Advertisement

Pierwsi niepodlegli. Prelekcja w MBP

Piątek, 01 czerwca 20180
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na prelekcję Piotra Wdowiaka „Pierwsi Niepodlegli”, która odbędzie się 4 czerwca o godz. 16.00 w czytelni dla dorosłych MBP przy ul. Jerozolimskiej 29.
Pierwsi niepodlegli. Prelekcja w MBP

Bohaterami prelekcji oprócz marszałka Józefa Piłsudskiego, jego rodu oraz tradycji Legionów Polskich będą Gabriel i Stanisław Narutowiczowie, Roman Dmowski, Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski, Władysław Raczkiewicz, Tadeusz Romer, Wincenty Witos i inni. Prelekcja skoncentruje się na głównych faktach w historii, które doprowadziły do odzyskania niepodległości w 1918 r. Wystawa „Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość” przybliża mało znaną w Polsce litewską, żmudzką historię rodu Piłsudskich i skoligaconych z nim familii Bilewiczów, Narutowiczów oraz Butlerów.

 

Na podstawie materiałów zebranych z Centralnego Archiwum Państwowego Litwy wystawa pokazuje rodzinną historię antenatów Marszałka. Dzięki wielokrotnym podróżom na Żmudź autor zebrał bogate archiwum ikonograficzne dziedzictwa materialnego Piłsudskich.

 

Piotr Wdowiak - absolwent studiów filologicznych w Łodzi (rusycystyka, specjalizacja sowietologiczno-literaturoznawcza) i Bielefeld (studia podyplomowe: dziennikarstwo, slawistyka, studia wschodnioeuropejskie). Jest ekspertem Instytutu Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi ds. krajów byłego ZSRR. Współpracował także z Instytutem Sobieskiego. W latach 2008-2012 był konsulem polonijnym, a następnie I sekretarzem Ambasady RP w Wilnie.

 

Prelekcja połączona będzie z wystawą „Czerwonym tramwajem do przystanku niepodległość” oraz ze sprzedażą publikacji-cegiełki „Marszałek Ziuk i pierwsi Niepodlegli”.

Środki ze sprzedaży publikacji będą przeznaczone na odbudowę kwatery Legionistów w Jabłonce Wielkiej i Kuklach na Wołyniu.

 

 

(materiały: MBP Piotrków) 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat