Światowy Dzień Zwierząt w Piotrkowie Trybunalskim miał w tym roku szczególny charakter. Do schroniska przy ul. Małopolskiej przyjechała marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska, aby wziąć udział w uroczystym rozstrzygnięciu konkursu plastycznego „Zwierzę – mój przyjaciel” i spotkać się z mieszkańcami.
Na konkurs napłynęło blisko 400 prac dzieci, a w ogłoszeniu wyników uczestniczyło ponad sto osób. Kolorowe rysunki i obrazy przedstawiały psy, koty i inne zwierzęta – wszystkie pełne emocji, radości i miłości.
Marszałek Joanna Skrzydlewska objęła wydarzenie honorowym patronatem. Jak podkreśliła, tego typu akcje są ważnym elementem edukacji dzieci i budowania odpowiedzialnych postaw wobec zwierząt.
– To jest piękna, wyjątkowa impreza i piękne, wyjątkowe miejsce. Myślę, że każdy odpowiedzialny mieszkaniec kocha zwierzęta i chciałby, aby one zawsze były otoczone miłością, a schronisko to jest taki przejściowy etap, gdzie tylko powinny być zwierzęta, bo one zasługują na miłość, na kochający, szczęśliwy dom. I to jest wspaniała inicjatywa, że właśnie pani kierownik schroniska potrafiła dziś tu zebrać tak wielką grupę mieszkańców i zachęcić ich do odpowiedzialnej adopcji – mówiła marszałek.
Dodała też, że duże wrażenie zrobiły na niej prace przygotowane przez najmłodszych:
– Zdecydowanie powinniśmy zaczynać od jak najmłodszych mieszkańców. Nawet te prace pokazują, jak dzieciaki już myślą odpowiedzialnie i pokazują, co otrzymują od zwierząt. Zwierzak w domu uczy odpowiedzialności, dyscypliny, miłości, wsparcia, zwrócenia uwagi, kiedy ktoś jest w potrzebie. To niesamowite, że już sześciolatki potrafią to dostrzegać.
Kierownik schroniska, Wioletta Truchanowicz, przyznała, że spodziewała się dużego zainteresowania, ale rzeczywistość przeszła oczekiwania.
– Spodziewałam i nie spodziewałam, bo rzeczywiście prac było 367 sztuk. Do wszystkich rodziców wysyłaliśmy informacje, żeby się u nas pojawili, więc wiedziałam, że może być sporo ludzi. Bardzo się cieszę, że frekwencja dopisała i że w schronisku jest tak dużo dzieci i rodziców. Bardzo serdecznie dziękuję i dzieciom, które wzięły udział, i opiekunom, że przyjechali, bo jak wiemy jesteśmy na końcu miasta i dla niektórych to jest wyprawa. Mam nadzieję, że ten konkurs pokazał, jak bardzo dzieci kochają i szanują zwierzęta – mówiła.
Na miejscu obecny był także prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Juliusz Wiernicki. Jak podkreślał, piotrkowianie chętnie angażują się w akcje społeczne, a szczególnie w te, które łączą się z pomocą zwierzętom.
– Piotrkowianie angażują się w charytatywne akcje bardzo chętnie. Mamy mnóstwo stowarzyszeń, które prężnie działają, ale nic by się nie wydarzyło, gdyby nie fantastyczna ekipa naszego schroniska. To są osoby, które na co dzień oddają kawał serca dla tych zwierzaków. Zwierzęta to nasi bracia, nasze siostry i bardzo ważne jest, by dzieci od najmłodszych lat czuły do nich sympatię i miłość, ale też spokój, by się ich nie bały. Takie akcje są niezwykle ważne – powiedział prezydent.
Na imprezie nie zabrakło także motocyklistów z piotrkowskiego stowarzyszenia Motobrać, którzy od lat wspierają lokalne inicjatywy.
– Staramy się udzielać w Piotrkowie, chcemy coś robić dobrego dla dzieci i dla zwierząt. Tam, gdzie dzieją się dobre rzeczy, tam też my się znajdujemy. Ja osobiście mam pieska właśnie z tego schroniska i nie mogę sobie wyobrazić, co by było, gdyby on tu nadal był. Teraz ma rodzinę, która go kocha i o niego dba. To jest ważne, żeby zwierzęta czuły miłość człowieka. Akcje takie jak ta pokazują, że dobro ma wielką moc – mówił prezes stowarzyszenia Marcin Nowak.
O znaczeniu Światowego Dnia Zwierząt przypomniała także prezes piotrkowskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Grażyna Fałek.
– Frekwencja rzeczywiście jest olbrzymia i przekroczyła moje oczekiwania. Ale pamiętajmy, że 4 października to nie tylko Dzień Zwierząt – to dzień świętego Franciszka, który całe życie poświęcił biednym ludziom i zwierzętom. To trzeba podkreślać. Mam nadzieję, że takie wydarzenia przełożą się na mniejszą liczbę porzucanych zwierząt w naszym mieście. Życzę schronisku dobrych sponsorów, jak najmniej porzuconych zwierząt i wytrwałości pracownikom i wolontariuszom – zaznaczyła.
Podczas wydarzenia ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „Zwierzę – mój przyjaciel”. Laureatami zostali m.in.:
Kategoria: Przedszkola
Julia Roguta, 6 lat
Leon Makuch, 6 lat
Zuzia Dryzek, 4 lata
Wyróżnienia: Antoni Krakowiak, 5 lat; Hania Tokarska, 6 lat; Oluś Lisecki, 4 lata; Jakub Szymański, 5 lat; Bianka Dudek, 5 lat
Kategoria: 7–10 lat
Julia Duguda, 8 lat
Laura Radziszewska, 9 lat
Julia Dryzek, 8 lat
Wyróżnienia: Fabian Hochman, 9 lat; Amelka, 8 lat; Anielka, 4 lata; Grzeszek, 7 lat; Inga Gabrych, 7 lat; Amelia Chojnacka, kl. 3; Nikodem Jawus, 10 lat
Kategoria: 11–13 lat
Lena Krawiec, 11 lat
Jagoda Skrobek, 13 lat
Julia Delipacy, 12 lat
Wyróżnienia: Maja Ociepa, 13 lat; Maja Haładaj, 12 lat; Oliwia Haładaj, 12 lat; Martyna Czaszka, 12 lat; Adriana Pluskota, 11 lat
Wyróżnienia specjalne – kreatywność
Adrian Krystek, 12 lat
Michalina Chrząstek, 9 lat
Konrad Krajewski, 9 lat
Błażej Ciołek, 13 lat
Aleksander Sadło, 6 lat
Dodatkowo każdy mieszkaniec mógł skorzystać z darmowego chipowania swojego psa lub kota. Zabieg trwa chwilę, jest bezbolesny i w razie zaginięcia zwierzęcia może uratować mu życie.
Kolorowe prace, setki odwiedzających, motocykle, edukacja i akcja chipowania – piotrkowskie schronisko przeżyło wyjątkowy dzień.
Komentarze 80