Do budek ustawionych w parku Belzackim, na skwerze im. kardynała S. Wyszyńskiego, w okolicach ronda Sulejowskiego oraz przy al. Concordii zdążyli się przyzwyczaić mieszkańcy oraz zamieszkujące hotele owady. Teraz gotowe konstrukcje zastąpią naturalne elementy konarów drzew oraz skrzynie z gałęziami, które dadzą schronienie m.in. dla owadów miododajnych - ważnego elementu ekosystemu. Nowy pomysł zachwala Adam Bak, inżynier miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
Chodzi o wykorzystanie i odpowiednią utylizację tych elementów po drzewach i roślinności, która jest usuwana z terenów miejskich. Zakupione kilka lat temu sztuczne hotele dla owadów zostaną zastąpione prawdziwymi resztami z wycinki drzew, prowadzonych na terenach miejskich. Cenne są duże kłody, które dają przestrzeń oraz wilgoć. Wspomaga to życie owadów, co przywraca naturalne ekosystemy - mówił Adam Bak.
Aby owady miały zapewnioną odpowiednią wilgotność oraz pożywienie w mieście zostanie zmieniona częstotliwość koszenia traw. Ma to poprawić również retencje wodną.
Częstotliwość koszenia traw w mieście została zmniejszona do sześciu w ciągu roku, wcześniej było to osiem razy. Zwiększyliśmy wysokość koszenia z 6 cm do 8 cm. Tej trawy będzie więcej, a co za tym idzie, zwiększy się wilgotność, co stopniowo naprawi sytuację z suszą. Oczywiście miejsca, gdzie wycinanie traw wpływa na bezpieczeństwo, np. na skrzyżowaniach będą koszone jak do tej pory - dodaje Adam Bak.
Watch on TikTok
Komentarze 19
04.03.2025 17:24
Czy ta inwestycja ściągnie do miasta inwestorów i zapewni nowe miejsca pracy?
04.03.2025 14:01
Koszenie sześć razy w roku to zdecydowanie za często, wystarczyłyby trzy koszenia aby "pożywienie" dla owadów zdążyło wyrosnąć.
04.03.2025 10:53
Z owadów miododajnych to znam tylko pszczołę miododajną ale ona mieszka w ulu razem z królową i tysiącami innych pszczół. Tam gromadzi miód.
04.03.2025 10:44
O jakie owady konkretnie chodzi i po co nam one?
04.03.2025 05:43
Niebywały sukces - ułożenie kłody drewna dla owadów. Takie rzeczy to powinno robić się po cichu, a filmy robić z wielkich rzeczy - nowy inwestor, S12...