Święto Trzeciego Maja. Jakie obchody w Piotrkowie i regionie?

Wtorek, 02 maja 20238
W tym roku obchodzimy 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W wielu miastach i gminach całego kraju zaplanowano patriotyczne uroczystości. Podobnie będzie także w Piotrkowie i regionie.

Ładuję galerię...

Uroczystości w Piotrkowie będą miały podobny charakter jak w ubiegłym roku. Rozpoczną się od mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny oraz mieszkańców naszego miasta. Eucharystia rozpocznie się o godzinie 10:00 w Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej (ul. Słowackiego 2).

 

Następnie zebrani przejdą pod tablicę upamiętniającą 125. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wmurowaną w północną ścianę klasztoru oo. Bernardynów. Tutaj okolicznościowe przemówienie wygłosi prezydent Krzysztof Chojniak, po czym przybyłe delegacje złożą wiązanki pod tablicą.

 

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom będzie piknik historyczny, połączony z żywą lekcją historii. Imprezę zaplanowano na wtorek (2 maja) przy Mediatece 800-lecia od godziny 14:00. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście:

 

Majówka w Piotrkowie z piknikiem historycznym.

 

Dodatkowo na parkanie klasztoru ojców Bernardynów od 28 kwietnia dostępna do obejrzenia będzie także plenerowa wystawa „Konstytucja 3 Maja - Duma Piotrkowa”.

 

Oficjalne uroczystości odbędą się także w gminach naszego regionu. Zaplanowano tam również msze św. w intencji ojczyzny, składanie kwiatów, a także koncerty o charakterze patriotycznym. Szczegóły znajdziecie na plakatach w naszej galerii. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

2


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Masia1977 ~Masia1977 (Gość)03.05.2023 20:52

A w Rozprzy wójt już po zwolnieniu L4. Ciekawe nie będę
Utrudniał śledztwa.

01


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)02.05.2023 21:41

Msza, przejście pod tablicę i wystawa na płocie. Coś mi się dziwi, że jutro do Piotrkowa będą walić tłumy z całej Polski żeby zobaczyć to niezwykłe widowisko.

31


ciemny lud ~ciemny lud (Gość)03.05.2023 10:44

Skład i profesja zdrajców targowickich daje dużo do myślenia ludziom, którzy obiektywnie myśleć potrafią.

10


ciekawska ~ciekawska (Gość)02.05.2023 19:14

A jak długo obowiązywała ta Konstytucja? Jakie korzyści mieli Polacy z jej uchwalenia, bo czym to się skończyło, to chyba wszyscy wiedzą. Panowie historycy-politycy - nie róbcie sobie jaj z ludzi. Napiszcie prawdę.

90


Targowica ~Targowica (Gość)02.05.2023 13:41

Większość czołowych przywódców konfederacji targowickiej zostało skazanych na śmierć i powieszonych w czasie insurekcji kościuszkowskiej.
Po opanowaniu Wilna przez powstańców, sąd kryminalny skazał na powieszenie hetmana wielkiego litewskiego Szymona Kossakowskiego. Wyrok wykonano publicznie 25 kwietnia 1794 na placu przed tamtejszym ratuszem.
9 maja 1794 na Rynku Starego Miasta w Warszawie przed ratuszem powieszeni zostali publicznie przywódcy konfederacji skazani na karę śmierci przez Sąd Kryminalny Księstwa Mazowieckiego: hetman wielki koronny Piotr Ożarowski, marszałek Rady Nieustającej Józef Ankwicz i hetman polny litewski Józef Zabiełło. Czwarty skazany, biskup inflancki Józef Kazimierz Kossakowski, po zdjęciu święceń kapłańskich został powieszony przed kościołem św. Anny[9][10].
28 czerwca 1794 wzburzony lud warszawski dokonał samosądów na członkach konfederacji targowickiej posądzanych o zdradę. Przed kościołem św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu powieszeni zostali: biskup wileński Ignacy Massalski, kasztelan przemyski Antoni Czetwertyński, poseł do Turcji Karol Boscamp-Lasopolski, szambelan Stefan Grabowski, instygator królewski Mateusz Roguski, szpieg rosyjski Marceli Piętka, adwokat Michał Wulfers i instygator sądów kryminalnych Józef Majewski.
Sąd Najwyższy Kryminalny skazał Stanisława Szczęsnego Potockiego, Franciszka Ksawerego Branickiego, Seweryna Rzewuskiego, Jerzego Wielhorskiego, Antoniego Polikarpa Złotnickiego, Adama Moszczeńskiego, Jana Zagórskiego i Jana Suchorzewskiego na karę śmierci przez powieszenie, wieczną infamię, konfiskatę majątków i utratę wszystkich urzędów. Wobec nieobecności skazanych, wyrok wykonano in effigie 29 września 1794.

70


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat