Advertisement
artykuł sponsorowany

Tabletka dzień po - Jak działa i kiedy się stosuje?

Środa, 09 lutego 2022
W większości przypadków do zbliżeń seksualnych nie dochodzi w celu zajścia w ciążę, jest ona wręcz niepożądana. Jeśli para nie planuje potomstwa w danym momencie, to powinna zastosować zabezpieczenie, które uchroni przed zapłodnieniem. Obecnie można liczyć na wiele metod antykoncepcji, niektórzy polegają na naturalnych sposobach typu prowadzenie kalendarzyka, ale niestety z ich skutecznością bywa bardzo różnie. Obecnie najpopularniejsze są prezerwatywy i antykoncepcja hormonalna. Problem pojawia się w momencie zapomnienia o zabezpieczeniu, co niestety zdarza się w chwilach uniesień erotycznych. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi tabletka dzień po, czyli antykoncepcja awaryjna.
Tabletka dzień po - Jak działa i kiedy się stosuje?

Co zrobić w przypadku stosunku płciowego bez zabezpieczenia?

Niezabezpieczony stosunek stwarza ryzyko zajścia w ciążę. U niektórych kobiet wystarczy dosłownie jedna przygodna noc, aby doszło do zapłodnienia. Kluczowe jest to, kiedy doszło do zbliżenia seksualnego. Jeśli kobieta miała dni płodne, to niestety ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo wysokie, niemalże stuprocentowe. Warto jednak mieć na uwadze to, że niczego to jeszcze nie przesądza i można uniknąć niechcianej ciąży. Nawet jeśli nie użyło się żadnej formy zabezpieczenia, to jest kilkadziesiąt godzin na to, aby zapobiec zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. W tym celu należy udać się do lekarza w celu zdobycia recepty na tabletkę dzień po.

 

Jest to antykoncepcja awaryjna, dzięki której można uchronić się przed poczęciem dziecka. Do wyboru są dwa rodzaje preparatów: Escapelle i EllaOne. W obu przypadkach można liczyć na niemalże stuprocentową skuteczność, ale trzeba zażyć lek jak najszybciej. Im dłużej będzie się z tym zwlekać, tym bardziej rośnie szansa na zapłodnienie. Obecnie możliwe jest zdobycie recepty przez Internet w dosłownie kilkanaście minut, co stanowi ogromne ułatwienie dla kobiet, które mają obawy przed zajściem w ciążę na skutek uprawiania seksu bez zabezpieczenia. Można również zgłosić się do organizacji Women on Web, która pomoże w zdobyciu bezpłatnej recepty na tabletkę dzień po, trzeba tylko odbyć konsultację i wypełnić odpowiedni formularz.

Czym jest tabletka dzień po i jak działa?

Tabletka dzień po jest lekiem hormonalnym, po który sięga się w przypadku odbycia niezabezpieczonego stosunku płciowego. Należy jednak od razu podkreślić, że trzeba traktować to jako antykoncepcję awaryjną w sytuacjach kryzysowych. Nie można przyjmować jej regularnie ani zastępować nią prezerwatyw czy klasycznych tabletek antykoncepcyjnych. Tabletka dzień po to ostateczność, gdy pozostałe formy zabezpieczenia zawiodą lub nie zostaną użyte. Po jej zażyciu można mieć niemal stuprocentową pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia, ale jeśli kobieta będzie przyjmowała ją zbyt często, to wpłynie to niekorzystnie na stan jej zdrowia. Na tabletki dzień po w postaci preparatu EllaOne oraz Escapelle trzeba mieć receptę, bez tego farmaceuta nie wyda leku. Substancje zawarte w tabletkach dzień po oddziałują na układ hormony, zapobiegają owulacji, co wynika z zahamowania wydzielania hormonu luteinizującego.

 

Należy od razu zaznaczyć, że antykoncepcja awaryjna nie prowadzi do poronienia. Jeśli przyjmie się ją za późno i dojdzie do zapłodnienia, to nie będzie miała ona negatywnego wpływu na płód. Z tego właśnie powodu kluczowe jest to, aby przyjąć tabletkę jak najszybciej, największa skuteczność przypada na 24 godziny od odbycia stosunku zabezpieczenia. EllaOne nie tylko hamuje owulację, ale też prowadzi do zmian w endometrium. Skuteczność preparatu utrzymuje się do 120 godzin, czyli do 5 dni. Przez ten czas nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej przez jajnik. Jeśli lek zostanie przyjęty w ciągu doby od stosunku płciowego, to można mówić o skuteczności na poziomie 98%. Z kolei Escapelle działa krócej, trzeba go zażyć w ciągu 72 godzin od odbycia stosunku, aby nie doprowadzić do zagnieżdżenia się zarodka. Jeśli zrobi się to w ciągu 24 godzin, to zagwarantuje to niemalże stuprocentową skuteczność leku.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online i Holter Help


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat