Pisklę sokoła wędrownego z Elektrowni Bełchatów zostało zaobrączkowane

Bełchatów Niedziela, 19 maja 20248
Samiczka sokoła wędrownego, która wczesną wiosną przyszła na świat w Elektrowni Bełchatów należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, została zaobrączkowana. To już 14. pisklę, które od 2019 r. wykluło się w bełchatowskiej elektrowni. Sokoły wędrowne, które są pod ścisłą ochroną, to jeden z najrzadziej występujących gatunków ptaków w Polsce.

Ładuję galerię...

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, rodzina sokołów wędrownych wybrała na miejsce powiększenia swojej rodziny jedną z galerii nawęglania Elektrowni Bełchatów. Ten rzadki i chroniony gatunek zadomowił się tu w 2019 roku. Od tego czasu przyszło na świat aż 13. piskląt sokoła wędrownego, które niedługo po wykluciu zostały zaobrączkowane. Młoda samiczka, która przyszła na świat w tym roku, również otrzymała od ornitologów ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” swoją obrączkę.

 

Sokół wędrowny jest jednym z najrzadziej występujących gatunków ptaków drapieżnych w Polsce, który jest zagrożony wyginięciem. Grupa PGE od 21 lat aktywnie działa na rzecz odtworzenia jego populacji w Polsce. Ptaki tego gatunku darzą elektrownie i elektrociepłownie PGE wyjątkową sympatią. Ich gniazda znajdują się również na kominach Elektrowni Dolna Odra oraz w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzięki zamontowanym kamerom można obserwować pary sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni w Gdyni, elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i elektrociepłowni w Toruniu. Obserwacja życia sokołów wędrownych cieszy się ogromną popularnością i jest okazją do rozpowszechniania wiedzy na temat prac związanych z odbudową populacji jednego z najrzadszych ptaków objętych ścisłą ochroną.

 

Oprócz sokołów wędrownych, na terenie bełchatowskiej elektrowni odnotowuje się obecność innych gatunków ptaków podlegających ochronie. Są to m.in. pustułki należące do rodziny sokołowatych, bytujące w bliskim sąsiedztwie urządzeń blokowych.

 

Departament Komunikacji PGE GiEK.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

fabian ~fabian (Gość)19.05.2024 19:44

Takie małe, ale pazurki jak u dorosłego. Ładny ptak.

60


ABS ~ABS (Gość)19.05.2024 16:46

I to jest dowod dla eko głąbów że elektrownia jak i kopalnia nie stanowią zagrożenia dla ekosystemu

32


goœć_roman ~goœć_roman (Gość)19.05.2024 18:17

Też zostałem kiedyś zaobrączkowany i nic dobrego mi to nie przyniosło. Także ten tego.

50


Mk ~Mk (Gość)20.05.2024 09:42

W Warszawie na niebie w okolicach Grochów Kamionek obserwowałam z Błoni Kamionkowskich takiego ptaka drapieżnego szybował wolno jakby w locie patrolowym większe skrzydła dla odróżnienia od innych jakby postrzępione na dole.

50


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat