Advertisement

Województwo Łódzkie w skrócie – przegląd wydarzeń

Łódzkie Poniedziałek, 11 września 20231
W największej inscenizacji historycznej w województwie łódzkim zobaczyliśmy: ponad 200 rekonstruktorów, 4000 sztuk wystrzelonej amunicji, 40 wybuchów, 3 samoloty. Widowisko wzbogacił sprzęt wojskowy z epoki, samoloty imitujące niemieckie myśliwce, pokazy kaskaderskie oraz wybuchy pirotechniczne. Widzowie mogli więc cofnąć się w czasie o 84 lata i przeżyć wydarzenia, które były jednym z wielu przykładów patriotyzmu i odwagi mieszkańców Łódzkiego.

Tłumy oglądały inscenizację bitwy

Nad Wartą znów zadrżała ziemia. Tym razem była to inscenizacja bitwy, jaką wojska polskie stoczyły
z niemieckim najeźdźcą w 1939 roku. W wydarzeniu wzięło udział kilkuset rekonstruktorów
i wystrzelono kilka tysięcy sztuk amunicji. Były wybuchy, a całości towarzyszyły niesamowite emocje.

Inscenizacji na polach pomiędzy Beleniem, a Strońskiem pod Zduńską Wolą przyglądało się kilka tysięcy widzów.

- To budujące, że tylu z nas kocha Polskę, kocha historię i chce tu być – mówił marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. - To, na co chcemy zwrócić szczególną uwagę tym widowiskiem, to cierpienie ludności cywilnej. To bestialstwo, barbarzyństwo wobec cywilów, zabijanie dzieci trwa dziś w Ukrainie.

Przed bitwą mieszkańcy województwa uczestniczyli w pikniku militarno-historycznym i oglądali sprzęt bojowy znajdujący się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Były też widowiskowe pokazy lotnicze.

Widowisko zakończyło się nocnym upamiętnieniem ofiar bitwy. W hołdzie zmarłym zapalono znicze symbolizujące śmierć ok. 260 polskich żołnierzy.


Obrady w zabytku, zabytki z dotacjami

Budynek przy ul. Roosevelta 15 na stałe wpisał się w historię Łodzi. Należy do najpiękniejszych budynków rewitalizowanych w Śródmieściu. Jest architektoniczną perłą. To dawna siedziba banków.

Właśnie zakończyła się jego rewitalizacja, na którą samorząd województwa przeznaczył blisko 22 miliony złotych, z czego prawie połowa to dofinansowanie unijne projektu „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 6”.

Renowacji poddane zostały m.in. sztukaterie, ściany, drewniane elementy wystroju wnętrz. Niektóre pomieszczenia zyskały dekoracje malarskie przygotowane na podstawie fragmentów zdobień odkrytych pod warstwami farb i tynku. Odnowiono historyczne tapety, a nowe nawiązują do tych oryginalnych.

Teraz będą się w tutaj odbywać m.in. obrady Sejmiku Województwa Łódzkiego. Na pierwszej po rewitalizacji sesji radni podjęli m.in. uchwałę o… dofinansowaniu zabytków w Łódzkiem. W drugiej w tym roku edycji konkursu „Łódzkie Ratuje Zabytki” rozdzielono ponad 4,1 mln zł na ratowanie 45 historycznych obiektów, w tym ołtarza w kościele pw. św. Mikołaja w Tumie, ruin zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu czy młyna w Wilamowie.


Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze na start!

Ruszył nabór wniosków w trzecim konkursie na wsparcie dla strażaków-ochotników w Łódzkiem. Tym razem o dofinansowanie mogą ubiegać się Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Na ten cel w budżecie województwa jest okrągły milion złotych!

Każda jednostka może otrzymać do 5 tysięcy złotych, które będzie mogła przeznaczyć m.in. na szkolenia z zakresu zapobiegania pożarom, udział w zawodach oraz obozach sportowych i sportowo-pożarniczych, organizację wycieczek, a także na takie działania, jak prowadzenie kącika pamięci czy uczestnictwo w uroczystościach strażackich. Na wnioski czekamy do 10 października.

Ładuję galerię...


Zainteresował temat?

0

1


Advertisement
Advertisement

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

fr ~fr (Gość)13.09.2023 15:26

co rok to samo

00


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat