkiego, a który przechowuje i tym samym chroni od zapomnienia wiele rzadkich gatunków roślin.

 

Z wykładu Mariusza Urbaniaka z firmy Deer Garden uczestnicy dowiedzieli się, że na 17 tysięcy roślin rosnących w Polsce, 2,5 tysiąca to zioła o działaniu korzystnym dla zdrowia i samopoczucia. Uzupełnieniem wykładów była część praktyczna, bo uczestnicy sadzili zioła. Doniczka z własnoręcznie posadzonym tymiankiem, rozmarynem czy miętą była pamiątką uczestnictwa w zajęciach.

 

Pamiątkę otrzymała też szkoła, w której odbyło się spotkanie „Porozmawiajmy w Łódzkiem” i warsztaty ogrodnicze – jest to certyfikat partnera kampanii edukacyjnej „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 7

    reklama

    Dla Ciebie

    8°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio