Święto zadumy czy rewia mody na cmentarzu?

Poniedziałek, 01 listopada 202144
O głębokim sensie Wszystkich Świętych, rozumieniu śmierci, chwilach zadumy nad grobem oraz szansach, jakie niesie ze sobą ten okres rozmawiamy z ks. Jackiem Tylusiem, proboszczem parafii pw. św. Jana Pawła II.
Fot. K. Rudzki Fot. K. Rudzki

Przed nami uroczystość Wszystkich Świętych i cały okres wspominania zmarłych z tym związany. Czy w dzisiejszym świecie to jeszcze święto zadumy czy raczej rewia mody na cmentarzu?

Z moich obserwacji powiedziałbym, że chyba – niestety - to drugie ma dla wielu osób znaczenie. Ale z drugiej strony już troszkę się od tego odchodzi, także ze względu na to, że jest wiele innych miejsc, w których można się pokazać. Święto zadumy na pewno, ponieważ ta tradycja dłuższego zatrzymania się przy grobach bliskich jest w nas głęboko zakorzeniona. Czasami, w tym pędzie - bo częstokroć chcemy odwiedzić kilka lub kilkanaście grobów - możemy ją zgubić. Wydaje mi się, że mimo wszystko, w tych dniach większości z nas zaduma towarzyszy, bo cmentarz jednak mocno sprowadza na ziemię. Przypomina, że mamy na ziemi określony czas i nikt nie wie, kiedy on nam się skończy.

 

W ubiegłym roku, właśnie w tym okresie popularny był obrazek, na którym stoi kilka osób nad grobem i mówią po kolei: ten czerwony daj tam z tyłu, druga dopowiada: nie tak, teraz nie widać, kolejny podchodzi i mówi: tu przy parkingu kupiłem za 12, a kolejna osoba odpowiada: uuu to ja tydzień temu kupiłem za 8. Czytając to, nie mogłem się pozbyć wrażenia, że tak właśnie wygląda w Polsce Wszystkich Święty. Ile tak naprawdę rozumiemy z przekazu, jaki płynie z tego święta?

Jest w tym wspomnianym obrazie sporo prawdy. Znicze takie czy inne, kwiaty żywe czy sztuczne itd. To wszystko, w tym okresie jest bardzo obecne. Moim zdaniem mamy taką rywalizację, która – w dobie, gdy wszystko jest coraz bardziej dostępne – jeszcze się pogłębiła. W tym zamieszaniu gdzieś pewnie ginie to, co niesie za sobą 1 listopada, czyli uroczystość Wszystkich Świętych. Wszystkich świętych, czyli wszystkich tych, którzy są w niebie. Jest ich bez liku, nie znamy ich imion, a kościół nie ogłasza ich świętymi. Żyli zwyczajnie, pokornie i cicho, wypełniając swoje proste obowiązki. W tym dniu dziękujemy Panu Bogu za ich życie i świadectwa. W tym miejscu warto przypomnieć, że Wszystkich Świętych to święto nakazane, podczas którego mamy obowiązek uczestniczyć we mszy świętej. Z tą piękną radością wszystkich świętych kłóci się – wchodzący do nas bardzo agresywnie – zwyczaj Halloween, który burzy nasze religijne doświadczenie troski o zmarłych i kultu Wszystkich Świętych. Tam – w przeciwieństwie do naszej tradycji – panuje przekonanie, że należy kpić sobie z wieczności i świętości życia po śmierci.

 

Żyjemy w czasach, w których śmiercią epatuje się prawie wszędzie: w internecie, w informacjach radiowych i telewizyjnych czy serialach lub filmach. Wydawałoby się, że powinniśmy być z nią oswojeni. Ale kiedy przychodzi moment odejścia, czy naprawdę jesteśmy na nią gotowi? Czy w  zabieganym świecie znajdujemy chwilę, aby zastanowić się, że kiedyś przyjdzie koniec, i co wtedy?

Sądzę, że z myślą o śmierci, tak do końca, trudno byłoby nam się oswoić. Żyjemy jednak także po to, żeby tej śmierci, aż tak bardzo się nie bać. Oswajamy się przecież z tym, że nasi bliscy odchodzą. Z wiarą związana jest też pewna logika: jeśli modlimy się za zmarłych, to wierzymy, że oni żyją. Chcemy dla nich jak najlepiej. Moment przyszłego spotkania z bliskimi w niebie, to powinna być dla nas mobilizacja. Abyśmy im dobrze życząc, też starali się z nimi u Pana Boga spotkać. W moim odczuciu pełnej świadomości śmierci we współczesnym społeczeństwie nie ma. Jest gros ludzi, którzy w ogóle ten temat odsuwają od siebie, jakby nie istniał. Może gdyby był on bardziej zdrowo i logicznie podejmowany, gdyby więcej na jego temat mówiono – także w takiej przestrzeni międzyludzkiej – bylibyśmy spokojniejsi i łatwiej przyjmowali to, co dzieje się, gdy ktoś odchodzi z tego świata.

 

Jak można przeżyć Dzień Wszystkich Świętych, aby jego przesłanie pozostałoby w nas nieco na dłużej. Co radziłby ksiądz zarówno katolikom, jak i tym którzy do kościoła chodzą rzadziej lub nie zaglądają tam wcale?

Jeśli chodzi o sam dzień Wszystkich Świętych, to życzyłbym pewnego zatrzymania się i zadumy. Wiele rzeczy, które w nas się dzieją, dzieją się wtedy, kiedy mamy na to czas. Kiedy mamy chwilę, aby nieco się zastanowić i pomyśleć. Druga sprawa to 2 listopada, czyli Dzień Zaduszny. To bardzo ważny dzień, kiedy w kościele modlimy się za zmarłych. Warto wspomnieć o wielkiej wartości, o której trochę za mało się mówi, a ma ona niesamowite znaczenie duchowe. Chodzi o oktawę Wszystkich Świętych. W dniach o 1 do 8 listopada będąc na cmentarzu, modląc się za zmarłych i przyjmując Komunię Świętą możemy zyskać odpust, czyli odpuszczenie kar za grzechy, dla zmarłych. To wielka wartość duchowa. To najlepsze, co w tym okresie możemy zrobić. Ofiarowując taki odpustu za zmarłych możemy dać im odpuszczenie grzechów. To po prostu ratowanie dusz czyśćcowych. Pamiętajmy o tym. Pamiętajmy o tym niezwykłym duchowym przeżyciu. Jeśli to pominiemy, to będzie po prostu kolejna rzecz do odklepania: iść, pokazać się, świeczkę zapalić i na tym koniec.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

7


Komentarze (44)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ja ~Ja (Gość)02.11.2021 10:59

Bardziej dziwi mnie ten straganiarski festyn pod cmentarzem. Baloniki, wata cukrowa, kebab, frytki. Kto daje pozwolenie na taki handel?

84


Antianti14 ~Antianti14 (Gość)02.11.2021 19:21

Rewia!!! Pokaz mody jak najbardziej!,. , giełda wystawnych luksusowych samochodów - kto ma lepszy,...
Foodtrack-i... No i doszedł odpust straganowy. W przyszłym roku będzie chyba karuzela i rolerkoster...

31


yuhhh ~yuhhh (Gość)02.11.2021 13:36

Ojeju... Ludzie idąc na cmentarz, zakładają odświętne stroje - czy jest coś w tym złego? Jak idziemy w niedzielę do kościoła, galerii handlowej, do teatru etc., ubieramy się najładniej, jak możemy - bo w tym też zawarte jest pewne okazanie szacunku do miejsca i osób, które tam spoczywają/przebywają. Mamy jakiś kompleks na punkcie cudzej odzieży, skoro na tę zwracamy tak silnie uwagę.
Stragany? I bardzo dobrze! Były, odkąd pamiętam - jeszcze jako berbeć 4-letni (przeszło 20 lat temu) prosiłem zawsze rodziców o jakąś watę cukrową czy balonika. Nie wpłynęło to na mój rozwój, nauczenie się szacunku do zmarłych czy kondycję duchową. Każdy wiek rządzi się swoimi prawami. A pogaduchy z napotkanymi znajomymi czy daleką rodziną przy gorącej kukurydzy były miłym akcentem, okazją do wymiany kilku słów - choćby pokrzepienia - po odejściu w danym roku kogoś bliskiego. Skoro to Wszystkich Świętych, a więc dzień z założenia radosny i triumfalny, to i nikomu nie powinny przeszkadzać kolorowe akcenty wzdłuż ulicy. Nasze polskie malkontenctwo...

81


Tolka ~Tolka (Gość)01.11.2021 07:01

Rewia totalna !!!
A groby kolejna rewia !!!!

183


a74 ~a74 (Gość)02.11.2021 09:38

Rewia rewią. Normalny dzień targowy + odpust.Szkoda że nie było karuzeli.

55


go?ć_teresa ~go?ć_teresa (Gość)02.11.2021 05:35

Założyłam nowe bolerko i nikt nawet nie zauważył.Żenua.

63


Gimbaza ~Gimbaza (Gość)01.11.2021 09:14

Ale sie ochlałam wczoraj

513


wierzący ~wierzący (Gość)01.11.2021 22:03

Zło dobrem zwyciężajmy. Zatrzymajmy się na chwilę i pomyślmy po co my żyjemy. Tutaj na ziemi jesteśmy tylko na przysłowiową chwilę. Czas ucieka wieczność czeka. W drugim człowieku znajdźmy Pana Jezusa Chrystusa, tego który może oczekiwać od nas jakieś pomocy, a może tylko dobrego słowa czy zrozumienia.

132


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)01.11.2021 19:51

A gdzie galeria laseczek,przeciez nie bede czytac tych pseudodziennikarskich wypocin.

113


bimbao ~bimbao (Gość)01.11.2021 19:15

Bardzo "mądre" pytanie i jeszcze "mądrzejsza" odpowiedź. Po prostu mistrzostwa intelektu.

52


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat