TERAZ5°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Artykuł sponsorowany

Jak dostosować maszyny do minimalnych wymagań BHP? Kluczowe zasady i procesy

śr., 2 kwietnia 2025 09:11

Bez właściwego dostosowania maszyn do minimalnych wymagań BHP (Bezpieczeństwa i Higieny Pracy) nie ma miejsce na zarządzanie produkcją i utrzymanie ruchu w zakładach przemysłowych. Wszakże przestrzeganie zasad BHP nie tylko wpływa na bezpieczeństwo pracowników, ale także jest wymaganiem prawnym.

Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

W ramach analizy tego zagadnienia chcemy zwrócić szczególną uwagę na zasady i procesy, które właśnie pozwalają na osiągnięcie tego celu oraz prowadzenie stacjonarnego Technicznego Funduszu Modernizacyjnego.

Dostosowanie maszyn i urządzeń do minimalnych wymagań BHP - to ma znaczenie!

Każde przedsiębiorstwo, które wykorzystuje maszyny i urządzenia w swojej działalności, zobowiązane jest do zapewnienia zgodności ze standardem bezpieczeństwa i higieny pracy w obrębie zakładu. Dostosowanie maszyn i urządzeń do minimalnych wymagań BHP w praktyce oznacza, projektowanie i używanie ich w taki sposób, aby minimalizować ryzyko wystąpienia wypadków przy pracy.

Jakie działania muszą zostać podjęte w ramach procesu dostosowywania maszyn i urządzeń do minimalnych wymagań BHP?

  • Ocena ryzyka - z pełną identyfikacją niebezpiecznych elementów i środków ochrony.

  • Spełnienie norm - krajowych i międzynarodowych.

  • Właściwa konserwacja - w tym regularna kontrola stanu technicznego.

Po przeprowadzeniu analizy ryzyka należy zaprojektować rozwiązania, które zapewnią spełnienie wymagań BHP. Kompleksowe dostosowania maszyn i urządzeń do minimalnych wymagań BHP obejmuje również szkolenie pracowników w zakresie bezpiecznej obsługi maszyn oraz wprowadzenie odpowiednich procedur eksploatacyjnych.

Prowadzenie stacjonarnego TFM – kluczem w dążeniu do utrzymania standardów BHP

Uzupełniając temat utrzymania standardów BHP nie można zapomnieć o konieczności rozważenia prowadzenia stacjonarnego Technicznego Funduszu Modernizacyjnego. Jak wskazuje na to IS Group, prowadzenie stacjonarnego TFM może się okazać w Twoim przedsiębiorstwem doskonałym kierunkiem działań dążących do zapewnienia, że maszyny i urządzenia będą utrzymywane w odpowiednim stanie technicznym, zgodnym z normami BHP.

Ważne elementy TFM:

  • monitorowanie stanu technicznego maszyn,

  • skrupulatne planowanie modernizacji,

  • zarządzanie budżetem na utrzymanie maszyn.

Nacisk na modernizację i utrzymanie maszyn zgodnie z wymaganiami BHP to działanie, które przynosi długofalowe korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla samego przedsiębiorstwa. Natomiast prowadzenie stacjonarnego TFM jest idealnym, a w wielu przedsiębiorstwach wręcz integralnym uzupełnieniem takiego podejścia.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Zobacz również

    reklama

    Dla Ciebie

    5°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio