Artykuł sponsorowany
Plantację jeżyny czy maliny, zakładać można wiosną albo jesienią. Krzak maliny czy jeżyny, musi być sadzony w dużych odległościach względem siebie - rozstawa, powinna wynosić najlepiej 1,5-3 m. Odległości między rzędami wynosić muszą 2,5-3,5 m. Małe sadzonki, winny mieć minimum dwa przybyszowe pąki. Po zasadzeniu (na głębokości kilkudziesięciu albo kilkunastu centymetrów), na ogół nie jest konieczne wykonywanie cięcia. Rośliny wymagać będą podpierania, na przykład słupków wraz z drutami oraz specjalistycznej siatki. Warto mieć przy tym wszystkim na uwadze, iż jeżyny i maliny są dosyć ekspansywnymi krzewami i posadzone w niewielkim ogrodzie po upływie pewnego czasu, rozrosną się zajmując całą jego powierzchnię.
Jeżyny i maliny największe plony wytwarzać będą zasadzone na ciepłych oraz dobrze nasłonecznionych stanowiskach. Istotne jest także to, żeby krzewy zostały osłonięte od mocnego wiatru. Niewątpliwie, konieczne jest także unikanie miejsc mrozowych zastoin.
Optymalna gleba, powinna być żyzna, lekko wilgotna, jak również zasobna w pokarmowe składniki z lekko kwaśnym odczynem. Jeżyny nie lubią podmokłych stanowisk ze zbyt długo zalegającą wodą. Podłoże, warto będzie zmieszać z organicznym nawozem (przykładowo z kompostem), jeszcze przed etapem sadzenia krzewów.
Ogromy wachlarz odmian malin oraz jeżyn, można podzielić na takie, które pochodzą z naszej klimatycznej strefy, jak i na gatunki z importu. Równocześnie wybrane spośród nich na skutek krzyżowania albo genetycznych manipulacji straciły swoje kolce, zachowując przy tym znakomity smak owoców.
Rodzime odmiany jeżyn:
Importowane odmiany jeżyn:
Rodzime odmiany malin:
Importowane odmiany malin:
Najsmaczniejsze oraz najbardziej polecane odmiany malin i jeżyn, pochodzić będą z odmian, które owocują tylko raz, powtórne jesienne owocowanie zmniejsza zbiory i wpływa na ich jakość.
Cięcie malin czy jeżyn, najlepiej będzie przeprowadzić na wiosnę - począwszy od marca. Rośliny te owocują na pędach zeszłorocznych, niemniej jednak jeżeli będzie ich sporo, plony będą słabej jakości. Dlatego też poza wycinaniem starszych pędów, ograniczać należy także liczbę tych, które w niedługim czasie będą owocować czy kwitnąć.
Bardzo obfite boczne pędy, warto jest skracać do 4-5 liści, kiedy osiągną one już około 40-50 cm długości. Na ogół, na pojedynczej roślinie najlepiej jest zostawić 4-6 pędów. Zostawione najsilniejsze spośród pędów, trzeba przywiązać do drutów.
To bardzo popularne owoce wykazujące działanie prozdrowotne, dlatego też stanowią one nierzadko składnik wzmacniających syropów, ale i tych używanych w czasie przeziębienia. Maliny, są przede wszystkim źródłem witaminy K, witamin A, C, E oraz witaminy C. Poza tym, w owocach tych znaleźć można minerały takie, jak: żelazo, magnez oraz potas. Jeżeli chodzi o jeżyny, mogą one dostarczyć do organizmu duże ilości witaminy C i w mniejszym stopniu witaminę K, B oraz A. Owoce te bardzo dobrze wspierają naszą naturalną odporność, ale też poprawiają wygląd skóry. Co istotne, zawierają także znaczne ilości pokarmowego błonnika, który potrafi wspomagać proces odchudzania, jak i prawidłową perystaltykę jelit. W leczniczych celach, używane są także liście tychże roślin, które używa się pomocniczo w schorzeniach pokarmowego układu, jak i w infekcjach bakteryjnych oraz grzybiczych.
Ceny sadzonek malin i jeżyn, mogą być bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od wybranej przez nas odmiany, jak i wielkości krzewu, który. Sadzonki można zakupić nie tylko w ogrodniczych sklepach stacjonarnych, ale również przez Internet chociażby na stronie Podkarpackie Sady, gdzie bez problemu zamówimy wybrane rośliny bez konieczności wychodzenia z domu.