TERAZ27°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Hotele dla owadów w Piotrkowie przechodzą metamorfozę

F.Zieliński
Filip Zieliński pon., 3 marca 2025 13:22
Już od niemal pięciu lat na terenie Piotrkowa Trybunalskiego działają sztuczne hotele dla owadów. Teraz, aby poprawić różnorodność ekologiczną oraz zadbać o naturę w mieście Urząd Miasta w Piotrkowie wprowadza nowe rozwiązanie. W mieście pojawią się skrzynie z gałęziami oraz ścięte drzewa, które będą bezpieczną przystanią dla piotrkowskich owadów.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Do budek ustawionych w parku Belzackim, na skwerze im. kardynała S. Wyszyńskiego, w okolicach ronda Sulejowskiego oraz przy al. Concordii zdążyli się przyzwyczaić mieszkańcy oraz zamieszkujące hotele owady. Teraz gotowe konstrukcje zastąpią naturalne elementy konarów drzew oraz skrzynie z gałęziami, które dadzą schronienie m.in. dla owadów miododajnych - ważnego elementu ekosystemu. Nowy pomysł zachwala Adam Bak, inżynier miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

Chodzi o wykorzystanie i odpowiednią utylizację tych elementów po drzewach i roślinności, która jest usuwana z terenów miejskich. Zakupione kilka lat temu sztuczne hotele dla owadów zostaną zastąpione prawdziwymi resztami z wycinki drzew, prowadzonych na terenach miejskich. Cenne są duże kłody, które dają przestrzeń oraz wilgoć. Wspomaga to życie owadów, co przywraca naturalne ekosystemy - mówił Adam Bak.

Aby owady miały zapewnioną odpowiednią wilgotność oraz pożywienie w mieście zostanie zmieniona częstotliwość koszenia traw. Ma to poprawić również retencje wodną.

Częstotliwość koszenia traw w mieście została zmniejszona do sześciu w ciągu roku, wcześniej było to osiem razy. Zwiększyliśmy wysokość koszenia z 6 cm do 8 cm. Tej trawy będzie więcej, a co za tym idzie, zwiększy się wilgotność, co stopniowo naprawi sytuację z suszą. Oczywiście miejsca, gdzie wycinanie traw wpływa na bezpieczeństwo, np. na skrzyżowaniach będą koszone jak do tej pory - dodaje Adam Bak.

Zobacz video z nowego rozwiązania

Watch on TikTok

reklama

Komentarze 19

~Exp. (gość)

04.03.2025 17:24

Czy ta inwestycja ściągnie do miasta inwestorów i zapewni nowe miejsca pracy?



~klo. (gość)

04.03.2025 14:01

Koszenie sześć razy w roku to zdecydowanie za często, wystarczyłyby trzy koszenia aby "pożywienie" dla owadów zdążyło wyrosnąć.


~owad miododajny (gość)

04.03.2025 10:53

Z owadów miododajnych to znam tylko pszczołę miododajną ale ona mieszka w ulu razem z królową i tysiącami innych pszczół. Tam gromadzi miód.


~jaskółka (gość)

04.03.2025 10:44

O jakie owady konkretnie chodzi i po co nam one?


~... (gość)

04.03.2025 05:43

Niebywały sukces - ułożenie kłody drewna dla owadów. Takie rzeczy to powinno robić się po cichu, a filmy robić z wielkich rzeczy - nowy inwestor, S12...


reklama

Dla Ciebie

27°C

Pogoda

Kontakt

Radio