Sztandar dla honorowych krwiodawców

ePiotrkow Piątek, 26 listopada 2021193510
Piotrkowski Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża świętował w piątkowy wieczór jubileusz 45-lecia swojego istnienia. Najważniejszym elementem uroczystości było przekazanie krwiodawcom sztandaru.

Ładuję galerię...

Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża w Piotrkowie Trybunalskim powstał w 1976 roku. W piątek członkowie zorganizowali wyjątkową uroczystość jubileuszową, podczas której nie mogło zabraknąć życzeń i gratulacji oraz przede wszystkim podziękowań. Podziękowań dla krwiodawców, którzy ofiarując potrzebującym swoją krew, ratują im życie. 

 

Prezesem HDK PCK w Piotrkowie jest Halina Ałaszewska, która w organizacji pracuje już ponad 30 lat, a od 1998 roku, z krótkimi przerwami, jest jej szefem.

Naszym największym marzeniem jest zebranie, jak największej rzeszy młodzieży. Zaczynają nam się wykruszać krwiodawcy, którzy mają 50, 60 a nawet 90 litrów oddanej krwi. Potrzebny nam jest narybek, który przyuczy się zarówno oddawania krwi, jak i pracy w zespole, jakim jest Klub - mówi Halina Ałaszewska podkreślając, jak istotne jest oddawanie krwi. - Gdyby nie krew, wielu ludzi po prostu by już nie żyło. Tylko dzięki krwiodawcom mamy ten cenny, niezastąpiony lek. 

To jest piękny jubileusz. Cieszymy się, że ten klub doczekał takiego jubileuszu. Piotrków Trybunalski i powiat piotrkowski to miejsca, w których serca dawców rosną wyjątkowo intensywnie. Jest tutaj wiele osób dzielących się cząstką siebie z najbardziej potrzebującymi. Bardzo serdeczne dziękujemy im za całą działalność. Członkowie tego klubu nie tylko oddają krew, ale także robią bardzo wiele dla promocji krwiodawstwa - podkreślała Edyta Wcisło, Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

Bohaterami wieczoru byli oczywiście krwiodawcy, bez których klub nie mógłby istnieć.

Czterdzieści lat oddaję krew i łącznie to już 90 litrów. Zaczęło się trochę z przypadku, bo w wojsku. Jako kierowca zostałem niejako do tego zmuszony, bo takie były wówczas zasady. Bardzo szybko jednak złapałem tego bakcyla i ciągle oddaję krew. Oczywiście zmienia się trochę technologia i zasady oddawania krwi, ale to co najważniejsze zostaje bez zmian: chęć ratowania innych - mówił Mieczysław Rózga, jeden z członków Klubu. 

Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Polskiego Czerwonego Krzyża oraz przypomnienia historii HDK PCK w Piotrkowie. Następnie odbyło się przekazanie sztandaru, który od dziś będzie zdobił siedzibę piotrkowskich krwiodawców. Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć odznaczeń i wyróżnień, zarówno za ilość oddanej dla potrzebujących krwi, ale także za promocję krwiodawstwa. Były także podziękowania i prezenty od zaproszonych gości oraz władz samorządowych. 

 

Krwiodawcy zapraszają wszystkich na ostatni akord jubileuszu. W sobotę o godz. 15:30 w kościele pw. św. Jana Pawła II w Piotrkowie zostanie odprawiona msza święta w ich intencji, a podczas eucharystii poświęcony zostanie przekazany sztandar.

 

 

 


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)29.11.2021 12:46

Tak bo nawodnienie to podstawa przygotowania krwiodawcy.

00


Masia ~Masia (Gość)27.11.2021 21:54

Ja oddaję jestem zapisany w hdk a zaprosić mnie nie raczyli

20


10,5 litra ~10,5 litra (Gość)26.11.2021 20:28

Zamiast tej szopki byśta dali lepszej czekolady ludziom

14


Szczepiony ~Szczepiony (Gość)27.11.2021 12:29

Zaszczepieni powinni być obsługiwani poza kolejką i mieć pierwszeństwo.

10


Gosciu ~Gosciu (Gość)26.11.2021 21:33

Czemu nie widzę ludzi którzy naprawdę oddali min 50 l?

11


go?ć_maniek ~go?ć_maniek (Gość)26.11.2021 20:30

Ja już mam twarde żyły od tego kłucia że igły szlak trafia

02


Takie czasy ~Takie czasy (Gość)26.11.2021 20:23

Mnie szef nie pozwala oddawać krwi.

13


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat