TERAZ6°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Konflikt w sprawie rocznicy parlamentaryzmu z Piotrkowem w tle

A.Wolski
Artur Wolski wt., 26 czerwca 2018 07:41
W związku z rocznicą 550-lecia polskiego parlamentaryzmu w Piotrkowie mają odbyć się okolicznościowe uroczystości, zaplanowano też m.in. sesję naukową. Tymczasem opozycja planuje zbojkotowanie zaplanowanego na 13 lipca posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, które ma się odbyć na Zamku Królewskim w Warszawie. O sprawie napisała poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.
Zdjęcie
Autor: fot. archiwum epiotrkow.pl

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

- Kontrowersje może budzić też świętowana data początków parlamentaryzmu. W 1993 roku Sejm obchodził bowiem swoje… 500-lecie. Tamte obchody też były huczne. Sejm przyjął okolicznościową uchwałę, wybito specjalny medal, wydano znaczek pocztowy, a w Piotrkowie Trybunalskim, do którego przybyła delegacja posłów, stanął pamiątkowy głaz z tablicą – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Jak to zatem możliwe, że po 25 latach z 500-lecia nagle zrobiło się 550-lecie? – pyta Wiktor Ferfecki.

 

Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśniło, że chodziło o różną interpretację przez historyków łacińskiego tekstu Jana Długosza. „Ramy czasowe obchodów 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej oparte są na badaniach prof. Wacława Uruszczaka, wybitnego historyka prawa z Uniwersytetu Jagiellońskiego” - cytuje CiS gazeta. „9 października 1468 roku w Piotrkowie (obecnie Piotrków Trybunalski) zebrani reprezentanci szlacheccy po raz pierwszy obradowali oddzielnie, jako osobna izba poselska. Zebranie się na Sejmie Walnym posłów, wybranych wcześniej na sejmikach ziemskich (reprezentujących tym samym cały stan szlachecki) i wyposażonych w instrukcję poselską oraz obradujących oddzielnie jako osobna izba poselska, pozwala uznać ten Sejm Walny za początek polskiego parlamentaryzmu”.

 

- Jednak w XIX wieku słynny historyk Adolf Pawiński kategorycznie stwierdził, że to Sejm z 1493 roku był pierwszym dwuizbowym. (…) Dopiero przed kilkoma laty prof. Uruszczak bardzo racjonalnie uzasadnił powrót do daty 1468 – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

 

Tymczasem miejska strona piotrkow.pl nadal podaje datę z końca XV wieku: „Na zjeździe generalnym zwołanym do Piotrkowa przez króla Jana Olbrachta w styczniu 1493 roku nastąpiło ostateczne ustalenie kształtu parlamentu polskiego z podziałem na Izby Senacką i Poselską”.

 

Posiedzenie w Warszawie chce zbojkotować opozycja (poza Kukizem). - Bez sensu jest uczestnictwo w jakiejś kolejnej pompie z okazji rocznicy parlamentaryzmu, który się obecnie niszczy - czytamy w gazecie wypowiedź jednego z posłów.

 

Obchody 550-lecia parlamentaryzmu odbędą się w Piotrkowie 5 i 6 października.

 

O Sejmie Walnym w Piotrkowie możesz przeczytać TUTAJ.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 6

    ~gość (gość)

    26.06.2018 19:53

    Luki pod kopułą.Nieżle popłynąłeś.Idź i zobacz ,a nie propagandę chojniaka łykasz.


    ~i.l (gość)

    26.06.2018 11:27

    Jakie to bardzo polskie, aż się wzruszyłem.
    Ci historycy, co to umrą, a zdania nie zmienią, ci politycy zawsze gotowi coś uczcić, i ta nasza ukochana opozycja, która drze szatę na piersi i raczej polegnie, a nie ustąpi.
    Kochany, jedyny taki kraj.


    ~Kukizowiec (gość)

    26.06.2018 11:21

    Czy będzie bojkot, czy nie, to sprawa dla Piotrkowa drugorzędna. Mnie martwi coś zupełnie innego, na co nie zwracają uwagi ani media, ani władze. Kiedy były dni przyjaźni polsko-węgierskiej prezydenci mieli okazję podziwiać piękne slumsy, którymi otoczony jest piotrkowski zamek. Czy prezydent Chojniak uważa to za wizytówkę Piotrkowa?



    ~śmieszek (gość)

    26.06.2018 08:57

    Wiem kiedy urodziła się moja żona. Niestety.... na tyle wygląda


    reklama

    Dla Ciebie

    6°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio