artykuł sponsorowany

Siatka leśna - szybkie i tanie ogrodzenie budowy

Poniedziałek, 26 lutego 2024
Ogrodzenia z siatki leśnej, jak sama nazwa wskazuje, mają swój rodowód w praktykach gospodarczych leśnictwa. Pierwotnie miały one stanowić lekkie, ekonomiczne oraz niewytrzymałe zabezpieczenia dla upraw leśnych przed dziką zwierzyną. Głównym celem było chronienie roślinności leśnej przed sarnami, dzikami oraz innymi gatunkami zwierząt, które stwarzając duże zagrożenie powodowania strat łowieckich.
Siatka leśna - szybkie i tanie ogrodzenie budowy

Siatka leśna okazała się być skuteczną i oszczędną metodą zabezpieczenia, co doprowadziło do jej powszechnego zastosowania również w innych dziedzinach, takich jak rolnictwo czy infrastruktura drogowa.

 

Czy warto ogrodzić budowę siatką leśną?

Ogrodzenie budowy siatką leśną jest nie tylko zgodne z przepisami prawa budowlanego i BHP, ale również stanowi doskonałe rozwiązanie ze względu na funkcjonalność i ekonomiczność. Jest to szczególnie istotne, gdy ogrodzenie ma pełnić rolę fizycznej bariery przed przypadkowym wstępem osób postronnych na teren budowy. Dodatkowo, siatka leśna skutecznie ogranicza dostęp do terenu budowy dla potencjalnych złodziei. Dlatego często wybierana jest najtańsza siatka leśna do ogrodzenia budowy, zwłaszcza w przypadku budownictwa jednorodzinnego.

Pomimo swojej niskiej ceny, siatka leśna w pełni spełnia swoją rolę na budowie, zapewniając bezpieczeństwo i ochronę przed niepożądanym dostępem.

Najlepsza siatka leśna do ogrodzenia budowy

Do ogrodzenia budowy najbardziej popularna jest siatka leśna 150 cm wysokości, choć wiele inwestorów decyduje się na wyższą wersję, 160 cm, ponieważ różnica w koszcie jest minimalna, a uzyskane ogrodzenie jest znacznie wyższe. Ogrodzenie budowy z siatki leśnej z reguły jest potrzebne na okres kilku lat, dlatego ważne jest, aby było łatwe do przestawienia i lekkie w przypadku konieczności wymiany lub uszkodzenia podczas prac budowlanych. Jeśli szukasz taniej siatki leśnej, która skutecznie ochroni twoją budowę, kliknij tutaj i wybierz odpowiednią siatkę leśną, która spełni twoje wymagania. 


Parametry siatki leśnej

Siatka leśna najczęściej występuje w postaci rolek o długości 50 metrów. Zwykle jest wykonana z ocynkowanych drutów stalowych, ułożonych w układzie poziomym i pionowym. Druty te krzyżują się pod kątem prostym, tworząc oczka prostokątne lub kwadratowe.

 • Druty poziome w siatce leśnej mają kluczowe znaczenie dla wytrzymałości ogrodzenia. Biegną one równolegle do siebie na całej długości siatki. Odległość między kolejnymi drutami poziomymi określa wysokość oczka w siatce leśnej. Zazwyczaj te odstępy są wielokrotnościami wartości 5 cm, gdzie oczka u dołu siatki są zwykle węższe niż te u góry.

 • Druty pionowe w siatce leśnej składają się z krótkich odcinków, które są owinięte kilkukrotnie na drucie poziomym. To tworzy stabilne połączenia w siatce leśnej. Druty pionowe są zwykle ułożone w odstępach poziomych 15 lub 30 cm. Odstęp 30 cm jest typowy dla siatek ekonomicznych, gdzie trwałość może być nieco mniej istotna niż względy kosztowe.

 • Grubość drutu ma ogromne znaczenie w trakcie wyboru ogrodzenia. Siatka leśna zazwyczaj składa się z drutów o dwóch różnych grubościach. Grubsze druty są używane tylko jako dwa skrajne druty poziome, pełniąc rolę naciągów podobnie jak w tradycyjnych siatkach ogrodzeniowych. Solidnie naciągnięte skrajne druty poziome stabilizują i wyrównują całe ogrodzenie z siatki leśnej.

 • Układ oczek w siatce leśnej to również bardzo istotna kwestia, która ma wpływ zarówno na trwałość, jak i aspekt wizualny ogrodzenia. Druty pionowe są ułożone w równych odstępach, co determinuje szerokość oczek w siatce. Druty poziome mogą być ułożone w różnych odstępach, co ma praktyczne znaczenie w budowanych ogrodzeniach. Najczęściej montowane siatki leśne mają oczka małej wysokości, np. 5 cm u dołu, co tworzy efektywną barierę przed zającami, małymi dzikami czy psami.

 

Zalety siatki leśnej jako ogrodzenia

 1. Niski kosztOgrodzenie z siatki leśnej jest jednym z najtańszych rodzajów ogrodzeń na rynku.

 2. Łatwość montażu - Nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani umiejętności.

 3. Trwałość i odporność - Odpowiednio wykonana siatka leśna może służyć przez wiele lat.

 4. Uniwersalność zastosowania - Nadaje się do ogrodzeń prywatnych, rolniczych, leśnych, a także jako tymczasowe zabezpieczenie na budowach.

 5. Efektywność jako bariera - Skutecznie zabezpiecza przed mniejszymi zwierzętami, niektóre modele także przed większymi dzikimi zwierzętami.

Ewentualne niedogodności siatki leśnej jako ogrodzenia

 1. Mniej atrakcyjna estetycznie - W porównaniu do innych rodzajów ogrodzeń, siatka leśna może być mniej atrakcyjna wizualnie.

 2. Mniejsza ochrona prywatności - Przez przezroczystość siatki, ogranicza ochronę prywatności.

 3. Potrzeba regularnej konserwacji - By utrzymać ogrodzenie w dobrej kondycji, konieczne jest regularne sprawdzanie i naprawa ewentualnych uszkodzeń.

Podsumowanie

Siatka leśna jest popularnym i ekonomicznym rozwiązaniem w wielu przypadkach, gdzie priorytetem nie jest estetyka ogrodzenia, a jego funkcjonalność oraz niska cena. Dzięki prostocie montażu może być stosowana do różnych celów, od ogrodzeń działek po ochronę roślinności czy zwierząt hodowlanych. Warto jednak pamiętać, żeby dobierać odpowiednią grubość drutu i układ oczek do konkretnych potrzeb, by zbudować trwałe i skuteczne ogrodzenie. Wysokiej jakości siatki leśne oraz potrzebne narzędzia i elementy znajdziesz tutaj.

Zanim zacznie się budowę ogrodzenia z siatki leśnej warto przeczytać fachowy poradnik o siatkach leśnych na stronie producenta siatek, np. Rabatka.pl

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat