Reklama

Szczerców: Konkurencja dla Góry Kamieńsk?

Tydzień Trybunalski Niedziela, 12 sierpnia 201281622
Na razie wygląda jak olbrzymia kupa piachu, ale kiedyś być może będzie tu można pojeździć na nartach, przejść się po lesie, czerpać energię z wiatraków. Mowa o zwałowisku zewnętrznym Pola Szczerców.

W jednym miejscu robią wielką dziurę (odkrywka), w innym powstaje olbrzymia hałda. Co z nią później zrobić? Najlepiej mądrze zagospodarować (przykład – Góra Kamieńsk, miejsce rekreacji dla narciarzy, spacerowiczów, rowerzystów, tych, którzy lubią wspinaczkę). Okazuje się, że Góra Kamieńsk będzie miała konkurencję. Mowa o zwałowisku zewnętrznym Pola Szczerców.


PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna ogłosiło w czerwcu przetarg na “Projekt techniczny rekultywacji leśnej i sportowo-rekreacyjnej zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców – 2012”. Jak będzie więc wyglądał teren zwałowiska w przyszłości?
- Zgodnie z obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) dla gminy Rząśnia, obowiązującym kierunkiem rekultywacji zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców jest kierunek leśny i sportowo-rekreacyjny. Po przyjęciu MPZP kierunek ten zostanie rozszerzony o uprawy roślin energetycznych i elektrownię wiatrową – informuje Beata Nawrot-Miler, rzecznik prasowy PGE GiEK S.A. - Zadania dotyczące rekultywacji tego zwałowiska zatytułowane są “Projekt techniczny rekultywacji leśnej i sportowo-rekreacyjnej zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców” i podzielone są na roczne etapy. Etap 2012, dla którego przetarg został zakończony w czerwcu br., dotyczy 3 powierzchni, z których jedna graniczy jedynie z terenem pod zagospodarowanie sportowo-rekreacyjne. Pozostałe części położone są po stronie wschodniej, przyległej do wierzchowiny i w części południowej zwałowiska. Dla tych powierzchni przewidziano leśny kierunek rekultywacji – dodaje rzecznik.


Owa rekultywacja leśna (jak wynika z przetargu) dotyczyć będzie przygotowanych nowych skarp (VI, VII, VIII, IX) i półek po stronie wschodniej oraz terenu z przeznaczeniem pod zadarnienie planowanej trasy narciarskiej. W przyszłości więc (choć to dopiero dalekosiężne plany), będzie na górze powstałej ze zwałowiska Szczerców także trasa narciarska (czy podobna do tej kamieńskiej?).


Ale to tylko jedna strona zwałowiska. Co z pozostałymi? - Dla zbocza północnego ze sportowo-rekreacyjnym kierunkiem zagospodarowania został opracowany Projekt technologiczny na lata 2012 - 2014 oraz projekt Pole Szczerców, projekt dyrektywny rozwoju zwałowiska do końca eksploatacji obejmujący jedynie sposób ukształtowania zboczy w robotach górniczych, podczas fazy usypywania kolejnych poziomów zwałowiska – informuje rzecznik PGE GiEK S.A. - Obecnie teren ten jest ukształtowany do poziomu ok. 290 m n.p.m. Na terenie tym wykonano rekultywację biologiczną, której zadaniem jest głównie zadarnienie tej części w taki sposób, aby przeciwdziałać procesom erozji wietrznej i wodnej. W miarę postępu robót górniczych nad kształtowaniem zbocza północnego prowadzona będzie dalsza obudowa biologiczna tej części – dodaje Beata Nawrot-Miler.


Góra ciągle więc rośnie i nabiera kształtu, ale ci, którym udało się na niej być, już dziś mówią, że może być sporą konkurencją dla Kamieńska. – Widok z niej jest przepiękny. Przy dobrej pogodzie widać nawet Częstochowę – mówią.


Wypada więc tylko z niecierpliwością czekać na moment, kiedy będzie można stanąć na szczycie.

 


Anna Wiktorowicz


Zainteresował temat?

0

0


Reklama

r e k l a m a

Reklama

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

j23 ~j23 (Gość)12.08.2012 18:19

Byle nie powstało tam wielkie śmierdzące wysypisko śmieci, tak jak to miało miejsce na Górze Kamieńsk.

02


Aman Amanranga12.08.2012 15:25

Cytuję:
W jednym miejscu robią wielką dziurę (odkrywka), w innym powstaje olbrzymia hałda. Co z nią później zrobić? Najlepiej mądrze zagospodarować

A co zrobić z wielką dziurą? O tym już nikt nie myśli. Może wielki basen. Potem można będzie zjeżdżać na nartach z góry i jazdę kontynuować jak na nartach wodnych.

10


Reklama
Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat