Advertisement

Zajrzeliśmy do serca piotrkowskiej ciepłowni na gaz [ZDJĘCIA]

Czwartek, 24 listopada 202222
Pierwsza miejska ciepłownia zasilana gazem jest już praktycznie gotowa. W obiekcie trwają testy nowych kotłów, a my ze swoim aparatem i dyktafonem zajrzeliśmy do serca instalacji, które przez dziesiątki najbliższych lat będą odpowiadać za dostarczanie ciepła do domów tysięcy piotrkowian.

Ładuję galerię...

To jest zupełnie inny świat – te słowa Marek Krawczyński, prezes Elektrociepłowni Piotrków, powtarzała kilkukrotnie, kiedy oprowadzał po nowym obiekcie. Choć oficjalnie jest to jeszcze plac budowy, to praktycznie wszystkie instalacje są już gotowe. Trwa testowanie ustawień, a w ciągu ostatnich dni zdarzało się już, że ciepła woda do kaloryferów popłynęła właśnie z kotłów gazowych.

W ciepłowni na ulicy Rolniczej są zamontowane trzy kotły o łącznej mocy blisko 50 megawatów. Jeśli chodzi o ciepłownię C1 przy ul. Orlej, to fizycznie kotły tam już także są, natomiast budowa będzie miała miejsce w 2023 roku. W tamtym obiekcie moc będzie nieco mniejsza i wyniesie 40 megawatów – mówił obecny na ciepłowni prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak, zapewniając, że cała inwestycja zapewni dostawę ciepła systemowego do mieszkańców miasta. – To rozwiązanie nowoczesne, ale i ekologiczne. Myślę, że w perspektywie jest to także najbardziej optymalne z punktu widzenia ekonomicznego – zaznaczył prezydent.

Prezes Elektrociepłowni Piotrków mówił, że teraz trwa regulacja kotłów oraz sprawdzania urządzeń. Ciepłownia na gaz mogłaby już niedługo zacząć działać. Pozostały kwestie formalno-prawne.

Czekamy na nową koncesję, którą musimy mieć na paliwo gazowe. Czekamy również na zatwierdzenie nowej taryfy przez Urząd Regulacji Energetyki. Przez najbliższy okres grzewczy będziemy mieć system mieszany. Jedna ciepłownia będzie pracować na węgiel, a druga na gaz. Jak będzie w kolejnym sezonie, nie wiemy. To będzie zależne od wybudowania przez Polską Spółkę Gazowniczą gazociągu z ul. Rolniczej do ciepłowni przy ul. Orlej – tłumaczył Marek Krawczyński, podkreślając różnicę między starą a nową instalacją. - Technologia produkcji ciepła przy kotłach węglowych to są lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku. To jest różnica pięćdziesięciu lat. Tu nie ma śladu pyłu czy brudu. Jest pełna automatyka, a wszystkim sterują komputery. To będę jedne z najnowocześniejszych ciepłowni w kraju – podkreślił prezes Krawczyński.

Oddanie nowych obiektów oznacza przede wszystkim dużo czystsze powietrze nad miastem. Jak zaznaczył prezes Krawczyński, w unoszący się z komina dymie znajduje się para wodna i nie ma tam żadnych trujących składników i pyłów.

 

Budowa miejskich ciepłowni na gaz wzbudza w ostatnich miesiącach wiele emocji. Słów krytycznych pod jej adresem nie kryli m.in. opozycyjni radni. Wiele osób martwi także cena ciepła, którą przyjdzie zapłacić piotrkowianom.

Wiadomo, że będzie drożej, ale dopóki URE nie zatwierdzi taryfy, ostateczna wysokość podwyżki nie jest znana. Elektrociepłownia zaproponowała już swoje ceny, a pisaliśmy o tym w tekście:

 

Taryfa za ciepło w Piotrkowie. Znamy propozycję cen!

 


Zainteresował temat?

6

2


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (22)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_gość ~goœć_gość (Gość)24.11.2022 23:15

A pan Krawczyński to aby nie powinien iść na emeryturę ? Coś mi się wydaje, że przekroczył już nawet tuskowy wiek emerytalny - 67 lat.

50


mieshkaniec ~mieshkaniec (Gość)24.11.2022 20:43

i kogo będzie stać na to ogrzewanie gazem?? chyba nie zdajecie sobie sprawy co się szykuje w 2023....i to nie żadna wina Pana P. - on na siebie samego sankcji nie nałożył. A goście święci nie są, każdy kto ma rozum wie że w U szerzył się wiecie co

51


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)24.11.2022 20:01

To finalnie ile drożej będzie kosztowało ciepło ??

50


Wp ~Wp (Gość)24.11.2022 16:01

Ale dym Z komina leci jeszcze gorsza emisja CO2

43


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)24.11.2022 16:00

Czym tutaj się chwalić ciekawe kto zapłaci rachunek za to bo ja napewno nie. Ja nie wiem o jakieś głupoty to są protesty na całą Polskę a jak od jakiegoś czasu wszystko idzie w górę paliwo to już wogóle to wszystkim jest dobrze i nikt się nic nie odzywa. Paliwo mamy najtańsze w Europie tylko dlaczego nikt nie analizuje ile niemiec kupi tego "drogiego" paliwa za swoją wypłatę a ile polak? W jak beznadziejnych przyszło żyć czasach to aż się żyć nie chce. Światu potrzebny jest potężny reset czyli wojna niestety

32


wierzejak ~wierzejak (Gość)24.11.2022 07:54

"w unoszący się z komina dymie znajduje się para wodna"
Podczas spalania gazu ziemnego efektem spalania jest ciepło co oczywiste i para wodna. To po co nam atom skoro gaz emituje tylko parę wodną?
Ciekawe ilu noblistów właśnie przewraca sie w grobie.

181


xn. ~xn. (Gość)24.11.2022 07:57

"Zajrzeliśmy".....nie tylko do ciepłowni ,ale przede wszystkim do kieszeni odbiorców. Mój znajomy w tym roku na fali propagandowych działań rządu zamienił kocioł węglowy /jeszcze sprawny / na gazowy wyrzucając ten węglowy. A mógł go nie odłączać, tak mu radziłem. Obecnie pluje sobie w brodę co będzie po nowym roku i jak głęboko sięgnąć będzie musiał do kieszeni. Bo to teraz płać dużo a nawet bardzo dużo bo wyjścia nie ma. To znaczy jest ...marznąć. Fakt ,wygoda jest.

144


Hmmm ~Hmmm (Gość)24.11.2022 14:54

Gaz to przede wszystkim wygoda w domach jednorodzinnych. Sam jestem szczęśliwym posiadaczem takiego pieca. Fakt, koszty instalacji są wysokie, ale później obsługa minimalna. Ciepłownia na gaz + stare węzły ciepłownicze? Będę ostrożny w komentowaniu na temat opłat za ciepło i strat w przesyle... Druga sprawa to skład dymu że spalania gazu ziemnego....nie tylko para wodna, ale i CO2. Groźny jest także sam wyciek gazu ziemnego (metan) jeszcze bardziej "cieplarniany" niż CO2. Do tego produkt uboczny w postaci kondensatu (kwas siarkowy i azatowy). Jak ciepłownia go zagospodaruje? Do sieci kanalizacyjnej, czy do Strawy?

20


Gejzer ~Gejzer (Gość)24.11.2022 13:09

Prezent Świąteczny od Chojniaka dl mieszkańców Piotrkowa - Dziękujemy tynu panu

61


Dlaczego ~Dlaczego (Gość)24.11.2022 10:24

Brak logiki tej władzy i jeszcze przykrywka Ekologiczna w wiecie że ekologiczne jest palenie opon

94


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat