Artykuł sponsorowany
Bez właściwego dostosowania maszyn do minimalnych wymagań BHP (Bezpieczeństwa i Higieny Pracy) nie ma miejsce na zarządzanie produkcją i utrzymanie ruchu w zakładach przemysłowych. Wszakże przestrzeganie zasad BHP nie tylko wpływa na bezpieczeństwo pracowników, ale także jest wymaganiem prawnym.
W ramach analizy tego zagadnienia chcemy zwrócić szczególną uwagę na zasady i procesy, które właśnie pozwalają na osiągnięcie tego celu oraz prowadzenie stacjonarnego Technicznego Funduszu Modernizacyjnego.
Każde przedsiębiorstwo, które wykorzystuje maszyny i urządzenia w swojej działalności, zobowiązane jest do zapewnienia zgodności ze standardem bezpieczeństwa i higieny pracy w obrębie zakładu. Dostosowanie maszyn i urządzeń do minimalnych wymagań BHP w praktyce oznacza, projektowanie i używanie ich w taki sposób, aby minimalizować ryzyko wystąpienia wypadków przy pracy.
Ocena ryzyka - z pełną identyfikacją niebezpiecznych elementów i środków ochrony.
Spełnienie norm - krajowych i międzynarodowych.
Właściwa konserwacja - w tym regularna kontrola stanu technicznego.
Po przeprowadzeniu analizy ryzyka należy zaprojektować rozwiązania, które zapewnią spełnienie wymagań BHP. Kompleksowe dostosowania maszyn i urządzeń do minimalnych wymagań BHP obejmuje również szkolenie pracowników w zakresie bezpiecznej obsługi maszyn oraz wprowadzenie odpowiednich procedur eksploatacyjnych.
Uzupełniając temat utrzymania standardów BHP nie można zapomnieć o konieczności rozważenia prowadzenia stacjonarnego Technicznego Funduszu Modernizacyjnego. Jak wskazuje na to IS Group, prowadzenie stacjonarnego TFM może się okazać w Twoim przedsiębiorstwem doskonałym kierunkiem działań dążących do zapewnienia, że maszyny i urządzenia będą utrzymywane w odpowiednim stanie technicznym, zgodnym z normami BHP.
monitorowanie stanu technicznego maszyn,
skrupulatne planowanie modernizacji,
zarządzanie budżetem na utrzymanie maszyn.
Nacisk na modernizację i utrzymanie maszyn zgodnie z wymaganiami BHP to działanie, które przynosi długofalowe korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla samego przedsiębiorstwa. Natomiast prowadzenie stacjonarnego TFM jest idealnym, a w wielu przedsiębiorstwach wręcz integralnym uzupełnieniem takiego podejścia.