1 z 4
2 z 4
3 z 4
4 z 4
Co latem może wydarzyć się nad wodą? Najczęściej dochodzi do zranień podczas pływania, zazwyczaj w kontakcie z zanieczyszczonym dnem. Zdarzają się podtopienia, udary słoneczne, skurcze, zaostrzenia choroby POChP, czyli dychawicy oskrzelowej. Dla osób uczulonych niebezpieczne są też ukąszenia przez owady. - Udzielając pomocy tonącemu konieczna jest współpraca WOPR-u i ratowników medycznych. Ratownik WOPR wydobywa tonącego z wody i przekazuje ratownikom medycznym do karetki wodnej. Współpraca służb jest konieczna. Bardzo często w takich sytuacjach uczestniczy też policja i strażacy - mówi Ewa Tarnowska Ciotucha, rzecznik prasowy Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie.
Karetka wodna wyposażona jest tak samo jak każdy ambulans drogowy, posiada ten sam sprzęt, tej samej klasy. Wyposażona jest m.in. w respirator, defibrylator z możliwością transmisji danych, a także nosze, ssak, ciśnieniomierz, podbieraki, termometry, maski.
- W karetce wodnej podczas dyżuru pracuje dwóch ratowników medycznych i stermotorzysta – kierowca ambulansu. Podczas służby zawsze wyznaczony jest starszy dyżuru, czyli pracownik z najdłuższym stażem w zawodzie i największą wiedzą – dodaje rzecznik szpitala.
Polem działania ambulansu wodnego objęty jest cały Zalew Sulejowski, a łódka stacjonuje w Bronisławowie.
Komentarze 2
09.06.2015 13:58
POChP - Przewlekła obturacyjna choroba płuc - to nie jest dychawica oskrzelowa
08.06.2015 09:45
Bardzo dobrze że będzie ta karetka wodna bo WOPR z Piotrkowa nie bardzo się nadaje do udzielania pomocy ludziom wypoczywającym na wodzie!!! Jest to zaskakujące że dopiero po interwencji osoby postronnej (kobieta ) wypoczywająca nad wodą woprowcy ruszyli z ratunkiem jednak zbyt późno ponieważ pomocy udzieliła już POLICJA wodna ,a panowie z wopr-u chyba są tam po to aby się tylko "LANSOWAĆ " pomimo deklaracji i zapewnień jakie składał PREZES WOPR w naszym radio . Myślę że Prezes powinien wyjaśnić tą sprawę bo jeżeli tak ma to wyglądać na początku sezonu to co będzie DALEJ !!!!