Advertisement

Zmarła Krystyna Wieczorek

ePiotrkow Czwartek, 25 sierpnia 20224
Zmarła Krystyna Wieczorek, poetka związana z naszym regionem. Była osobą niezwykle zasłużoną dla kultury, wielokrotnie odznaczaną i nagradzaną.
Fot. Starostwo Powiatowe Fot. Starostwo Powiatowe

O śmierci poetki poinformowało Starostwo Powiatowe w Piotrkowie. 

Z wielkim smutkiem i żalem żegnamy Krystynę Wieczorek, składając wyrazy wdzięczności za jej nieoceniony wkład w literaturę i kulturę. Pani Krystyna była wielokrotnie odznaczana i nagradzana, w tym jako jedna z pierwszych w 2008 r. otrzymała Tytuł Honorowy „Za zasługi dla Powiatu Piotrkowskiego". Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie, Najbliższym oraz Przyjaciołom składają Starosta Powiatu Piotrkowskiego oraz Radni Rady Powiatu w Piotrkowie Trybunalskim - napisano na facebookowym profilu Starostwa. 

Krystyna Wieczorek jest autorką sagi „Młyn na Stawkach” oraz licznych wierszy i opowiadań. W swojej twórczości odnosiła się do tradycji regionu piotrkowskiego.

Jej książki to prawdziwa skarbnica wiedzy o świecie, którego prawie już nie ma. Odchodzi w zapomnienie z codziennymi rytuałami, religijnymi obrzędami, pieśniami, przyśpiewkami, a Krystyna Wieczorek próbuje go zatrzymać. Na kartach powieści znaleźć można oryginalne przepisy kulinarne i zielarskie, można na przykład dowiedzieć się, jak zrobić kwaszony barszcz na kiełbasie czy miksturę z tłuczonych kasztanów z jagodami jałowca, która przykładano na bolące miejsca. Poprzez dorobek literacki Krystyna Wieczorek ukazuje bogactwo zwyczajów i tradycji regionu piotrkowskiego. Ma na swoim koncie takiej publikacje, jak: „Nasza tradycja – obrzędy i zwyczaje w powiecie piotrkowskim”, „Jadło piotrkowskie” oraz „Regionalne nalewki i ciasta”. Napisała również: powieść historyczną o losach mieszkańców okolic Wolborza w początkach XX w. – „Ślady tamtych dni” - czytamy na portalu e-kalejdoskop.pl. 

Uroczystości pogrzebowe Krystyny Wieczorek odbędą się dnia 27 sierpnia o godz. 10.00 w kościele w Goleszach Dużych.


Zainteresował temat?

3

4


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)26.08.2022 07:32

Pięknie napisała Zasmucona, pięknie i wszystko. Wieczne odpoczywanie pani Krystyno

70


Zasmucona ~Zasmucona (Gość)25.08.2022 22:24

To była wspaniała Kobieta. Choć spotykam się z artystami ludowymi na co dzień, niewielu z nich dysponuje tak doskonałą pamięcią jak Pani Krystyna. Co w niej było najcenniejszego, to to, że za cel w życiu obrała podzielenie się swoją pamięcią z innymi, tak by tradycja została zapisana i zachowana. Inni zamykają wspomnienia w sobie, ona potrafiła je przekazywać. Była najlepszą kandydatką do Nagrody Oskara Kolberga jaką znałam, mimo to, nie trzymała tego wyczekiwanego wyróżnienia. Byłyśmy umówione na rozmowę o ostatniej części sagi "Młyn na Stawkach". Choć nie zdążyłyśmy, i tak jestem wdzięczna za wiedzę, którą po sobie zostawiła. Będziemy przekazywać ją dalej.

112


101010 ~101010 (Gość)25.08.2022 21:31

Dziękuję Pani Sąsiadko , że byłaś .

80


ja ~ja (Gość)25.08.2022 15:27

Żegnaj, Pani Krystyno...

150


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat