Advertisement

Powiat otworzył imprezowy sezon letni! [DUŻO ZDJĘĆ]

Sobota, 25 czerwca 20225
Stanowiska rzemieślnicze, turniej strzelania z łuku, przejazdy konne, konkursy, świetna muzyka i doskonałe smaki. To tylko niektóre elementy imprezy zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Hotel Podklasztorze. To właśnie w Sulejowie rozpoczął się letni sezon imprezowy, a gwiazdą wydarzenia był zespół Oreada.

Ładuję galerię...

Na scenie w czasie Jarmarku Cysterskiego i Powiatowych Obchodów Świętojańskich Ziemi Piotrkowskiej zaprezentowali się młodzi i zdecydowanie bardziej doświadczeni artyści z gminnych zespołów ludowych. Wokół niej też działo się wiele. Każdy mógł zatrzymać się przy licznych stoiskach i np. zapoznać się z fachem kowala czy obejrzeć lśniące zbroje i pieczołowicie uformowane garnki. Były też atrakcje dla najmłodszych, a o bezpieczeństwo zadbali strażacy ochotnicy.

To wielkie rodzinne święto. Cieszy to, że mieszkańcy są tak mocno zainteresowani takimi imprezami. Podczas dzisiejszego pikniku mamy konkurs na Smaki z Cysterską Nutą i rozstrzygamy Trybunały Nalewkowe. Poza tym u kowala dostaniemy ziemniaki, a inni wystawcy oferują też lokalne potrawy. Promujemy przy tej okazji zdrową, piotrkowską żywność - mówił Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski.

 

Kolejna edycja wspomnianych Trybunałów Nalewkowych cieszyła się dużym zainteresowaniem. 27 nalewkarzy zgłosiło aż 94 propozycje, ale okazało się, że jeden z nich szczególnie zaskarbił sobie uznanie jurorów.

Udało się wygrać w obu prowadzonych kategoriach. W nalewkach konkursu VIP wystawiłem ałycze mieszane, czyli po prostu mirabelki. Z kolei zwycięstwo w konkursie głównym zapewniła mi dereniówka. By stworzyć dobry produkt trzeba poświęcić dużo czasu i cierpliwości. Ważna jest też wysoka jakość owoców. Dzisiaj moje nalewki wygrały, ale wszystkie, które wystartowały, były naprawdę wyśmienite - powiedział pan Maciej Kwiatkowski.

 

Nieodłącznym elementem obchodów świętojańskich jest oczywiście plecenie wianków. Z tym mieszkańcy ziemi piotrkowskiej radzili sobie naprawdę dobrze.

Dzięki dobremu instruktażowi, myślę, że jest o wiele łatwiej. Dodatkowo to przyjemne zajęcie. Krok po kroku łączymy ze sobą kwiaty i elementy zielone. Wykorzystujemy samą naturę. Dookoła doplatamy kolejne warstwy, a łączymy je nitką. Niedługo gotowy wianek będzie można prezentować - tłumaczyła jedna z naszych rozmówczyń.

 

Z myślą o smakoszach, zapewniono możliwość skosztowania pysznych potraw przygotowanych przez wprawne ręce gospodyń i... gospodarza.

Mamy do zaproponowania gościom świetne potrawy. To ciulim, która została wyróżniona jako druga potrawa województwa łódzkiego oraz tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami. Mamy też coś na słodko, wypieki naszych świetnych cukierniczek, pierniki, makowce, pierniki - wyliczał Rafał Fogiel z sulejowskiej Rady Miasta i KGW Przygłów.

 

Zwieńczeniem Jarmarku Cysterskiego i Powiatowych Obchodów Świętojańskich Ziemi Piotrkowskiej było tradycyjne wpuszczenie przygotowanych wcześniej wianków do rzeki Pilicy.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

1


Advertisement
Advertisement

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Miastowy2 ~Miastowy2 (Gość)26.06.2022 10:07

Przypomnę ,że na Titanicu orkiestra grała do końca gdy ten szedł na dno to samo jest z naszym krajem ojczyzna idzie na dno a rodacy o zabawach myślą

63


xn. ~xn. (Gość)26.06.2022 05:51

Dobrze się żyje naszym włościanom /chłopom/ w piotrkowskim powiecie i nie tylko. Nic to panie ,że paliwo drogie i nawozy ,że pośrednicy okradają bawić się zawsze można. A i władzę tę mniejszą i większą chwalić nie zaszkodzi.

73


Dasia ~Dasia (Gość)25.06.2022 23:58

Super impreza oby więcej takich

43


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat