artykuł sponsorowany

Terminal kart płatniczych - jak wybrać?

Czwartek, 22 lutego 2024
Polskie prawo zobowiązuje przedsiębiorców do umożliwienia swoim klientom dokonywania płatności bezgotówkowych. Najbezpieczniejszym narzędziem do przyjmowania tego typu płatności jest terminal kart płatniczych. Jak się jednak okazuje, terminal POS otwiera przed przedsiębiorcą dodatkowe możliwości. Pozwala m.in. rozszerzyć ofertę o nowe usługi lub w przypadku mobilnego terminala, umożliwia przyjmowanie płatności także poza siedzibą firmy. Ma też wpływ na zwiększenie ilości sprzedawanych produktów i usług. Jak zatem wybrać odpowiedni terminal kart płatniczych? Zachęcamy do lektury artykułu.
Terminal kart płatniczych - jak wybrać?

Każdy z nas wie, co to jest terminal płatniczy (inaczej terminal POS). Zazwyczaj jednak kojarzymy to urządzenie z jego funkcją przyjmowania płatności kartą płatniczą (debetową bądź kredytową) lub popularnym BLIKiem. Jak się jednak okazuje, terminal obsługuje też inne formy płatności bezgotówkowych - płatności telefonem (Apple Pay, Google Pay), zegarkiem, a nawet opaską sportową. Terminal umożliwia też doładowania telefonów (prepaid), a dzięki usłudze cashback działa niczym bankomat dając możliwość wyciągnięcia z konta pieniędzy podczas robienia zakupów opłacanych kartą do konta bankowego. Co istotne, wprowadzenie możliwości dokonywania płatności bezgotówkowych pozwala firmie zwiększyć sprzedaż. Potwierdzają to badania, które wskazują, że klienci płacący kartą wydają na zakupy nawet o ponad 20% więcej, niż osoby płacące za nie gotówką.

 

Jakie rodzaje terminali są dostępne na rynku?

 

Ze względu na to, w jakim trybie działają terminale, wyróżnia się trzy główne typy. Pierwszy z nich to terminale stacjonarne, które umieszczone są na stałe w jednym miejscu, np. na ladzie czy przy stanowisku kasowym. Urządzenia te wymagają stałego zasilania. Z kolei terminale mobilne są urządzeniami przenośnymi. Zasilane są przez wbudowany akumulator, a z siecią łączą się poprzez Wi-Fi lub Bluetooth. Trzeci rodzaj to tzw. PinPady, czyli urządzenia wyposażone we własną klawiaturę. PinPady są zintegrowane z systemem kasowym. Mogą działać niezależnie albo być podłączone do stacjonarnego terminala. Innym rodzajem urządzenia, o którym warto też wspomnieć to tzw. kasoterminale, które łączą w sobie funkcje urządzenia fiskalnego, terminala POS i oprogramowania sprzedażowego.

 

Czym warto się kierować się przy wyborze terminala?

 

Wybierając terminal POS warto przede wszystkim wziąć pod uwagę specyfikę branży oraz realne potrzeby firmy. Dostępne na rynku modele terminali różnią się od siebie funkcjonalnościami, sposobem działania czy posiadanymi opcjami dodatkowymi, które akurat w danej branży mogą okazać się sporym udogodnieniem. W przypadku dużych sklepów, warto wybrać terminal z szybkim procesorem, co pozwoli usprawnić obsługę klientów. Takie urządzenie szybko połączy się z kasą fiskalną, obsłuży różnorodne promocje, aplikacje dla klientów czy programy lojalnościowe.

 

Kolejną istotną kwestią przy wyborze terminala POS jest miejsce przyjmowania płatności. Wielu przedsiębiorców, chociażby przedstawicieli handlowych, dokonuje sprzedaży poza siedzibą firmy.

 

W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się terminal mobilny. Podczas wybierania modelu mobilnego terminala POS, warto zwrócić uwagę na jakość oraz pojemność wbudowanego w terminal akumulatora.

 

Ważnym czynnikiem decydującym o wyborze urządzenia są funkcjonalności terminala. Tak, jak już wspominaliśmy, niektóre urządzenia umożliwiają dodatkowo sprzedaż doładowań prepaid czy wypłatę gotówki. Takie funkcje idealnie sprawdzą się w mniejszych sklepach lub punktach usługowych.

 

Jaki terminal będzie pasował do Twojej kasy fiskalnej

 

Dzięki integracji terminala POS z kasą fiskalną online bądź systemem sprzedażowym wiele procesów związanych ze sprzedażą dzieje się automatycznie. Przykładowo, informacje o kwocie transakcji są automatycznie wysyłane do terminala, dzięki czemu nie trzeba wpisywać ich ręcznie. Jest to wygodne rozwiązanie dla wielu branży. Eliminuje się ryzyko pomyłki przy przyjmowaniu płatności, ale też usprawnia obsługę klientów.

 

Na rynku dostępne są terminale POS, które mogą współpracować z konkretnymi typami kas fiskalnych. Przykładem może być terminal Postnet NetPay. Urządzenie to współpracujące z kasami Fawag Lite Online 2.01, Revo Online 1.01 oraz Neo Online 1.01. Warto zwrócić na to uwagę, że wielu producentów wskazuje, z jakimi innymi typami urządzeń będzie kompatybilny dany terminal POS.

 

Jak widzimy, posiadanie terminala kart płatniczych w firmie przynosi jej oraz jej klientom wiele wymiernych korzyści. Szukając odpowiedniego terminala POS dla naszego biznesu, warto zwrócić się do autoryzowanego przedstawiciela, który oferuje wysokiej jakości terminale, ale również profesjonalne doradztwo z zakresie ich integracji z kasą fiskalną oraz wsparcie techniczne. Oferta terminali kart płatniczych jest bowiem dość szeroka, a odpowiednio dobrany terminal może przyczynić się do rozwoju danego biznesu. Warto zatem wybrać mądrze i skorzystać z fachowego doradztwa.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat